Волт Вітмен(1819-1892).Життєвий і творчий шлях письменника.
Вітмен – американський поет- новатор. Збірка «Листя трави», її провідні теми й мотиви . Звернення до вільного вірша (верлібру)
Урок зарубіжної літератури
у 10 класі (нова програма).
Розробила вчитель методист
зарубіжної літератури
КЗ «Устинівське НВО
«Загальноосвітня школа І_ІІІ
ступенів» Корніченко Т.А.
Устинівка-2019
Тема уроку: « Волт Вітмен(1819-1892).Життєвий і творчий шлях письменника.
Вітмен – американський поет- новатор. Збірка «Листя трави», її провідні теми й мотиви . Звернення до вільного вірша (верлібру)»
Мета уроку:
-показати місце В.Вітмена в літературному процесі США його вплив на світову та українську поезію;
- розкрити світобачення митця ;
-познайомити з особливостями збірки «Листя трави», її зв’язком з історією та життям Америки;
-розвивати предметні компетентності , визначати тематику, проблематику, композицію збірки «Листя трави»;
-визначати особливості образу ліричного героя;
-навчити розуміти символи , які є у збірці;
-познайомити з теоретичним матеріалом з літератури- верлібр , його застосуванням у збірці Вітмена;
-розвивати вміння риторичного читання поезії , аналізу віршів поета.
Обладнання :портрет Вітмена, епіграф «Тільки сліпий не побачить , який дорогоцінний подарунок ваші «Листя трави».Мудрістю і талантом вони вищі й оригінальніші за все, шо досі народжувала Америка.»(Ральф Волдо Емерсон, американський поет і філософ ), 2 презентації ,словник уроку (романтизм,філософія,верлібр),схема «Символіка трави у збірці».
Літературний диктант- практикум, підручник «Зарубіжна література.10 клас».Автор О.Ісаєва.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Сповіщення теми та завдань уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання .Читання поезії Ф. Тютчева, І. Фета.
ІІІ.Слово вчителя про письмеників , поетів романтиків США і Вітмена.
ІV.Літературний диктант –практикум «Романтизм у США».
1.Вкажіть ,на які періоди ділиться романтизм в США?
2.Хто з представників романтизму вам відомий?
3.»Той , що виходить за межі»-це напрям філософії, який називається…
4.Всі письменники романтики США боролись проти…
V. Перевірка диктанта -практикуму (відповіді 4-6 учнів).
Робота зі словником уроку
VІ . Перегляд презентації «Романтизм у США», коментування її учнями, вчителем. Музичне оформлення- оркестр П .Моріа «Плач вітру».
VІІ . Перегляд слайдів презентації «Волт Вітмен», запис основних положень по збірці «Листя трави». Музичне оформлення –оркестр П. Моріа «Голубка».
VІІІ . Робота над текстами поезій , які є в підручнику та їх аналіз по схемі.
Схема аналізу поезій
-Розуміння поезії слухачем, читцем твору, власні думки про значення поезії, ,її важливість, емоційний вплив на людей.
У класі аналізуються поезії «Пісня про себе», «Листя трави», фрагменти яких є в презентації, та підручнику.
Бесіда.1.Що ми взнаємо з поезій про поета, про його країну, про його мрії?
2.Які складності є для розуміння його поезії?
3.Які порівняння вам запам’ятались?
4.Чи можна назвати поезію Вітмена ,присвяченою місту і людям , які живуть в ньому?
5.Яка роль природи в поезіях , чому природа може бути доброю і злою?
6.Хто є авторитетом для поета в житті, чому?
Розповідь вчителя про особистість в історії США презедента Авраама Лінкольна та його вплив на В. Вітмена.
ІХ. Робота над схемою «Збірка «Листя трави»(1855)»
На дошці прикріплено під словами «Символіка трави» 5 листків, на яких написи :
-символ оптимізму, надії;
-символ нової батьківщини;
-символ молодості, зародження життя;
-символ демократії, національної свідомості, расової належності ,соціального становища;
-символ невмирущого життя.
Бесіда .1Як використав поет дану символіку для розкриття ідей поетичних творів?
2.Чи можна назвати збірку поета –новим відкриттям у філософії?
3.Як ви розумієте образи творів, чи є присутнім образ автора?
4.Як використання верлібру вплинуло на розуміння творів?
Х. Самостійна робота учнів. Стаття підручника про верлібр.
ХІ. Слово вчителя про продовжувачів В. Вітмена в літературі світу та України,
про його значення для розвитку літератури як мистецтва слова.
ХІІ. Висновки учнів в кінці уроку.
-ознайомились з творчістю та творчим методом Вітмена ;
-навчились аналізувати новаторську поезію, передавати свій емоційний стан під час читання віршів;
- поглибили поетичну грамотність , ознайомившись новими поняттями з теорії літератури.
ХІІІ. Підсумки. Оцінювання роботи учнів на уроці .
ХІІІІ. Домашнє завдання .Створити сенкан про Вітмена. Готуємось до тематичної атестації, сторінка 117 підручника.