We are cooking Sunday dinner.
3 КЛАС
Тема. We are cooking Sunday dinner. Вивчення нової лексики
Мета уроку:а)практична: формувати елементарні комунікативні вміння в говорінні та аудіюванні, актуалізувати лексику з теми"ДІМ,РІДНИЙ ДІМ",закріпити лексичні одиниці та граматичні структури,тренувати навички діалогічного мовлення,вдосконалювати навички аудіювання;
б)освітня: збагатити словниковий запас учнів;
в)розвиваюча: розвивати мовленнєві навички, фонетичний слух, пам'ять, увагу, уяву, навички письма,вміння працювати в групах, закріплювати тематичні вирази в усному та писемному мовленні учнів;
г)виховна: виховувати поважне ставлення до вчителя та одне до одного,виховувати в дітей зацікавленність до вивчення англійської мови.
Обладнання:зошити, підручники, словники, малюнки з продуктами та свійськими тваринами, кросворд "FOOD", овочі, фрукти.
Хід уроку
1.Початок уроку
1)Психологічна пауза
Close your eyes. Head down. Head back. Head right. Head left.
2) Організаційний момент
Teacher. Good morning children!
Pupils. Good morning to you!
Good morning to you!
We're all in our places,
With sunshine faces,
Good morning to you!
We're glad to see you!
Teacher. Sit down, girls! Sit down boys! I'm very glad to see you again. Today we'll have unusual lesson. We'll speak about cooking and learn the names of some fruit and vegetables. Your today's topic is called "We are cooking Sunday dinner". Imagine that you are members of famous TV program "SMAK". I'll be the master of this program and you'll be my guests. I think our lesson will be very interesting for you. So let's start!
(Діти сідають напівколом).
3)Фонетична зарядка
Sounds b, r, m
Listen and repeat tongue-twister:
[ b - t ]
Betty Bony bought some butter,
But she said,” The butter’s bitter,
And a bit of better butter
Will make my butter better”.
4) Мовна зарядка
Dear guests answer the question! Who are you?
(Діти вигадують собі уявні імена та професії або називаються відомими зірками телебачення)
Do you like to eat? Do you help your mother to cook your dinner or supper in the kitchen? Do you like to do it?
So today we'll cook a fruit salad and a vegetable salad. But during this cooking you should do some tasks and exercises.
5)Перевірка домашнього завдання
Teacher. What was your home work for today? Who wants to start?
Pupil. The homework for today are to do the exercise 3 at page 60 from the Work Book (look at the picture and answer the questions), to do the exercise 2 at page 100 (read, translate and answer the questions) and repeat new words at pages 100-101.
(Вчитель перевіряє домашнє завдання).
Now open your notebook and write the date's today and class work.
2.Основна частина уроку
6)Вивчення нової лексики
Dear guests open your book at pages 102-103 exercises 1, 2. Read these new words after me. After that open your vocabularies and write down the new words in the alphabetical way.
(Діти записують нові слова у словники).
Now look at my basket. (Вчитель дістає кошик з овочами та фруктами).
Do you know what kind of fruit and vegetables I have in it? Ask me general question, like these:
-Is this fruit white?
-Is it large?
-Is it sweet?
-Is it green?
(Діти запитують. Потім вчитель дістає з кошика огірок, помідор, капусту, цибулю, моркву, буряк, картоплю, яблуко, банан, лимон та апельсин, і учні характеризують колір, розмір та смакові властивості овочів і фруктів).
7) Тренування аудитивних навичок
(Вчитель роздає картки з літерами 'T'-True та 'F'-False)
Now you should listen to short dialogues between Kate and Vicky. ( Див. додаток 1).Then I'll read for you some sentences and you must show me your answers. Say me is it true or false sentence? So let's begin!
1. Viky cooked Sunday supper. ('F')
2. Viky wanted to help Kate. ('T')
3. Kate made a fruit salad. ('F')
4. Kate had two carrot, two cucumbers and a cabbage. ('F')
(Учні прослуховують діалоги, речення та показують вірність або невірність тверджень ).
8)Розгадування кросворду
I see you know the pronunciation of these words. Now let`s check your knowledge in writing. Come to the blackboard and join the parts to make 8 words.
TOM |
AP |
BAGE |
MBER |
NGE |
CAR |
CUCU |
ORA |
CAB |
ON |
ONI |
BAN |
PLE |
ANA |
ROT |
ATO |
Keys: tomato, apple, cabbage, cucumber, carrot, orange, banana, onion.
(Учні по черзі виходять до дошки і записують відповіді)
9)Фізкультхвилинка "Chant Break"
Touch your hair, touch your toes.
Touch your eye, touch your nose.
Clap your hands, one, two, three.
Say it again with me.
Touch your mouth, touch your leg.
Touch your ear, touch your hand.
Clap your hands, one, two, three.
Say it again with me.
