В даному конспекті в доступній формі розглянуто способи засвоєння таблиць додавання і віднімання учнями першого класу та оволодіння ними розв'язування кругових прикладів .
Тема. Вправи і задачі на засвоєння таблиць додавання і віднімання. Кругові приклади.
Мета. Закріпити й поглибити вивчений матеріал; формувати обчислювальні навички учнів, вчити складати й розв’язувати задачі на різницеве порівняння; розвивати увагу й навички самоконтролю, творче мислення, виховувати відповідальність за свої вчинки.
Обладнання. Таблиці для усного рахунку, скорочені записи задач, казкові герої, диск .
Хід уроку.
І Організація класу
Вже дзвінок сигнал нам дав,
Працювати час почав,
Тож і ми часу не гаймо,
У казочку вирушаймо.
Урок наш сьогодні не звичний:
Урок казково-математичний.
ІІ Повторення матеріалу
- А щоб дізнатись, в якій казці ми з вами побуваємо потрібно виконати ряд завдань.
- Порахувати від 1 до 10,
- Від 10 до 1,
- Двійками,
- Трійками,
- Назвати : попереднє 6, наступне 2, сусідів 9.
Математичний диктант (1 учень біля дошки)
- Попереднє 9, натупне 8,
- Найменше двоцифрове число
- Найбільше одноцифрове число,
- 5+2, 7+2
- На скільки 10 більше ніж 2
8, 9, 10, 9, 7, 9, 8
Зменшити кожен результат на 6 і записати нижче
2, 3, 4, 3, 1, 3, 2.
Якщо ви правильно виконали обчислення, то зможемо прочитати назву казки. В якій ми сьогодні побуваємо, перевернувши картки іншою стороною.
К О Л О Б О К
Прочитаємо, як називається наша казка:
2 - К
3 - О
4 - Л
1 – Б
Зараз ми спробуємо згадати початок цієї казки.
Жили-були дід і баба.( учні розігрують початок казки)
Та дожились уже до того, що й хліба нема. Дід просить:
- Бабусю, спекла б ти колобок.
- Та з чого ж я спечу, як і борона немає.
- А ти, бабусю, піди в хижку, назмітай в засіку борошенця, то й буде колобок.
Бабуся так і зробила: пішла в хижку, назмітала борошенця , спекла колобок й поклала на підвіконня, щоб він простигав. А колобок лежав, лежав на вікні, а тоді з вікна на призьбу, з призьби на землю в двір та й покотився дорогою. Розв’яжемо кругові приклади.
ІІІ Закріплення матеріалу.
Котиться наш колобок
По стежечці вузенькій
Коли там його стрічає
Зайчик сіренький.
- Поки герої будуть розмовляти,
1-Г віршовані задачі
Спробує розв’язати.
Біля річки на галявці
Знайшли моркву сірі зайці.
Вісім морквин – це немало,
Одну з їли, скільки стало?
- Чому стало 7 ?
Є в лисички 7 малят,
Неслухняних лисенят.
На обід їх мати жде,
П ять прийшли, а скільки йде? – Чому? (бо 7 це 5 і 2)
- Що сталось у казочці, коли колобок зустрів зайчика?
(колобок заспівав пісеньку і втік від зайчика)
- Але ми не можемо зайчика залишити голодним. Потрібно його нагодувати. А що полюбляють зайчики?
- Складемо задачу, щоб вона розв’язувалась дією додавання.
- Дією віднімання.( На скільки більше? На скільки менше?)
- Чому ми віднімаємо? ( потрібно порівняти числа, а щоб порівняти два числа, потрібно від більшого відняти менше.)
Де кують зозулі жваві,
Віє вітер між гілок,
Серед лісу вовчик взявся
А назустріч колобок.
- Вовчик запропонував колобку розв’язати приклади. Давайте допоможемо нашому герою.
А) колективно
3+5 10-7
7+2 6+4
9-6 8-7
Б)самостійно
5+4 10-9
9-5 7-7
8+2 0+3
Пісеньку колобок всім співав,
Ніхто йому не аплодував.
Та в пісні був хороший толк –
Не впіймав його і вовк.
Нагодуймо ми й вовчика, впіймаємо йому рибку. Усно приклади з відповіддю 10.
Але що це сталось ?
Наше сонечко сховалось.
Чорна хмара надійшла. Треба нам виручати колобка. Заспівати хмарці гарну пісеньку, щоб вона не розплакалася рясним дощиком.
Фізкультхвилинка. Учні танцюють під пісеньку «Дощик»
Від вовка утік і від зайця
Наш веселий колобок
А кому наступну пісню
Заспівав і втік в лісок? Ведмедеві.
А ведмідь колобку пропонує попрацювати з підручником.
Допоможемо йому.
Сторінка 67
Колобочок на кругленький
Котиться стежинкою
А у класі діточки
Рахують хвилинкою.
Завдання 4 кругові приклади(усно)
Але ми вміємо не тільки рахувати, а й задачу розв’язати .
№ 5 сторінка 67.
- Кого зображено на малюнку?
- Що робить ведмедик?
- Ви знаєте, що ведмеді дуже люблять солодощі, тобто мед, варення. Наш ведмедик дуже дбайливий, він собі ціле літо збирав ягоди в лісі і наварив багато банок варення.
- Порахуйте, скільки банок з варенням на поличках? (9)
- А чи відомо нам скільки банок з варенням в шафці? (ні)
- Що сказано про варення в шафі?
- Хто складе умову задачі?
На полицях у ведмедя 9 банок варення, а у шафі – на 6 менше.
- Яке запитання задачі?
- Повторіть всю задачу.
- Якою дією ми будемо розв’язувати задачу? Чому?
- Хто скаже розв’язання?
- Чому виконуємо дію віднімання?
Запишіть розв’язання задачі у зошитах.
І звичайно ж останньою, кого зустрів колобок була лисичка.
Співав старанно колобок,
Навіть виліз її на носок,
Та вона хвостом махнула,
Колобочка підманула.
Але ми його врятуєм,
У зошитах попрацюєм.
Зараз ми покажемо лисичці, які складні вирази ми вміємо розв’язувати.
1, 2 ст. – біля дошки і в зошитах,
3,4 ст. – самостійно.
- Лисичці сподобалось , як ми працювали, справились з її завданням, вона відпускає нашого колобка . А ми їй вдячні і спробуємо скласти з геометричних фігур її портрет.
- З яких геометричних фігур будемо складати?
- Робота в парах. Учні з геометричних фігур складають лисичку.
За гарну роботу на уроці колобок дарує вам розфарбовки. Коли обчислите правильно приклади, дізнаєтесь, яким кольором потрібно розфарбовувати.
ІУ Підсумок уроку.
Ось така розумна казка
Пам’ятайте все, будь ласка,
Вмійте правильно рахувати:
Додавати й віднімати.
Колобка ми врятували,-
Всі завдання розв’язали
Хоч приємно потомились, казка наша закінчилась.
Я ж роблю останній крок:
Дякую всім за урок!
Гарно чути укінці
Що всі учні молодці.