Урок "Вода. Властивості води"

Про матеріал

Урок має на меті ознайомити дітей з властивостями води та трьома станами води в процесі дослідницької діяльності; розвивати активне пізнавальне ставлення до природи; вчити формувати гіпотези; сприяти створенню теоретичної бази для інтелектуального розвитку учнів; виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до води.

Перегляд файлу

 

Тема Вода. Властивості води.

Мета:

формування предметних компетентностей:

природознавчої – ознайомити з властивостями води та трьома станами води в процесі дослідницької діяльності; розвивати активне пізнавальне ставлення до природи; вчити формувати гіпотези; сприяти створенню теоретичної бази для інтелектуального розвитку учнів; виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до води;

математичної – закріплювати знання геометричних фігур; розвивати обчислювальні навички; сприяти розумінню учнями ролі математики у пізнанні навколишнього світу;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: формувати здатність переключатися з одного виду роботи на інший, встановлювати причинно-наслідкові зв’зки;

соціальної: удосконалювати вміння проявляти ініціативуі продуктивно працювати в колективі, вільно висловлюватися та результативно використовувати власні знання під час спілкування.

Тип уроку: інтегрований

Форма уроку: урок - дослідження

Обладнання: мультимедійні засоби: комп’ютер, телевізор, зображення Капітошки, посуд: склянки, тарілки, ложечки, вода, відеозапис – мультфільм «Кругообіг води в природі», таблиця «Кругообіг води в природі», математичні «ланцюжки».

Хід уроку

І. Організаційний момент

Продзвенів шкільний дзвінок –

Починається  урок.

То ж і ми часу не гаймо,

Наш урок розпочинаймо.

З Божої ласки, маминої казки,

Із щирого старання,

Гомінких пісень,

Добрий день, вам !

Добрий день!

Психологічна розминка

  • Якщо ви готові до уроку, поплескайте в долоньки.
  • Якщо ви будете активними на уроці, потупайте ніжками.
  • Якщо у вас гарний настрій, посміхніться.

Пам’ятка – аутотренінг

Я – школяр.

Я – творча особистість.

Я – думаю, спостерігаю, замислююся.

Я – аналізую, висловлюю свої думки.

Я – хочу все знати.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Ну що ж, починаємо?

Ой, а це що? (скринька)

Ця – скринька, мабуть, непроста,

Напевно, скринька чарівна!

 Поглянемо, що в ній?

А в ній захована загадка. Відгадайте її.             

***

Ми кажемо вона тече;

Ми кажемо вона виблискує;

Вона біжить завжди вперед,

Але нікуди не тікає. (вода)

  • Темою нашого уроку й справді буде отримання знань про воду.

Очікування:

  • Для чого нам потрібно мати знання про воду?
  • Що б ви хотіли дізнатися про воду?
  • Сьогодні ми будемо справжніми вченими-дослідниками.

ІІІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

Творче проектування: створення гіпотези про появу води на планеті Земля.

  • Перед вами модель нашої планети Земля – глобус. Уважно подивіться на

нього і скажіть, який колір переважає на глобусі? (синій, блакитний).

Правильно. Це колір, яким позначають воду. А чому, на вашу думку, переважає синій колір? (тому що найбільшу частину Землі займає вода).

  • Як же вода зявилася на нашій планеті? Вчені і досить не можуть

пояснити це однозначно. Існує 6 гіпотез (припущень) появи води. Дві з них я пропоную озвучити вам, переглянувши спеціальні ілюстрації.

(В процесі роботи учні мають дійти наступних висновків: вода зявилася з надр Землі або вода потрапила до нас із космосу)

  • Які припущення у вас зявилися під час роздумів та обговорення?

Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»

  • Де ми бачимо воду?

 

ДДд

 

 

 

 

 

 

 

Дослідницьке проектування: визначення властивостей води.

  • У вас на партах знаходиться різний посуд з водою.

Капітошка пропонує вам самим дослідити, які властивості має вода за

таким планом (мнемотехніка)

Колір          Смак     Запах       Стан       Форма

           

 

Зараз ми з вами станемо дослідниками. До нас у лабораторію надійшла речовина невідомого походження.

Завдання - дослідження

● установити її властивості й визначити, що це за речовина;

● навчитися правильно оформляти висновки.

Які у вас думки, що це за речовина? Будемо доводити.

Необхідно дотримуватися правил техніки безпеки при проведенні лабораторної роботи.

Дослід 1. Переливання води з однієї склянки в іншу.

- Що відбулося з водою?

- Яку властивість ви виявили?

Висновок: вода текуча, знаходиться у рідкому стані.

Дослід 2. Діти пробують воду на смак (з домашньої склянки).

- Яка речовина на смак ?

Висновок: речовина не має смаку.

Дослід 3

● Візьміть склянку з водою.

● Опустіть у неї ложку.

- Чи видно її?

Висновок: речовина є прозорою

Дослід 4. Визначення кольору води за допомогою кольорових смужок.

- Чи має вода колір?

Висновок: вода — безбарвна.

Дослід 5

Перед нами рідина невідомого походження. Вона може бути з різким, неприємним запахом. Необхідно нюхати невідому рідину, дотримуючись запобіжних заходів й безпеки.

Прозора посудина знаходиться на деякій відстані, рукою роблять хвилеподібні рухи (ніби «підганяючи» до себе воду над посудиною поступово, при необхідності наближаючи посудину).

- Чи вода має запах?

Висновок: речовина не має запаху.

