Урок "Водойми України"

Про матеріал
Учні поділяються на дослідницькі групи і отримують випереджаюче завдання. Їм потрібно самостійно дібрати матеріал до теми. 1 група. Джерела 2 група. Річки 3 група. Озера 4 група. Болота 5 група. Моря
Перегляд файлу

Картинки по запросу водойми україни картинка

 

 

                                         Авторська розробка

                          вчителя початкових класів

                                       Вороновицької СЗШ І – ІІІ ст.№1

                          Ременяк Антоніни Миколаївни

 

 

 

 

 

 

 

 

Я і Україна. Природознавство

Тема. Водойми України

Мета. Сформувати поняття про водойми ;дати поняття про джерело,              річку ( її  будову, складові частини), озеро, болото і море.

Навчити дітей їх розрізняти, формувати вміння учнів працювати з фізичною картою, підручником. Розвивати спостережливість і уяву.

Виховувати любов до природи , бережливе ставлення до її багатств.

Обладнання: фізична карта України, ілюстрації водойм, муляжі річки і озера, тематичний словник школяра, картки для групової роботи, схеми озера і річки, стакан (грунт, пісок, глина)-для досліду.

Методичний коментар. Учні поділяються на дослідницькі групи і отримують випереджаюче завдання. Їм потрібно самостійно дібрати матеріал до теми.

  1. група. Джерела
  2.    група. Річки
  3.    група. Озера
  4.    група. Болота
  5.    група. Моря

Хід уроку

 І Етап орієнтації

  1.    Створення емоційного клімату в класі
  2.     Перевірка домашнього завдання

Природничий диктант

  •      Великі простори суші з майже рівною поверхнею - це...(рівнини).
  •      Низовини на карті позначаються...(зеленим кольором).
  •      Підвищення на рівнині - це ...(горб).
  •      Великі і глибокі, з крутими схилами заглиблення називають...(яром )
  •      Яри з пологими і зарослими рослинними схилами - це... (балки )
  •      Гори України - це ... ( Карпати і Кримські)

Самооцінка ( робота в парах)

ІІ Мотивація!

          (Використовую мелофон : звук дощу, шум струмка, річки...)

  1.    Вправа « Асоціація »
  •    Яке значення має вода на Землі ?
  •    Яким кольором вода позначається на глобусі і карті ?

 

  1.     Коротка розповідь вчителя

Без води життя на Землі неможливе : в’яне квітка, страждає звір, замовкає пташка. Все живе на Землі потребує води.

Кожна її крапля є дорогоцінним скарбом природи. Вода на­пуває землю, яка годує людину. Люди завжди розуміли значення води для себе і впродовж багатьох віків оспівували її як основу буття. Обожнювали    все : море, озеро, річку, криницю, джерело.

Вода - справжнє диво природи. Вона животворною силою наповнює незліченні річки і озера, перетворює пустелю у квіту­чий сад.

ІІІ Повідомлення теми та очікування результатів

  •      Сьогодні ми дізнаємося, де є найбільше води на Землі.
  •      Тема нашого уроку : « Водойми України »

 

  •      Вправа « Очікування результатів »
  •   (На заготовлених   « квіточках » учні пишуть свої очікування: « Я очікую...»

       За допомогою магнітів прикріплюють свої очікування на правий берег річки:

  • а) один учень оголошує очікувані результати;

б) нагадати, що в кінці уроку ми перевіримо, чи досягли ви цих результатів.

 

IV Надання необхідної інформації

 

Водойми

?                                                 ?                                                                         

?

  1. Джерела                                         1. Водосховища
  2. Річки                                              2. Ставки

3.Озера                                              3. Канали

4. Болота

  1. Моря

 

Вправа « Мозковий штурм »

  • Чому я розділила водойми ?

