Клас 8 |
Дата проведення уроку |
УРОК № 2
Тема: Кислоти, їх склад, назви. Класифікація кислот.
Мета уроку:
навчальна: сформувати поняття про кислоти, їх склад, назви.
розвиваюча: вміння порівнювати та систематизувати;
виховна: формувати уявлення про негативний вплив деяких речовин на довкілля
Обладнання і матеріали: підручник Хімія 8 кл. (Буринська Н.М.), робочий зошит 8 кл. (Савчин М.М.), Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця назв кислот за українською сучасною номенклатурою, слайди презентації
Базові поняття і терміни уроку: кислоти, кислотний залишок; оксигеновмісні та безоксигеновмісні кислоти; одно-, дво-, триосновні кислоти.
Тип уроку: поглиблення знань, вивчення нового матеріалу.
СХЕМА УРОКУ
Етап уроку |
Методи навчання |
Форми |
Конкретні прийоми |
І. Організаційний етап
|
Активні методи |
Методи стимулювання навчально-пізнавальної діяльності: - Віршик - Девіз слайд №1 |
Активізація уваги Спостереження |
ІІ. Перевірка домашнього завдання
|
Інформаційно-рецептивний: Репродуктивний |
Словесні, наочні методи |
Контроль, самоконтроль |
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів
|
Інформаційно-рецептивний: - словесний - дослідницький |
Слайд №2 Повідомлення учнів, бесіда Самостійна дослідницька робота учнів |
Виклад інформації, зачитування віршика Спостереження за об’єктом |
ІV. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
|
Інформаційно-рецептивний: - наочний |
Слайди №3-5 |
Спостереження, запис у зошит теми уроку |
V. Вивчення нового матеріалу
|
1. Інформаційно-рецептивний: - практичний
- наочний
2. Активні і інтерактивні методи 3. Дослідницький
4. Активні і інтерактивні методи |
Демонстраційний дослід №2
Слайд №6, №7,
Кооперативне навчання Самостійна робота учнів Кооперативне навчання
|
Розпізнавання й визначення об’єктів, спостереження - відібрати матеріал за ознакою; - виділити головне і другорядне; - порівняти; - записати головне у зошит; Робота в парах Формулювання висновків, пізнавання закономірностей Робота в динамічних групах |
Слайд№8 Фізкультхвилинка |
|||
VІ. Узагальнення і систематизація знань, умінь, навичок учнів
|
1. Інформаційно-рецептивний: - практичний
|
Робота з картками |
Фронтальна письмова перевірка |
VІІ. Домашнє завдання
|
Інформаційно-рецептивний:
|
Бесіда Слайд №9 |
Логічне структурування |
VІІІ. Підсумок уроку, оцінювання учнів |
Інформаційно-рецептивний:
- наочний |
Бесіда
Слайд №10 |
Фронтальне опитування «Мікрофон» Спостереження |
ХІД УРОКУ
Вчитель: Доброго дня! Мовлю за звичаєм.
Доброго дня! Кожному зичу я.
Тож усміхніться, любі діти,
Я вашим успіхам буду радіти.
Щоб урок ми провели цікаво, щоб закріпили раніше здобуті знання, прошу зібрати всю свою енергію, думки, вміння і навички та бути активними на уроці.
Сьогодні ми з вами працюватимемо під девізом:
Слайд №1
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Учні пишуть на дошці формули вищих оксидів елементів III періоду, дають назви та вказують клас оксиду.
— Як у періоді зі збільшенням порядкового номера хімічних елементів змінюється клас оксидів, які вони утворюють? (Основні → амфотерні → кислотні)
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів
Слайд №2
Випереджальне завдання: виступ до 5 хв.
Повідомлення учнів «Поширення кислот у природі. Застосування кислот».
Ситуація успіху: оплески виступаючим
Вчитель: нашу увагу сьогодні завоюють речовини небезпечні, якщо не знати правил поводження з ними, це - кислоти. Хочу звернути вашу увагу на ці речовини, продемонструвавши дію кислот на папір, тканини, морські ракушки.
Демонстрація «Дія кислот на папір, тканини, морські ракушки»
Кислоти
Нам відомо з давніх пір,
Роз’їдять усе до дір,
Як візьмуться до роботи
Речовини ці – кислоти.
Знаємо ми всі і так,
Що вони кислі на смак.
В яблучнім, лимоннім соці,
Спричинять біль у оці,
Коли в нього потрапляють.
Різні частки їх складають,
Та найперше – Гідроген (Н).
Знати, друзі, ми будем,
Є в них залишок кислотний (К/З)
Тож берімось до роботи.
Вивчимо кислот ми склад,
Назв і формул їхній ряд.
ІV. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
Вчитель:
Слайд №3
Слайд №4
Слайд №5
Вчитель: Кожному кислотному оксиду відповідає кислота.
— Який клас неорганічних речовин називаються кислотами?
Демонстраційний дослід 2. Зразки кислот
Вчитель: Розглядаємо зразки кислот у пробірках з етикетками з формулами й назвами.
Слайд №6
Познайомимося з назвами кислот за сучасною українською номенклатурою. (Розглядаємо таблицю з назвами кислот.)
У деяких кислот є історично сформовані назви, що використовуються поряд з номенклатурними дотепер.
Слайд № 7
HCl — хлоридна (соляна) кислота — кислота, що входить до складу шлункового соку.
H2SO4 — сульфатна (сірчана)
HNO3 — нітратна (азотна)
HF — флуоридна (плавикова) кислота, що розчиняє скло.
Назви кислотних залишків відповідають назвам кислот. (Розглядаємо відповідний стовпчик у таблиці.)
Валентність кислотного залишку дорівнює числу атомів Гідрогену в молекулі кислоти. Чому? (Тому що валентність Гідрогену завжди дорівнює I)
Робота з робочим зошитом
Робота в парах
Вчитель: виконайте, будь ласка, письмово завдання 1 с.27.
Час на виконання завдання 2-3 хв.
Робота біля дошки
Вчитель: до дошки виходять 4 учні і виконують завдання 2 с.28, всі інші письмово, самостійно в зошиті.
Після завершення завдання перевіряєтья правильність виконання, усуваються помилки.
Час на виконання завдання 2-3 хв.
Робота з робочим зошитом
Вчитель: виконайте, будь ласка, письмово завдання 3 с.28.
Після завершення завдання перевіряєтья правильність виконання, усуваються помилки.
Час на виконання завдання 2-3 хв.
Робота біля дошки
Клас поділяється на 2 варіанти.
2 учні виходять до дошки і виконують завдання свого варіанта. Всі інші виконують завдання самостійно. Після завершення завдання перевіряєтья правильність виконання, усуваються помилки.
Час на виконання завдання до 5 хв.
Вчитель: розв’яжіть задачу 4 с.28 робочого зошита
Слайд №8
VІ. Узагальнення і систематизація знань, умінь, навичок учнів
Письмова перевірка
Клас поділяється на 2 варіанти.
Учні отримують картки «Назви кислот», «Класифікація кислот» і виконують письмово в зошиті. Після завершення часу виконання відбувається взаємоперевірка за рахунок обміну завдань.
Час виконання завдання – 10 хв.
Картка 1 «Кислоти, їх склад, назви»
Варіант І
1. Вкажіть правильне твердження: «Кислоти — це складні речовини,
що містять атоми ...»:
А двох елементів, один з яких Оксиген;
В Гідрогену, Оксигену та інших неметалічних елементів;
В Гідрогену, здатні заміщуватися на метал, та кислотний залишок;
Г металу, здатні заміщуватися на Гідроген, та кислотний залишок.
2. Вкажіть формулу кислоти:
А РН3,
В NaCl;
В НС1;
Г КНS04.
3. Вкажіть назву кислоти, яке не розчиняється у воді:
А карбоната;
Б нітратна;
В силікатна;
Г сульфатна.
4. Вкажіть спільну фізичну властивість усіх кислот:
А густина більша за одиницю;
Б тверді речовини;
В мають різкий запах;
Г леткі.
А НСlO4;
Б НСlO3;
В НСlO;
Г НСl.
6. Вкажіть назву кислоти Н,Р04:
А метефосфатна;
Б ортофосфатна;
В пірофосфатна;
Г флуоридна.
7. Вкажіть кислотний залишок силікатної кислоти:
А SiO3;
Б SiO2;
В SO2;
Г SO3.
8. Вкажіть групу речовин яка містить лише кислоти:
А NaHCO3, KHSO4, Ca(HSO3)2;
Б H2S, HCl, HI;
В H2SO4, H2SO3, NH3 ;
Г NH3, CH4, HF.
9. Закінчіть речення: «Під час роботи з кислотами не можна
А лити воду в кислоту;
Б лити кислоту у воду;
В додавати до кислот інші реактиви;
Г нагрівати речовини у пробірках.
10. Вкажіть валентність кислотного залишку карбонатної кислоти:
А І;
Б Ш;
В II;
Г IV.
11. Вкажіть молярну мес у сульфатної кислоти:
А 34 г/моль;
Б 78 г/моль;
В 82 г/моль;
Г 98 г/моль.
Картка 2 «Класифікація кислот»
Варіант ІІ
1. Вкажіть групу речовин, які містить лише безоксигенові кислоти:
А НNО3, НСlO2, НВО2;
Б H2S, Н2СО3, H2CrO4;
В Н2S04, Н3PО4, НNО3;
Г НС1, НCl, Н2S .
2. Вкажіть групу речовин, які містить лише безоксигенові кислоти:
А HF, HCN, H2S;
В HF, НС1, НClO4;
Г НВr, НІ, HNO2.
3. Вкажіть назву органічної кислоти:
А карбонатна:
Б лимонна;
В силікатна;
Г сульфатна.
Вкажіть назву двохосновної безоксигенової кислоти:
А силікатна:
Б сульфатна;
В сульфідна;
Г сульфітна.
Вкажіть характеристику силікатної кислоти:
А безоксигевова двохосновна:
Б оксигеновмісна одноосновна;
В безоксигенова одноосновна;.
Г оксигеновмісна двохосновна.
Вкажіть формулу оксигеновмісної двохосновної кислоти, відносна молекулярна маса якої дорівнює 62:
А H2SiO3 ;
Б H2SO3;
В H2CO3;
Г H2SO4.
7. Вкажіть групу речовин, яка містить лише одноосновні кислоти:
А HCN, HNO3, HBO2;
Б HCl, H2S, H3PO4;
В H2SO4, H2CrO4, H2Cr3O7;
Г HMnO4, HPO3, H3BO3.
8. Вкажіть групу речовин, яка містить лише трьохосновні кислоти:
А HPO3, H3BO3, HNO3;
В H2SO3, H2CO3, H2SiO3;
В H3PO4, H3AsO4, H3BO3;
Г H3BO3, HBO2, H2SiO3.
Вкажіть назву оксигеновмісної одноосновної кислоти:
А метафосфатна;
Б сульфатна;
В ортофосфатна;
Г хдоридна.
Вкажіть формулу одноосиовної оксигеновмісяої кислоти, відносна молекулярна маса якої дорівнює 63:
А НСlO3;
Б НNO3;
В НPO3;
Г НNО3.
11. Вкажіть характеристику хлорядної кислоти:
А одноосновна оксигеновмісна;
Б двохосновна безоксигенова;
В одноосновна безоксигенова;
Г двохосновна оксигеновмісна.
VІІ. Домашнє завдання
Слайд №9
VІІІ. Підсумок уроку
Вчитель: Чи виконали ми завдання уроку?
«Мікрофон»
Учні дають відповідді на питання
Слайд №10