Дослід 6

Учитель наливає ту саму воду в посудини різної форми.

- Чи має вода власну форму, чи вона приймає форму посудини?

Висновок: вода не має форми.

Дослід 7

Вода — розчинник.

● Не можна пробувати незнайому речовина, а якщо дуже потрібно, то крапельку, щоб переконатися, що це не небезпечно.

● У домашню склянку — цукор, у хімічні склянки — крейда, пісок. (Розмішати.)

- Чи бачимо ми тепер цукор?

- Що відбулося?

● Спробуйте на смак. Який смак став у води?

Висновок: вода — розчинник.

- Чи всі речовини розчинилися?

- Що відбулося з речовинами, які розчинилися?

Висновки

Під час дослідницької діяльності учні з’ясовують, що вода не має кольору, не має смаку, без запаху, прозора , текуча, не має власної форми. Свої висновки учні озвучують згідно плану у вигляді поданих символів-картинок.

Фізкультхвилинка

Каченята йшли до річки,

Щоб напитися водички,

 Повмивати свої личка,

Поскубти смачну травичку.

Крильцями похлопати,

Лапками похлюпати,

До хвостика нагнутися,

до сонечка дотягнутися

Й додому повернутися.

Ознайомлення з трьома станами води

Досліди (показує вчитель)

  1. Потрусити термосом (звук). Тут вода. Як таке може бути? (це

– вода, яка замерзла). Лід утворюється при низьких температурах. Чи може лід перетворитися на воду? Що для цього потрібно зробити? (нагріти його)

  1. Кипить чайник. Що ви бачите? (водяну пару).  Водяна пара

утворюється при високих температурах. Скажіть, куди зникають калюжі? Чому мокра випрана білизна стає сухою? (вода випаровуються постійно, влітку – швидше, в холодну погоду – повільніше)

  1. Накриваю його тарілкою і збираю водяну пару. Водяна пара

перетворюється в рідину – звичайну воду.

Висновок: вода буває в трьох станах: рідкому – звичайна вода; твердому – сніг, лід; газоподібному – водяна пара.

Ознайомлення з трьома станами води в природі: кругообіг води

Вода в природі перебуває у таких трьох станах і постійно рухається по колу. Пропоную вам переглянути навчальний мультфільм «Кругообіг води в природі».

Перегляд мультфільму.

Кейс-метод «Переказ – демонстрація». Відтворення переглянутого сюжету у вигляді казки «Подорож Капітошки» за таблицею.

Узагальнення та систематизація знань (міжпредметні зв’язки з математикою)

Значення води, їжі та повітря для життя людини. Розвиток обчислювальних навичків. «Математичний ланцюжок»

Пригадайте, які 5 умов необхідні для життя (вода, кисень, їжа, світло і тепло).

Пропоную вам обчислити «Математичні ланцюжки» і ви дізнаєтесь, що є найнеобхіднішим для життя людини – їжа, вода чи повітря:

                 -4               +5               -3                   6 тижнів

 

                  +5                -7               +6                 7 днів

 

                +3               -2                +4                   5 хвилин

 

  • Так що є найнеобхіднішим для життя? (повітря)

Та у народі кажуть: «Водиця – всьому цариця». Про величезне значення води для живої природи ми поговоримо на наступному уроці.

Кейс-метод «Ситуаційний аналіз». Розбір ситуацій, представлених ілюстраціями. Розвиток обчислювальних навичків.

А тепер спробуємо розібратись в деяких життєвих ситуаціях, і ви зрозумієте, як важлива математика для пізнання навколишнього світу.

Ситуація 1

Влітку мама прала білизну протягом 1 години. Білизна висохла за 2 години. Через скільки годин речі можна одягнути? (через 3 години)

Чому речі висохли? (бо з них випарувалася вода)

Ситуація 2

                                        

Петрик приготував чай для всієї родини і витратив 3 л води. Після вечері він вимив увесь посуд, на що витратив ще 5 л води. Скільки всього літрів води витратив Петрик? (8 л води)

• Чи можна економити воду під час миття посуду? Яким чином? (мити посуд в окремій ємкості)

• Запитайте у батьків інші способи економії води. На наступних уроках ми продовжимо роботу з теми «Вода», і нам дуже потрібні будуть поради від ваших родин!

ІV. Підсумок уроку. Рефлексія

• Чи справдилися ваші очікування від уроку? Що нового ви дізналися про воду?

• Повторимо властивості води за планом у вигляді символів-картинок.

• Відгадайте загадки і розгадайте кросворд

«Як називають воду в народі»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Я у морі народилась і нна берег накотилась.

 

 

 

 

 

2. Мене всі ждуть, чекають. А як прийду - всі тікають.

 

 

 

 

3. Яку воду можна носити у решеті?

 

 

 

 

 

 

4. Ручку покрутив, відерце опустив, і дала нам водиці щедра...

 

 

5. Текла, текла та й під скло лягла.

 

 

 

 

 

 

6. Біла морква взимку вниз головою росте.

 

 

 

 

 

7. Поховались звірі в льох - з неба сипеться горох.

 

 

 

 

  • То як називають воду в народі? (Водичка)
  • Чому так називають ? 
  • Як народ ставиться до водички?

                      Прислів’я

Хліб – батько, а вода – мати.

Без води нема життя.

Вода дорожча від золота.

Не сміти криниці – прийдеться напитися.

docx
Додано
17 листопада 2018
Переглядів
1847
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку