УРОК 38.
Тема уроку: Вправи та задачі на всі дії з натуральними числами.
Мета уроку:
навчальна: узагальнити, систематизувати знання учнів про натуральні числа; сформулювати правило порядку використання дій у виразах;
розвивальна: розвивати увагу, логічне мислення при розв’язуванні задач;
виховна: виховувати розуміння математики в життя та повсякденному житті; сприяти формуванню здорового морального клімату в класі.
Тип уроку: систематизація умінь та знань.
Хід уроку
I. Організаційний етап.
Перевірити готовність класу до уроку. Налаштування на роботу.
II. Перевірка домашнього завдання.
Перевірити наявність виконання домашнє завдання.
III. Формулювання мети і завдань уроку.
IV. Вивчення нового матеріалу.
Обчислюючи значення числових виразів, слід не забувати про порядок дій.
Порядок виконання дій визначається такими правилами:
1. У виразах з дужками спочатку обчислюють зна чення виразів у дужках.
2. У виразах без дужок спочатку виконують піднесення до степеня, потім по порядку зліва направо множення і ділення, а потім — додавання і віднімання.
Приклад 1. Обчисли: 8 ∙ (27 + 13) – 144 : 2.
Розв’язання.
1) 27 + 13 = 40;
2) 8 40 = 320;
3) 144 : 2 = 72;
4) 320 – 72 = 248.
Приклад 2. Знайди значення виразу ( – у : 13) 145, якщо х = 12,
у = 91.
Розв’язання. Якщо х = 12, у = 91, то
( – у : 13) 145 = (122 – 91 : 13) ∙ 145 = (144 – 7) ∙ 145 = 137 ∙ 145 =
= 19 865.
Там, де це доцільно, можна використовувати властивості дій. Наприклад, значення виразу 438 ∙ 39 – 338 ∙ 39 можна обчислити так:
438 ∙ 39 – 338 ∙ 39 = (438 – 338) ∙ 39 = 100 ∙ 39 = 3900.
V. Розв’язування задач і вправ.
Виконання вправ. Робота з підручником.
Вправа 543. Обчисли (усно):
1) 42 + 38 – 7; 2) 24 ∙ 10 : 2;
3) 27 – 30 : 5; 4) 42 : 6 + 35 : 7;
5) 8 (23 – 19); 6) (12 + 18) : (12 – 7).
Вправа 544. Обчисли:
1) 426 ∙ 205 – 57 816 : 72; 2) (362 195 + 86 309) : 56;
3) 2001 : 69 + 58 884 : 84; 4) 42 275 : (7005 – 6910).
Вправа 546. За 5 год теплохід подолав 175км, а поїзд за 3 год — 315 км. У скільки разів швидкість поїзда більша за швидкість теплохода?
Вправа 548. Знайди значення виразу:
1) 78 ∙ х + 3217, якщо х = 52;
2) а : 36 + а : 39, якщо а = 468;
3) х 37 – у : 25, якщо х = 15, у = 2525.
Вправа 550. За 5 ручок і 3 зошити заплатили 83 грн 50 к. Скільки коштує зошит, якщо ручка коштує 12 грн 50 к.?
Вправа 552. Старший брат зібрав 12 кошиків вишень, а молодший — 9 кошиків. Усього вони зібрали 105 кг вишень. Скільки кілограмів вишень зібрав кожний брат, якщо вага всіх кошиків однакова?
Вправа 555. Зібрали 830 кг яблук. З них а кілограмів віддали в дитячий садок, а решту розклали порівну в 30 кошиків. Скільки кілограмів було в кожному кошику?
Склади буквений вираз та обчисли його значення, якщо а = 110.
Вправа 559. Знайди значення виразу:
1) (21 000 – 308 ∙ 29) : 4 + 14 147 : 47;
2) 548 ∙ 307 – 8904 : (33 ∙ 507 – 16 647);
3) (562 + 1833 : 47) ∙ 56 – 46 ∙ 305;
4) 1789 ∙ (1677 : 43 – 888 : 24) ∙ 500.
VI. Підсумки уроку.
Питання до класу: за якими правилами визначають порядок дій при обчисленні числових виразів?
VII. Домашнє завдання.
Опрацювати §16 ст. 92 – 96
Вправа 547. За 5 год товарний поїзд подолав 280 км, а швидкий поїзд за 3 год — 255 км. На скільки швидкість швидкого поїзда більша за швидкість товарного?
Вправа 560. Знайди значення виразу:
1) (42 + 9095 : 85) ∙ (7344 : 36 – 154);
2) 637 ∙ 408 – 54 036 : (44 ∙ 209 – 9117);
3) (830 – 17 466 : 82) ∙ 65 + 57 ∙ 804;
4) 197 ∙ (588 : 49 + 728 : 56) ∙ 40.