(Показ малюнків, ілюстрацій)

 

Інтерактивна вправа                              « Робота в групах »

 

  1. Об’ єднання в групи (за назвами водойм) 1 хв
  2. Інструктування 1-2 хв

Довідка (знайти визначення про назву групи ) 1 хв

 1) Джерела ( група дає інформацію )

  • C:\Users\-_9EC5~1\AppData\Local\Temp\FineReader12.00\media\image1.jpegЗвідки береться вода під землею ? Як вона витікає з - під землі ?

Беремо три склянки і поміщаємо у них лійки. У першу лійку насипаємо грунт, у другу - пісок, а в третю - глину.            Спостерігаємо, де вода швидше пройде через природній матеріал ?

 

 

 

C:\Users\-_9EC5~1\AppData\Local\Temp\FineReader12.00\media\image1.jpeg 

 

 

 

 

 

 

- Отже, грунт і пісок швидше пропускають воду, а гли­на - повільніше.              ( Малюнок в підручнику с. 111)

 

  1.     Річки (група дає інформацію)

 « Все із доброго чи злого починається з малого

... навіть річечка, ріка починається з струмка »

 

Розповідь супроводжується демонстрацією таблиці « Бу­дова річки »

 

Будова річки за малюнком.

  1. Уважно розгляньте фізичну карту України. Чи багато водойм в       Україні ?
  2.     У лівому нижньому куті позначки, а на самій карті підписи.
  3.     Показую велику річку і малу .Яка різниця в їх позначенні на карті ?
  4.     Великі річки на карті, їх праві і ліві притоки, куди вони впадають?
  •     Яка найбільша річка України ?
  •     Дніпро ( про нього )

Фізкультхвилинка: шум моря , чайки...

  1. Озера (третя група дає інформацію )

Робота з муляжем.

  •     Яким кольором зображена вода ? (Синім )
  •     Як називається ця водойма ? (Річка)
  •     Як дізналися ?
  •     Як виникає озеро ?

(Розповідь про озера природні і штучні)

На карті: знамениті Шацькі озера і Кримські.

  1. Болота ( 4 група дає інформацію )

Старе озеро з роками відкладає мул, пісок, заростає рослинами згодом перетворюється на болото. Води не видно, але ходити по ньому небезпечно. Досить ступити на цю « луку » людині, щоб потрапити у в’язке багно, з якого самому вибратися дуже важко.

 

  •                 Довідка: корисні копалини.                                                                    На карті: у Північній частині України.
  •                 Релексаційна пауза

5) Моря ( 5 група дає інформацію )
Україна - морська держава

Чорне    і     Азовське

Чим відрізняється від озера ?

Порівняльна характеристика

          Чорне                                                       

  • більше і глибше;
  • глибина в центральній части­ні ~2200 м;
  • впадають річки :
  • Дніпро, Південний Буг, Дністер, Дунай;
  • верхні шарі опріснені;
  • багато риби : хамса, кефаль, акула, осетер;
  • багато медуз і птахів.

 

 

Екологічна хвилина

Економічна хвилина

 

Щоб розмокла, розчинилася,

змішалася з землею кинута в

лісі газета, потрібен рік.

З порожньою консервною

банкою це від­бувається кілька

років. Для поліетиленового

пакета потрібні десятиріччя .

А розбите скло псуватиме

нашу землю вічно!

 

       Якщо вода капає з крана по краплинах, то за місяць витікає 400 літрів.

Людина за добу вживає близько              3 л. Якщо в Україні проблема з водою тільки настає, то в Середній Азії її продають як у нас напої.

 

 

V Осмислення знань учнями

  1. Робота з підручником.

Опрацювання статті « Водойми України »

Система позначок « Поміч » (по групах)

  1.  Відповіді на запитання після статті
  2. Робота зі схемою (див. додаток)

 

 

 

VI Підбиття підсумків (Рефлексія )

  1. Оцінювання за таблицею (див. додаток)
  2. Перевірка очікуваних результатів

 

 

VII Домашнє завдання:

 

С. 110-116, опрацювати статтю в підручнику .

Творче завдання : дібрати з додаткової літератури цікаву інформацію про водойми України.

 

docx
Додано
28 листопада 2019
Переглядів
1264
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку