1
Тема уроку:
Вуглеводи. Класифікація вуглеводів, їх утворення й поширення у природі. Глюкоза: молекулярна формула . Хімічні властивості глюкози.
Мета уроку: набути нових знань про оксигеновмісні органічні сполуки; допомогти учнями зрозуміти галузі застосування глюкози;
Тип уроку: набуття нових знань.
РЕЛАКСАЦІЯ:
назвіть вашу позитивну і негативну риси, з першої букви вашого імені.
1.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
Назва «вуглеводи» склалася історично, оскільки перші з вивчених сполук цього класу містили в молекулах, крім атомів Карбону (вуглецю), атоми Гідрогену та Оксигену у співвідношенні 2 до 1, тобто як у воді, – звідси назва «вуглеводи». Загальна формула вуглеводів – Сn(H2O) n
Тобто вуглеводи – це складні оксигеновмісні органічні сполуки, як складаються з атомів трьох елементів: Карбону, Гідрогену та Оксигену.
Класифікація вуглеводів
Зверніть увагу: формули різних гексоз і полісахаридів однакові. Як таке можливо?
Моносахариди – найпростіші вуглеводи, вони не піддаються гідролізу. Це безбарвні кристалічні сполуки, добре розчинні у воді, але не розчинні у неполярних розчинниках, переважно солодкі на смак.
Глюкоза широко поширена в природі. Вона міститься у великих кількостях у виноградному соку (тому глюкозу ще називають виноградним цукром), входить до складу меду, дозрілих фруктів, ягід. Це біла кристалічна речовина, добре розчинна у воді, солодка на смак. У природі утворюється внаслідок реакції фотосинтезу:
6CO2 + 6H2O C6H12O6 + 6O2.
С6Н12О6 – молекулярна формула глюкози
Структурна формула Напівструктурна формула глюкози
Ця формула не показує, як у просторі розміщуються функціональні групи. Глюкоза може існувати в циклічних формах, які відрізняються розміщенням гідроксильних груп відносно площини кільця.
Якщо гідроксильна група біля першого
Більшість гексоз живих організмів належать до d-ряду
Молекула глюкози є альдегідоспиртом. Тому глюкоза вступає в реакції, характерні для багатоатомних спиртів і альдегідів.
1. Реакції окиснення:
• повне: C6H12O6 + 6O2 = 6CO2 + 6H2O (при цьому виділяється енергія)
а) Реакція «срібного дзеркала» Як альдегід глюкоза окиснюється (наприклад, у реакції «срібного дзеркала») до глюконової кислоти.
б) Реакція «мідного дзеркала» - взаємодія глюкози з купрум (ІІ) гідроксидом Як багатоатомний спирт глюкоза реагує з купрум(ІІ) гідроксидом, утворюючи розчин синього кольору, а як альдегід – відновлює Купрум, утворюючи характерний оранжевий осад при нагріванні:
СН2ОН – (СНОН)4 – СОН + 2Сu(ОН)2 = СН2ОН –( СНОН)4 – СООН
+ Сu2О↓ +2Н2О
2. Реакція відновлення - відновлюється воднем до шестиатомного спирту сорбіту:
сорбіт 3. Реакції бродіння Велике значення мають процеси бродіння глюкози, які відбуваються під дією органічних каталізаторівферментів. Відомо кілька видів бродіння. Спиртове бродіння відбувається під дією ферментів дріжджів.
А)Спиртове бродіння
С6Н12О6 == 2С2Н6О + 2СО2
Б)Молочнокисле відбувається під дією молочнокислих бактерій:
При цьому утворюється молочна кислота.
С6Н12О6 == 2СН3 – СНОН – СООН
В)Маслянокисле
С6Н12О6 == С3Н7СООН + 2 Н2 + 2СО2
2. Закріплення вивченого матеріалу:
1. Які сполуки називаються вуглеводами?
2. Фізичні властивості глюкози.
3. Перелічити специфічні властивості глюкози.
3. Домашнє завдання: скласти хімічний кросворд по темі «ГЛЮКОЗА»