Вивчення казки "Дванадцять місяців" С. Маршака
Розробка допоможе учням розібратися, що рухає людиною, на які вчинки вона здатна, коли одні життєві цінності переважають над іншими і до яких результатів може прийти людина при неправильному розумінні життєвих цінностей.
Зарубіжна література
5 клас
Тема: Втілення конфлікту добра і зла в п’єсі-казці «Дванадцять місяців»
С. Маршака
Цілі: Навчальна: : допомогти учням розібратися, що рухає людиною, на які вчинки вона здатна, коли одні життєві цінності переважають над іншими і до яких результатів може прийти людина при неправильному розумінні сенсу життя; познайомити з особливостями професії журналіста;
Розвивальна: розвивати уміння аналізувати прочитаний текст, аргументувати свої вислови, сприяти розвитку образного мислення, мови, формувати навички співпраці у групі, розвивати професійні здібності журналіста;
Виховна: виховувати цікавість до світу дитячої художньої літератури, прищеплювати почуття людської гідності
Обладнання: Портрет С. Маршака, мультимедійний комплекс, малюнки учнів до казки, епіграф, малюнки із зображенням пасербиці і рідної доньки.
Тип уроку: комбінований.
Міжпредметний зв’язок: психологія, російська мова, філософія.
Роздатковий матеріал кольорові листочки (стрічки): жовтий і коричневий; питальник за біографією С. Маршака, модель до вправи «Діамант цінностей», буклети з філософськими висловами.
«Сказка – ложь, да в ней намёк…»
А.С. Пушкін
Хід уроку
Вчитель: Шановні діти, давайте привітаємо наших гостей (діти повертаються до гостей, вітають їх кивком голови) і розпочнемо урок. Сьогодні у нас третій урок за творчістю Самуїла Яковича Маршака, талановитого письменника, який подарував нам багато цікавих і повчальних творів. Його книги ми бачимо на книжковій полиці (вчитель вказує на виставку книжок із творами С. Маршака). З одним із них «Дванадцять місяців» ми продовжимо сьогодні працювати. Прошу звернути увагу на епіграф уроку «Сказка – ложь, да в ней намёк…». Він вказує на те, що казки мають призначення не лише розважати, а й повчати, навчати мудрості.
Теорія літератури
Термін |
Визначення |
Дра́ма (грец. Drama – дія) |
один із трьох родів літератури (драма, епос, лірика). Драма має три різновиди: трагедія, комедія, драма. |
П'є́са (фр. pièce – шматочок)
|
різновид драми, в основу якої покладено конфлікт серйозного, складного і яскравого характеру. Створена для постановки в театрі, для виконання зі сцени. Структура п'єси включає в себе текст дійових осіб (діалоги та монологи) і функціональні авторські ремарки (примітки, особливостей інтер'єру, зовнішності персонажів тощо). Як правило, п'єса починається списком дійових осіб, іноді – із зазначенням їх віку, професії, родинних зв'язків |
1. Скільки років королеві?
А) 12
Б) 13
В) 14
2. Хто із братів-місяців подарував каблучку пасербиці?
А) Квітень
Б) Березень
В) Лютий
3. Скільки днів у грудні місяці?
А) 29
Б) 30
В) 31
4. Коли розкривається правда про проліски?
А) Коли до королівського палацу принесли проліски
Б) Коли королева відправила всіх до лісу за пролісками
В) Коли королева не повірила в розповідь про дивовижне озеро
5. В обмін на що королева готова віддати пасербиці каблучку?
А) В обмін на пропозицію стати подругою
Б) В обмін на правду про братів-місяців
В) В обмін на інформацію про знайдені проліски
6. Як вчиняє королева з пасербицею, яка відмовляється говорити правду про проліски?
А) Зриває з пасербиці плащ і топче його
Б) Наказує стратити пасербицю
В) Сіла й плаче
7. Під час сварки мати й донька перетворюються на:
А) У білих та пухнастих зайченят
Б) У злих собак
В) У лагідних котів
8. За твердженням місяця Січня, хто при кому состоїть?
А) Королева при солдатові
Б) Солдат при королеві
В) Солдат при палаці королеви
9. Яких собак, за твердженням місяця Січня, не можна перетворити на людей?
А) Тих, що погано служать хазяїну
Б) Тих, що лають на людей
В) Тих, що ходять на задніх лапах
10.Як місяць Лютий говорить про ліс?
А) Ліс любити треба, як живу людину
Б) До лісу треба ходити, щоб насолоджуватися красою
В) Лісу також відпочивати треба – не все ж його обирати
11.Я ставиться королева до навчання?
А) Наполегливо
Б) Безвідповідально
В) Зовсім не навчається
12.Ідейний зміст казки «Дванадцять місяців»?
