Урок "Вода як розчинник"

Про матеріал
Вода як розчинник. Все про цікаві властивості води. Будова молекули води, поняття про водневий зв'язок. Роль води як розчинника у живій природі.
Перегляд файлу

Хімія

Клас     9

Дата проведення уроку

 

УРОК № 2

Тема: Вода як розчинник. Будова молекули води, поняття про водневий зв'язок. Роль води як розчинника у живій природі.

Мета уроку:

навчальна: сформувати уявлення про поширення води в природі, колообіг води в природі, будову молекули води, суть водневого зв’язку;

розвивальна: удосконалити, поглибити вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, аналізувати, систематизувати, узагальнювати;

виховна: формувати основні світоглядні ідеї, виховання естетичних поглядів, екологічної культури.

Обладнання й матеріали: підручник Хімія 8 кл. (Буринська Н.М.), робочий зошит 8 кл. (Савчин М.М.), картки-завдання групам, слайди презентації.

Базові поняття и терміни: розчинник, розчинена речовина, розчин, полярність, водневий зв'язок.

Тип уроку: засвоєння нових знань

СХЕМА УРОКУ

Етап уроку

Методи навчання

Форми

Конкретні прийоми

І. Організаційний етап

 

Активні методи

Методи стимулювання навчально-пізнавальної діяльності:

- Віршик

слайд №1

Активізація уваги

Спостереження

ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів

Інформаційно-рецептивний:

- наочний

 

Відеофрагмент фільму «Вода»

 

 

Виклад інформації

Активізація уваги

ІІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку

 

Інформаційно-рецептивний:

- наочний

 

 

Слайди №2-4

 

 

Спостереження

Запис у зошит теми уроку

Очікування

Інформаційно-рецептивний:

- словесний

- наочний

 

 

Бесіда

Ілюстрація

«Квітка очікувань»

Слайд №5

Епіграф

Слайд №6

 

 

 

Активізація уваги

 

І V. Актуалізація чуттєвого досвіду

Інформаційно-рецептивний:

- словесний

- наочний

 

 

Загадки

Слайд № 7

Активізація уваги

 

V. Сприйняття і засвоєння учнями нового навчального матеріалу

 

1. Інформаційно-рецептивний:

- словесний

 

- наочний

 

 

2. Проблемно-пошуковий

 

 

 

 

 

3. Активні методи

 

 

4. Дослідницький

 

 

 

 

 

5. Репродуктивний

 

 

6. 1. Інформаційно-рецептивний:

- наочний

 

7. Репродуктивний

 

 

Бесіда

 

Демонстрація

«Кава для мами»

 

Демонстрація

«Полив рослини»

Еврістична бесіда

 

Робота з малюнком

Слайд №8

 

Робота із робочим зошитом

 

Самостійна дослідницька робота

Завдання групам

Слайд № 9

 

Словесні, наочні методи

 

 

Ілюстрація

Слайди №10, №11

 

Бесіда

 

 

Проблемні питання

 

Спостереження

 

 

Проблемні питання

 

 

 

Конкретизація

 

 

Робота із схемою

 

 

Спостереження, самоспостереження

 

 

 

 

Конкретизація

 

 

 

Спостереження

 

 

Фронтальне опитування

VІІ. Узагальнення і систематизація знань

 

Репродуктивний

Фронтальне опитування

Слайд №12

Логічне структурування

VІІІ. Підсумок

 

Інформаційно-рецептивний:
- словесний

- наочний

 

 

 

 

Ілюстрація

Слайд №13

 

 

Активізація уваги

 

 

 

ХІД УРОКУ

 

  1.           Організаційний етап

Слайд №1

Вчитель:

 

 

ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів

 

Відеофрагмент фільму «Вода»

 

ІІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку

Слайд №2


 Слайд №3

Слайд №4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Очікування

Квітка очікувань

Вчитель: Чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку? Пропоную вам записати на пелюсточках і листочках ваші очікування.

Закріплюється на дошці квіточка і очікування учнів

 

Слайд №5

 

Слайд №6

 

 

 

ІV. Актуалізація чуттєвого досвіду

Вчитель: Про воду існує багато творів музичних, літературних. Її малюють, про неї пишуть вірші. Пропоную вашій увазі загадки, які необхідно розгадати.

Слайд №7

 

V. Сприйняття та засвоєння учнями нового навчального матеріалу

Вчитель: Загадки відгадали, молодці. А що об’єднує ці загадки? Про яку речовину йде мова? Так, про воду.

Яку функцію виконує вода в розчині?

Пригадайте, що входить до складу розчину?

Які розчини ви  готували в своєму житті?

Пропоную приготувати найпростіший розчин, який щоранку готує мати чи батько вдома. Як ви думаєте, що це? Так, кава чи чай.

 

Демонстрація «Кава для мами»

Вчитель: Каву для мами приготує …

Учениця готує каву.

 

Вчитель поливає рослинку.

Еврістична бесіда

Вчитель: поки учениця готує каву, я поллю рослинку.

Спостерігаємо що відбувається. Яка роль води? Яке значення має вода для рослинки? (живильне)

Чи є розчинником вода? (так)

Що вона розчиняє у ґрунті? (неорганічні речовини)

Як засвоює рослинка воду? (висхідна течія речовин)

Куди зникає непотрібна рослині волога? (випаровування, низхідна течія речовин) 

Чи підтверджує це закон збереження маси речовин? Як він звучить? (маса речовин яка вступила у хімічну реакцію, дорівнює масі речовин, які утворилися внаслідок реакції)

Робота із малюнком

Вчитель пояснює на малюку стрілочками висхідний і нисхідний рух води по рослині.

Слайд №8


Вчитель: Ми з вами полили рослинку і з’ясували, що вода має значення для живлення рослин, приготували розчин.

Вчитель пояснює склад приготовленого розчину

Вчитель: цікаво, а яке значення розчинів у житті і практичній діяльності людини.

Робота із робочим зошитом

Робота зі схемою

Вчитель: розгорніть робочий зошит на с.19. Опрацюйте схему «Найпоширеніший розчинник - вода.»

Час на виконання завдання 1 хв.

Вчитель: значення розчинів з’ясували. А що вам відомо про унікальний розчинник – воду?

Робота в групах

Дослідження

Клас поділяється на 4 групи. Вчитель дає кожній групі завдання.

Слайд №9

Завдання групам

 


 

 


 

Презентація результату роботи груп

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вчитель: дякуючи дослідженням вчених ми маємо змогу дізнаватись про воду багато цікавого. Хочу розкрити вам ще одну таємницю води.

Слайд №10

 

Слайд №11

 

 

 

 

 

 

VІ. Узагальнення і систематизація знань

Фронтальне опитування

Запитання групам дослідників

 

Слайд № 12

 

VІІ. Підсумок 

Слайд №13

 

 

 

 

 

 

doc
Пов’язані теми
Хімія, Розробки уроків
Додано
27 березня
Переглядів
19
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку