Закріпити вивчені табличні випадки множення і ділення, вдосконалювати обчислювальні навички, вміння розв'язувати рівняння, задачі на кратне порівняння, розвивати уважність, швидкість мислення, виховувати інтерес до вивчення математики, здійснювати профорієнтаційну роботу.
Урок математики
Тема: Вправи на закріплення вивчених таблиць множення і ділення.
Мета: Закріпити вивчені табличні випадки множення і ділення, вдосконалювати обчислювальні навички, вміння розв’язувати рівняння, задачі на кратне порівняння, розвивати уважність, швидкість мислення,
виховувати інтерес до вивчення математики, здійснювати профорієнтаційну роботу.
Обладнання: підручник, комп’ютер, мультимедійний дидактичний матеріал, індивідуальні картки, предметні зображення для поділу на групи, дидактичний матеріал для роботи в парах.
Тип уроку: урок застосування знань і формування вмінь
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку
Доброго дня.
Друзі мої! Я дуже рада
Зайти у ваш привітний клас.
Для мене вже винагорода
Уважні очі усіх вас.
Я знаю: в класі кожен геній,
Та щоб талант у вас не згас,
Працюйте! – скаже кожен вчений,
Робіть цікавим навчання час.
ІІ. Мотивація та актуалізація опорних знань
Відео «Ньютон»
Звичайне яблуко, що з гілки впало,
Ньютона, бачте, сильно здивувало.
І він відкрив закон тяжіння.
Це знамените відкриття зробило
У науці справжнє потрясіння.
Хто б міг подумати, що про земне тяжіння
Людство дізнається через звичайнісіньке падіння.
Отож, і ви запам’ятайте,
Що відкриття можливі і в наш час.
В звичайному побачить незвичайне
Могли і ви багато раз.
1. Розподіл учнів по групах ( за допомогою різнокольорових яблук)
Візьміть по яблучку – це допомога вам на протязі всього уроку. Робіть в собі нові відкриття.
Я бачу, що ми з вами дуже схожі.
І віримо у силу знань і відкриття.
І зерна пошуку в своїй роботі сіять в змозі,
І математики закони втілюєм в життя.
Математика – це наука закономірностей, законів, логіки та відкриттів.
Давайте з вами спробуємо зробити свої маленькі математичні відкриття на цьому уроці, які, можливо, допоможуть робити великі відкриття у вашому майбутньому житті і досягти успіху.
2. Математична розминка (повторення правил математичних дій)
Перший крок до відкриття – це увага, мислення і зосередженість. Тож, перевіримо рівень вашого інтелекту, виконавши завдання.
Знайко-Незнайко (усний рахунок)
Ви зробили впевнено крок до відкриття. А у інших все попереду, будьте уважними та старанними.
Відомий математик, фізик, інженер Архімед, зробивши одне із своїх відкриттів, вигукнув слово. Яке саме, ви дізнаєтесь, виконавши завдання. Порахуйте вирази і знайдіть відповідь, натиснувши мишкою на неї.
2•4:8= 40:5+12=
2•3•9= 30:6+42=
56:7:4•5= 2•4+3•5=
Еврика – означає винайшов, знайшов, відкрив. Зараз дуже часто використовується це слово, коли хочуть повідомити, що дізналися про щось нове.
3. Інтелектуальна розминка «Каліграфинка»
Люди з давніх давен помітили, що все в природі відбувається циклічно: одна пора року змінює іншу, на зміну ранку приходить день, а день змінюється ніччю. За допомогою цих спостережень люди зробили багато відкриттів: одне з них – це годинник. Перший механічний годинник було створено у 14 столітті. В ньому не було ані стрілок, ані циферблата. Щогодини в ньому дзвонив дзвін .
Сучасні годинники різноманітні. Зверніть увагу на цей годинник. У ньому прихована математична закономірність.
(Я вам підкажу. Знайдіть суму чисел і виконайте завдання за цією закономірністю). За допомогою звичайного циферблата годинника ви відкрили цікаву математичну закономірність.
Знаходячи суму двох чисел, ви дізналися, що вона 13. Молодці. А тепер поверніться до своїх карток і запишіть каліграфічно число 13.
Математичний диктант
4. Розв’язування задач (робота з підручником)
Любителі задач + віршовані задачі
Наступним кроком до відкриття є використання знань на практиці. То ж розв’яжемо з вами задачі .
Дощ періщить третій день.
Засмутився старий пень.
Не полічить він гриби,
Що ростуть немов з води.
П’ять сімей по три грибочки:
Браві дочки і синочки.
Нумо, діти, поспішіть,
Всі гриби ви полічіть. (3х5=15)
Літнє сонце припікає,
Соком груші наливає.
На трьох гілках по сім груш
Вітер до землі схиляє.
Поміркуйте, не спішіть,
Груші правильно лічіть. (7х3=21)
На лужку серед лози
Заховались дві кози.
А отут стоять ще дві –
У густій рясній траві.
Хто б мені із вас поміг?
Скільки в кіз усього ніг? (2+2)х4=16
4 груші Вітя мав,
9 грушок Вова дав.
В холодочку Вітя сів,
Троє грушок сам він з’їв,
Дві віддав малій Марусі.
Скільки груш лишив матусі? (4+9) – (3+2)=8
Літо садом мандрувало,
Дітям груші дарувало.
Ось вам грушок 45,
А вас, діток, всього п’ять.
Кожен груші може взяти,
Від душі посмакувати.
Треба дітям відгадати,
Скільки кожному узяти? (45:5=9)
Вісім їжаків у лісі йшли,
Їстівні гриби знайшли.
Сімдесят ще й два –
Отакі ото дива.
Позбирали, не лінились,
Славно й дружно всі трудились.
Сіли разом відпочить
І гриби ті поділить.
Стали думать і гадать,
Скільки кожному узять?
А ви, діти, здогадались,
Скільки кожному дісталось? (70+2):8=9
Діти дружно працювали,
В саду яблука зривали.
Вітер їм допомагав,
Віти низько він схиляв.
Дев’ять гілок нахилив,
По сім яблучок струсив.
Діти яблука зібрали,
Дружно всі порахували:
І не два, і не три,
А всього… (63)
Сорок дев’ять карасів
Наловили хлопців сім.
Карасів всіх поділили,
Лопухами їх накрили.
А тепер хто відповість,
Скільки кожен із них з’їсть? (49:7=7)
Дятел 6 годин літав,
Шкідників він поїдав.
Щогодини 7 він їв.
Скільки знищив шкідників? (7х6=42)
5. Робота в парах
Супер лото (заставка)
6. Самостійна робота (робота з підручником)
Розв´язування рівнянь (3 учні біля дошки.)
7. Робота в групах. Мультяшки.
Діляться на групи за кольором яблучок.
VІ. Підсумок уроку
До кінця біжить урок
Сповістить про це дзвінок.
Працювали ви, старались,
Що ж нового ви дізнались?
А тепер оцініть свою роботу.
Приклейте смайлики (яблучка) на відповідній позначці шкали.
12 – бездоганно, блискуче, надзвичайно;
11 - довершено, чудово, зразково,прекрасно;
10 – молодець, дуже гарно, розумник, молодчинка;
9 – дуже гарно, старанно;
8 – старався добре;
7 – маєш рацію, задоволена твоєю роботою;
Молодці, ви всі гарно працювали.
Відкриттів в житті багато
Ще вам друзі пізнавати.
Про гірські вершини
І морські глибини.
То ж летіть, як на ракеті
Пізнавайте всі секрети.
VІ. Домашнє завдання