. Володимир Лучук «Дикий мак»
Мета: навчати учнів читати вдумливо і виразно, усвідомлювати зміст прочитаного, розмірковувати, придивлятися, прислухатися до звучання художнього слова; розвивати мовлення учнів, естетичний смак; прищеплювати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Гра «Дощик». Робота над скоромовкою
Діти читають хором:
• Накрапає дощ (тихо);
• Дощ сильнішає (голосніше);
• Злива (голосно);
• Дощ слабшає (тихіше);
• Дощ припинився (читання припиняється).
Заболіло горло в горили — Бо горила багато говорила.
2. Читай чітко, весело!
— Гей, Федької — Питають люди, — Чом заліз
У кропиву ти?
— А тому, що З дідусем Ми на пасіку Ідем.
Там такі кусючі бджоли — Гірш, ніж лікарські уколи. Нажалю своє тут тіло, щоб не так Од бджіл Болілої
К. Дяченко
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
— Прочитайте, як ви замінили рядками з «Білого» віртпа подані речення (с. 78).
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Відгадайте загадку.
• Я крилатий і пухнастий, Золотистий і смугастий, Над лужком танок веду. Дзвінко, весело гуду. (Джміль)
— Сьогодні ми поринемо в таємниці художніх творів. Під час читання розмірковуйте, уявляйте, придивляйтеся, прислухайтеся.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання тексту про джмеля (с. 79)
— Які звуки та образи виникли у вашій уяві?
— Який це звук — оксамитовий? Пригадайте, яка на дотик тканина оксамит. Цю ознаку перенесено на звук. Переносне значення слова оксамитовий — приємний, м'який.
— Які з виділених слів допомогли вам побачити джмеля? Опишіть його.
Фізкультхвилинка
Плів павутинку павучок — І заболів йому бочок. Встанем разом на хвилинку Й проведем фізкультхвилинку. Руки вгору, руки вниз. Вліво, вправо повернись. Сіли — встали, сіли — встали, Кошенята заплигали, У долоньки заплескали І за парти посідали.
2. Опрацювання вірша В. Лучука «Дикий мак» (с 79-80)
1) Робота над загадками.
— Відгадайте загадки і дізнайтеся, які квіти вибрав джміль. Знайдіть їх на малюнку.
• Наче сонця серединка, • Запалали в чистім полі
Пелюстків біла хустинка. Квіти гарні, всі червоні.
Знає бджілка і мурашка, То палає влітку так
Що звуть квіточку... {ромашка). Польовий червоний... (мак).
2) Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання вірша учнями.
— Поміркуйте, як треба читати вірш.
— Спробуйте передати голосом, що маку стало соромно.
3) Виразне читання вірша учнями.
— Як ви гадаєте, чому мак хотів підслухати розмову?
— Оберіть відповідь:
а) був занадто цікавий;
б) був невихований.
— Чому мак почервонів?
— Знайдіть у вірші риму.
3. Опрацювання тексту Зірки Мензатюк «Мак» (с. 79-80)
1) Виразне читання тексту вчителем.
— Які картини поставали у вашій уяві під час слухання тексту?
2) Виразне читання тексту учнями.
— Як ви вважаєте, чи звертається письменниця до вас?
— Що вам захотілося зробити, запам'ятати?
— Які образи квітки маку створено у прочитаних вами текстах?
— Закінчіть думку: «Мак хотів підслухати таємницю і від сорому...».
VI. Підсумок уроку.
— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
— Що було найбільш: цікавим?
— Чого вас навчає текст Зірки Мензатюк «Мак»?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити напам'ять вірш «Дикий мак».