Урок "Взаємодія тіл. Імпульс. Закон збереження імпульсу"

Про матеріал
Мета:  ввести поняття імпульсу тіла, імпульсу сили, сформулювати закон збереження імпульсу для замкнутої системи тіл;  розвивати життєву компетентність учнів шляхом ознайомлення з практичним застосуванням закону збереження імпульсу;  виховувати наполегливість, здатність працювати у групі. Знати: Імпульс тіла, імпульс сили, закон збереження імпульсу, закони збереження діють лише в замкнутих системах. Вміти: Застосовувати закон збереження імпульсу для пояснення взаємодії тіл у природі; розв’язувати задачі на його застосування. Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Перегляд файлу

Фізика 9 клас

Тема:  Взаємодія тіл. Імпульс. Закон збереження імпульсу

Мета:

  • ввести поняття імпульсу тіла, імпульсу сили, сформулювати закон збереження імпульсу для замкнутої системи тіл;
  • розвивати життєву компетентність учнів шляхом ознайомлення з практичним застосуванням закону збереження імпульсу;
  • виховувати наполегливість, здатність працювати у групі.

 

Знати: Імпульс тіла, імпульс сили,  закон збереження імпульсу,  закони збереження діють  лише в замкнутих системах.

Вміти: Застосовувати закон збереження імпульсу для пояснення  взаємодії  тіл у природі; розв’язувати задачі на його застосування.

Тип уроку:  урок засвоєння  нових знань.

Обладнання  уроку: дошка,набір кульок,жолоб,штатив, машинки, повітряні кульки.

Хід уроку

І. Організаційний момент.    Поділити клас на три групи. 

 

Учитель:  Сьогодні ми проведемо урок на тему « Взаємодія тіл. Імпульс. Закон збереження імпульсу». На цьому уроці повторимо і систематизуємо знання про рух тіла; познайомимось з імпульсом тіла та сили; розглянемо закон збереження імпульсу та навчимося застосовувати його при розв’язування задач ; повторимо закони Ньютона.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу. 

Учитель: Навколо нас постійно відбувається неперервний рух : рухаються люди на вулицях міст та сіл, птахи та тварини в лісах та ланах, риби в морях та річках. Рухаються машини, які створили люди, кров в кровоносних судинах. Рухаються молекули та атоми, з яких складаються тіла.

Скажіть, а по каким законам відбувається рух?

 

ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів

Учні в  групах відповідають на запитання:

                                Картка І

  1. Як формулюється перший закон Ньютона?
  2. Якою величиною характеризується інертність тіла? Який зв'язок між масами тіл і модулями прискорень, яких вони набувають під час взаємодії?

3.За допомогою приладів з’ясувати закон збереження імпульсу.

Картка ІІ

1.Унаслідок взаємодії двох тіл швидкість одного з них збільшилась. Як змінилась швидкість іншого тіла?

2.Який загальний вигляд запису другого закону Ньютона для руху матеріальних точок?

3. За допомогою приладів з’ясувати закон збереження імпульсу.

 

Картка ІІІ

1.Сформулюйте третій закон Ньютона.

2.Чи в усіх системах відліку виконуються закони Ньютона?

       3.За допомогою приладів з’ясувати закон збереження імпульсу

ІІІ. Пояснення нового матеріалу

      1. Замкнута система

Система взаємодіючих між собою тіл, на які не діють зовнішні сили , називається ЗАМКНЕНОЮ

      2. Імпульс сили :      F Δt

Добудок сили на час її дії називають імпульсом сили.

      3. Іпульс тіла:           P = mv

Добуток маси тіла на його швидкість  називають імпульсом тіла.

      4. Закон збереження імпульсу   

Сума імпульсів замкнутої системи тіл залишається незмінним за будь якої взаємодії тіл системи між собою: m1v1+m2v2+…mnvn=0

     5.Використання закону збереження імпульсу в природі та в техніці

1. У тваринному світі (восьминіг,медуза,каракатиця,кальмар)

2. У світі рослин (скажений огірок)

3. В техніці (ракета,реактивний літак )

                      

ІV. Розв’язування задач       

Задача 1. Снаряд масою 20 кг, що летів горизонтально зі швидкістю 100 м/с, влучив у пісок на залізничній платформі і не розірвався. Якої швидкості набула платформа масою 8 т, якщо до падіння снаряда вона рухалася зі швидкістю 0,5 м/с у тому ж напрямі, що і снаряд?

 

Взаємодія снаряда і платформи є непружним ударом. За законом збереження імпульсу:

 

                                                 Всі тіла рухаються в один бік, туди і спрямуємо вісь Оx.

У проекціях на вісь рівняння має вигляд:

 

З рівняння визначимо швидкість:

 

 

 

 

 

 

                                                                Відповідь:

Задача 2. Знайти імпульс тіла через 2 с та через 5 с після початку відліку часу, якщо маса тіла 10кг, а рух тіла описується рівнянням

Дане рівняння – рівняння рівнозмінного руху:

 

 

Визначимо:

 

 

 

 

 

 

Швидкість змінюється за законом:

 

 

 

Значення швидкості у моменти часу

 

 

 

 

Відповідно імпульси

 

 

 

 

Тіло рухається у протилежному осі Оx напрямі.

 

 

Відповідь:

 

 

                       V. Тестові завдання:

1. Імпульсом тіла називається:

               A. добуток маси тіла і його прискорення;

               Б. добуток маси тіла і його швидкості;

               В. добуток сили, що діє на тіло, і швидкості тіла;

               Г.  добуток сили, що діє на тіло, і часу її дії.

 

2. Виберіть одиницю вимірювання імпульсу тіла.

               А.   Н/с;

               Б.   кг м/с2

               В.   кг м/с

               Г.    Н∙с.

 

3. Зміна імпульсу тіла дорівнює:

              А.   добутку маси тіла та його швидкості;

              Б.   різниці початкового й кінцевого імпульсів тіла;

              В.   імпульсу сили;

              Г.    зміні маси тіла за одиницю часу.

4. Укажіть правильний запис закону збереження імпульсу.

             А.     p3.JPG

             Б.      p4.JPG

             В.     p5.JPG

             Г.      p6.JPG

 

5. Яке тіло має імпульс, який дорівнює нулю?

             А.   Злітаюча ракета;

             Б.   Ракета, що летить по коловій орбіті;

             В.   Книга, що лежить на парті;

             Г.   Парашутист, що рухається рівномірно вниз.

 

VІ. Домашнє завдання

1. Прочитати та вивчити  §36,вправа  № 36 (завдання 2,3, розв'язати)

2.Виконати презентації: реактивний рух ;політ Ю.О.Гагаріна у космос;внесок українських вчених у розвиток космонавтики.

3. Повторити §23

 

    Рефлексія уроку

- Повертаємось до пунктів: ЗНАТИ, ВМІТИ, аналізуємо власну діяльність.
- Оцінка роботи класу в цілому. Оцінки учнів
- Загальні висновки.

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Фізика, Розробки уроків
Додано
26 лютого 2020
Переглядів
3929
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку