Тема.Вступ до розділу «Байки». Езоп «Двоє приятелів і ведмідь»
Мета: продовжити ознайомлення дітей із жанром байки; дати уявлення про першого байкаря Езопа; удосконалювати навички швидкого, правильного, виразного читання ; вміння ділити текст на логічно завершені частини; давати характеристику героям;
розвивати увагу, уяву, зв’яне мовлення;
виховувати почуття дружби, бажання допомагати один одному в скрутних ситуаціях.
Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь і навичок
Обладнання: підручник О.Я.Савченко «Літературне читання» 4 клас, роздатковий матеріал, квітка – семицвітка.
Хід уроку
І. Організаційна частина
-Діти, давайте посміхнемося один одному.
- Я сподіваюсь, що з посмішкою ваш настрій покращився, залишайтеся у такому настрої і розпочнемо роботу на нашому уроці.
Давайте разом прочитаємо девіз нашого уроку:
«Працюй наполегливо, швидко, старанно,
Щоб жодна хвилинка не втратилась марно!»
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Вірний друг – найбільший скарб.
Сьогодні в нас урок звичайний
Та вчить багато нас чому
Хай буде він для нас повчальний,
За це подякуєм йому.
А що ми будемо робити,
Про що ми будем говорити,
Ви зможете усі сказати,
Якщо спробуєте ребус розгадати. ( Байки)
-Правильно ,сьогодні ми розпочинаємо новий розділ «Байки».
-Давайте з вами пригадаємо, що таке байка? А допоможе вам в цьому анаграма.
- Попрацюйте в парах, спробуйте розшифрувати анаграму.
каБай – велинекий, тішенайчаснийвірвашоіртвчальповгонотузміс.
Робота з підручником.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні на уроці ми познайомимося з першим байкарем, опрацюємо його байку, будемо вчитися давати характеристику героям, аналізувати їх вчинки, попрацюємо над вдосконаленням навички читання, спробуємо зробити урок успішним, продуктивним і щедрим на добрі справи.
ІV. Вивчення нового матеріалу
-А розпочнемо зі знайомства з легендарним мудрецем, якого звали Езоп.
Уявіть собі чарівний острів у Егейському морі – одному з найкрасивіших морів світу.
Це острів, де солоний подих моря змішується з пахощами сосен та ялин. На схилах гір каштанові, оливкові, помаранчеві гаї і, звичайно, виноградники.
-Це острів Саймос. Саме на ньому у Стародавній Греції близько 2500 років назад і жив перший байкар Езоп.
-А зараз слово довідковому бюро.
2. Вправа для розвитку довільної уваги. Метод здогаду.
-Мандрують байки світом, переходять від народу до народу, і хоча було складено байку 2500 років тому, але живе вона серед нас і сьогодні.
-Прочитайте назву байки, з якою ми сьогодні познайомимося.
Двоє приятелів і ведмідь
-Як ви вважаєте, про кого буде розповідатися в байці, якщо вона має таку назву?
-А що ви знаєте про ведмедя?
- Ваня Романенко працював з тлумачним словником. Давайте дізнаємось етимологію слова « ведмідь».
- Дякую,Ваню.
- А зараз я пропоную вам помилуватися цими тваринами і послухати цікаві факти про них, які підготували наші учні.
3. Словникова робота
-Щоб краще зрозуміти зміст байки, познайомимося з новими словами
-Прочитайте слова 1 стовпчику.
-Доберіть до них синоніми
Вкупі скрута
Вгледів оговтався
Нажаханий бурмило
«жартівливе прізвисько ведмедя»
«прийшов до тями, заспокоївся»
«тяжкі обставини, труднощі»
4. Первинне сприймання.
-А зараз послухайте байку і скажіть:
- Хто головні герої байки?
5. Перевірка первинного сприймання.
- Хто головні герої байки?
-Куди йшли приятелі?
Фізкультхвилинка
10. Повторне читання тексту
- Прочитайте текст і скажіть про що хвилювався один з приятелів вирушаючи в дорогу.?
- Що на це відповів інший?
- Що зробив перший приятель, побачивши ведмедя?
- Чи попередив про небезпеку свого товариша?
11. Аналіз тексту з елементами вибіркового читання
-Чому другий приятель прокинувся неживим?
-Прочитайте, як він почувався після цього.
- Зіставте розмову на початку байки і по завершенні пригоди. Чи можна вважати їх друзями?
-Що автор хотів показати своєю байкою?
- Які риси характеру засуджуються?
- Знайдіть і прочитайте мораль байки.
12.Робота з малюнком
- розгляньте ілюстрацію у підручнику. Який епізод байки зображений? Зачитайте.
3. Гра «Розвідники»
а) Прочитати речення з числівниками
б) Прочитати речення з займенниками .
- Коли б ти знав, як я злякався за тебе.
- Сказав. Щоб я ніколи не ходив нікуди з приятелями, які в скруту кидають мене самого і чимдуж тікають, рятуючи власну шкуру.
-Порахуйте скільки питальних речень в тексті.(4)
- Скільки окличних речень?(3)
V. Закріплення вивченого матеріалу
VІ. Рефлексія
1.Презентація міні – проекту
Отже, зробимо висновок. І створимо міні- проект « Повчальне слово байки»
2. Проблемне питання
- Ми з вами знаємо, що байка написані дуже давно. Навіщо ж нам, дітям
21 століття, в час мобільного зв’язку та комп’ютерів вивчати байки Езопа?
- Так. Адже і сьогодні є людські вади. І саме байки Езопа як ніколи актуальні для удосконалення негативних рис характеру.
VІІ. Підсумок уроку
В Езопа вчіться, добрі люди!
Для того байка коле під ребро,
щоб виправлять людські заблуди
І похвалять красу й добро.
Хоч розповідь коротка й жартівлива,
Мета її ясна й правдива.
Федр
Оцінювання учнів
VІІІ. Домашнє завдання