10) Робота в групах
(Учні діляться на дві групи. Вчитель роздає частини слів з вивченої лексики, які необхідно скласти і віднести до однієї з колонок).
Dear guests now you'll work in groups. You can see the parts of words. Make up and read them. Then divide these words into two columns "FRUIT" and "VEGETABLES" (Див. додаток 2). So open your notebook and write this exercise. You have some minutes to do it. After that I'll check this task.
11)Гра »ЧИСТА ДОШКА»
Look at the blackboard. You can see a poem. Now you should read, translate and learn it. And I’ll clean the lines. So let’s start!
(Всі разом перекладають вірш. Потім декілька учнів зачитують його. Після цього вчитель стирає з дошки перший рядок,а діти повинні відтворити вірш з початку і до кінця. Коли дошка нарешті стає чистою,учні повинні розказати вірш напам’ять.)
CARROTS
by Judith Natelli McLaughlin
Carrots orange, long and bright
Make my snowman’s nose tonight
Carrots shredded thin and fair
Make lovely, layered orange hair
Carrots crunchy, cold and sweet
Make my favorite snack to eat
12) Заповнення таблиці
(Вчитель на дошці малює таблицю, яку діти повинні заповнити для цього вони обирають малюнок із зображенням будь-якої тварини (Див. додаток 3) і записують в таблицю назви овочів та фруктів, які їм подобаються і навпаки).
Look at the blackboard. You can see a table. Chose one picture with some animal and write there what does it like/doesn't like to eat? So who wants to start?
(Після цього вчитель запитує в учнів те ж саме).
Dear guests answer the questions! What do you like to eat? What don’t you like to eat? (Учні відповідають).
Animal |
likes to eat |
does not like to eat |
monkey |
banana |
lemon |
cat |
milk |
apple |
hare |
carrot |
potatoes |
goat |
cabbage |
tomatoes |
cow |
apple |
orange |
horse |
beet |
onion |
hen |
corn |
banana |
13)Загадки про їжу
Let’s play a puzzle-game “What am I?” Listen attentively and guess these puzzles. Draw these vegetables and fruit in your exercise-book.
I grow in the tree in the garden.
I am tasty in autumn and in winter.
What am I? (Apple)
I am ripe in summer. My first letter is “C”.
Children like jam with me. What am I? (Cherry)
We grow in the kitchen garden.
We are tasty, when we a salty too.
People like to eat us with tomatoes in salads.
What am I? (Cucumber)
And a little salt and butter, please. Don’t forget to peel me.
I’ll be white then and clean. You like me with meat, fish, salad.
You eat me every day. What am I? How will you say it in English? (Potato)
14)Приготування салату
Now we’ll cook fruit salad with yoghurt and vegetable salad with olive oil. But you should help me. What’s need in the salad?
We are going to wash fruit. We’re going to cut apples into small pieces. We are going to cut bananas into small pieces. We’re going to put it into a big bowl and mix it all together. Then, we’re going to eat it.
(Учні називають та самостійно обирають з кошика овочі та фрукти для салатів. Потім усі приймають участь у їх приготуванні. Після приготування салатів,учні слухають та співають англійську пісню(Див. додаток 4 ).
3.Заключна частина уроку
15)Підведення підсумків уроку
(прийом «Мікрофон»)
Thank you my guests for cooking this “Sunday dinner”. So our program is over, thank you for your visit. Do you like our lesson? What do you like the most?
16)Виставлення оцінок
17)Домашнє завдання
Your homework for the next lesson are to do the exercise 3, page 103(orally); to do the exercise 2, page 61 (workbook) and repeat new words. So the lesson is over, you may-be free. Good-bye!
Додатки
Додаток 1
Viky: Can I help you?
Viky: Of course, I can.
Kate: Well, here are two tomatoes, two cucumbers and an onion.
Додаток 2
“VEGETABLES” “FRUIT”
- cucumber - apple
- cabbage - lemon
- carrot - banana
- potato - orange
- beet
- tomato
Додаток 3
Додаток 4
When you feel down, I recommend to you
Have lots of fruits and vegetables
When you feel sad, I recommend to you
Have lots of fruits and vegetables
Nice fresh fruits and vegetables, make you feel so free
I’m talking about my own life, I love to feel free too
When you feel lonely, I recommend to you
Have lots of fruits and vegetables
When you feel like crying, I recommend to you
Have lots of fruits and vegetables
When you feel down, I recommend to you
Have lots of fruits and vegetables
When you feel sad, I recommend to you
Have lots of fruits and vegetables
Nice fresh fruits and vegetables, make you feel so free
I’m talking about my own life, I love to feel free too
Vitamins, minerals, energy and more
Let’s eat fruits and vegetables
Orange, apple, banana, grape, cherry, melon
Avocado, carrot, radish
Nice fresh fruits and vegetables, make you feel so free
I’m talking about my own life, by the way, I eat chicken, too
THE END