Вже Різдво прийшло до хати,
Всім пора колядувати!
Урок читання
Мета: продовжити ознайомлення учнів з народними традиціями,
розширити уявлення дітей про народне свято Різдво Христове,
колядки, вчити розкривати образний зміст вірша;
корегувати читацькі уміння і навички; працювати над технікою
читання; виховувати любов до народних звичаїв.
Обладнання: комп’ютерна презентація, ілюстрації, паперові сніжинки.
Хід уроку
1.Організаційний етап
1. Мовна розминка.
Читання складів за методикою Зайцева
2.Актуалізація опорних знань
Загадка
Чудо- сани налетіли,
Скакуни везуть їх білі.
У санчх сидить цариця
Білокоса, білолиця.
Рукавом махає, сріблом всіх вкриває.
(зима)
Учитель. Які слова допомогли відгадати загадку?
3.Фонематична розминка
Учитель. Прочитайте хором лише зимові слова.
Сніг, лід, сніжинка, райдуга, іній, мороз, дощ, вірш, віхола, заметіль.
4. Чистомовка
Ма-ма-ма-зимонька зима.
Ла-ла-ла –снігу намела,
Во-во-во- наближається Різдво.
2 Повідомлення теми і мети уроку
( Стук у двері)
Учитель
Хто це стукає у двері?
Що за гомін у дворі? (дивиться)
Це до нас прийшли у гості
Наші юні поштарі.
Поштарик
Добрий день вам!
Раз, два, три-
Є у нас для дітвори
І листівки, й телеграми,
Познайомтесь , любі, з ними.
Учитель бере папку від поштарика і розкриває її. Розсипаються сніжинки.
- Що це на них написано?
(учитель роздає по сніжинці кожній групі учнів. На сніжинках написано слова: Різдво, Новий рік, Водохреще).
- Якою спільною темою вони зв’язані?
( народні свята).
- Перевірка домашнього завдання.
Учитель
Ланцюжок веселих і дзвінких зимових свят відкриває Різдво,що відзначають в сімейному колі. Святкування Різдва починалося напередодні – у Святвечір, різдвяне надвечір’я . Цього дня намагалися не їсти до «звізди»- до появи на небі першої зірки, що колись сповістила про народженняХриста. Слово «Різдво» означає народження всього живого. Напередодні вечері господар розсипав по долівці сіно, клав його на стіл, ставив на покутті сніп- дідух.
Цього вечора гостювали одне в одного, носили так так звану вечерю, святкові страви. Ходили до родичів частіше діти. Обов’язковою святковою стравою була кутя. Цього вечора ходять діти,чоловіки і хлопці колядувати.
Колядки-це величальні пісні, у яких славлять господарів дому-бажають їм здоровя, щастя, щедрого урожаю,достатку,за що отримують винагороду.
3. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
Учитель.
Заплющте очі і, не думаючи, скажіть,які слова, думки викликають у вас слово «Різдво».
4. Робота над віршем Й.Струцюка «З Різдвом Христовим».
Учитель .
Вірш , який ми читатимемо на уроці, написав поет(вішаю портрет).
-Хто такий поет? ( Це людина, яка пише вірші. Ще одне слово у наш словничок.)
- На дошці прикріплено склади в геометричних фігурах. Прочитайте склади і дізнайтесь, хто автор вірша.
- Кожен поет бачить свято Різдва Христового по-своєму. Сьогодні ми прочитаємо, як це бачив поет Струцюк.
1.Виразне читання вірша вчителем.
З Різдвом Христовим!
Хай за вікном
Хуртеча злиться,
(А нам співати і радіти,
Горить ялинка у світлиці-
З Різдвом Христовим, любі діти!
Дніпро обняв
Дзвінки Карпати,
А в хаті вже-кутя і сіно.
Дозвольте заколядувати:
- З Різдвом Христовим, Україно!
Йосип Струцюк.
Учитель.
Чи сподобався вам вірш?
Словникова робота.
Учитель .
У папці поштарика є ще телеграми. Прочитаймо їх швидко.(учитель показує слова –блискавки для миттєвого сприйняття. Після прочитання картки зі словами прикріплюють на дошці).
Слова на картках: хуртовина, світлиця, кутя.
(Читання слів «буксиром», у парах, скоромовкою.)
2. Читання вірша мовчки.
3. Аналіз змісту.
4.Фізкультхвилинка.
https://www.youtube.com/watch?v=CGpjY2hDl4k
5.Читання вірша учнями .
6.Гра « Сніжинки».
( Читає той учень на парті якого впала сніжинка).
7.Робота в парах. По два рядки читають , хто краще.
Які кольори ви використали б, малюючи ілюстрацію до вірша?
Що ще зобразили б ви на малюнку?
8.Вправи на розвиток швидкості читання.
( Учитель називає останнє слово якогось рядочка вірша, а діти знаходять і читають початок).
9. Гра «Розвідник» ( групова робота).
10. Фізкультхвилинка.
Учитель. Діти, встаньте, будь ласка. Заплющте очі. Уявіть, що над вами зоряне небо. Віднайдіть на ньому найяскравішу зіроньку. Загалайте бажання. Підійміть вгору руки. Потягніться до бажаної зіроньки і спробуйте її дістати.
Отже, я бажаю вам, щоб всі мрії та сподівання здійснилися.
5.Доповнення і узагальнення
Знань дітей про коляди.
Учитель. Які ви знаєте колядки?
6.Підсумок уроку.
8. Домашнє завдання.