А) Показати перевагу людський чеснот над недоліками
Б) Показати силу фантастичних речей
В) Довести, що в Новорічну ніч дива бувають
3. Перевірка результатів тесту. Учні самостійно ставлять свою оцінку на листочку.
4. Проблемне питання. Вчитель: Хочеться на мить зупинитися на дев’ятому запитанні: Чому собак, які ходять на задніх лапах, не можна перетворити на людей.
5. Відповіді учнів: людина, яка готова лише виконувати вказівки, не здатна мислити самостійно, мати свою думку, не гідна звання людини.
Людські цінності |
|
Духовні |
Матеріальні |
|
|
- скажіть, чи подобаються вам казки?
- чим саме казки Маршака привертають вашу увагу?
- які казки Маршака ви прочитали?
- Чи люблять казки дорослі люди, адже в житті не завжди все так фантастично закінчується, як у казках (це питання задає члену комісії)
- Вікторіє Іванівно, а що для вас значать казки? (питання вчителю). Вчитель: особливе місце казки зайняли в моєму житті, коли в мене народилася онучка. Я поринула у світ казок з бажанням зрозуміти, що так приваблює людину у казках? Протистояння дорого і злого. Намагання показати самому маленькому читачеві, що таке зло і що таке добро, використовуючи для цього різноманітні потужні засоби: перебільшення, фантастичні явища, надзвичайні здібності казкових героїв. І головне, чому має навчити казка людину у процесі формування людських якостей – це розуміти, що таке людські цінності, що вони є матеріальними і духовними, які цінності є головними в житті людини? Повертаємось до домашнього завдання. Разом з батьками ви повинні були записати у дві колонки цінності матеріальні й духовні. За допомогою технології «мозкового штурму» ми запишемо їх на дошці.
- співчуття (у пасербиці);
- працелюбність (у пасербиці);
- вміння витримувати негаразди (у пасербиці);
- відсутність жалю, співчуття (у матері й доньки)
- жадібність (у рідної доньки)
- заздрощі (у матері й доньки)
- безсердечності (у королеви)
Відкрили очі. Чи змогли ви відчути всю абсурдність королівської бажання та жорстокість з боку мачухи і її доньки? Чи вірите ви в те, що не буває лиха без добра? що завжди є світло в кінці тунелю?
Хочу звернути вашу увагу на те, що не лише ми, сучасні люди, розмірковуємо над питаннями про щастя, про людські недоліки та чесноти. Над цими питаннями замислювались люди в усі віки. Я пропоную вашій увазі вислови відомих філософів минулих віків.
Вислів |
Автор вислову Дата життя та смерті |
Щасливий той, хто щасливий у себе вдома |
Л.М. Толстой 1828 – 1910 (Письменник, Росія) |
Будь справедливий і будеш щасливий |
Жан-Жак Руссо 1712 – 1778 (Філософ, Франція) |
Немає лиха без добра |
Жан-Жак Руссо 1712 – 1778 (Філософ, Франція) |
Найбільше щастя в житті – це впевненість у тому, що тебе люблять |
Віктор Гюго 1802 – 1828 (Письменник, Франція) |
Мораль є вчення не про те, як ми повинні зробити себе щасливими, а про те, як ми повинні стати гідними щастя |
Іммануїл Кант 1724 – 1804 (Німецький філософ) |
Оскільки значна кількість людей бачить своє щастя в речах, то не дивно, що лише деякі задоволені своєю долею |
Карл Фреліх 1875 – 1953 (Режисер, Германія) |
Насолоджуватися щастям – найбільше благо, мати можливість давати його іншим – ще більше |
Френсіс Бекон 1561 – 1626 (Політик, філософ, Германя.) |
Не ганяйся за щастям: воно завжди перебуває в тобі самому |
Піфагор 571 до н.е. (Давньогрецький філософ) |
Об мужнє серце розбиваються всі негаразди |
Сервантес 1547 – 1616 (Письменник, поет, Іспанія) |
Людина живе справжнім життям, якщо щаслива чужим щастям |
Й. Гете 1749 – 1832 (німецький поет, прозаїк) |
Щастя людини полягає в тому, щоб любити робити те, що вона має робити |
Гельвецій 1715 – 1771 (Літератор, філософ, Франція) |
Істинний друг пізнається в нещасті |
Езоп VI 1т.. до н.е. (Байкар, Мала Азія) |
Щастя – не нагорода за доброчесність, а сама доброчесність; не тому ми насолоджуємося щастям, що приборкали свої пристрасті, а навпаки, насолода щастям робить нас здатними приборкати їх |
Бенедикт Спіноза 1632 – 1677 (Філософ, Голландія) |
|
|