Урок "Welcome to Birthday Party"/ "Ласкаво просимо на свято дня народження"

Про матеріал

Конспект підсумкового уроку "Welcome to Our Birthday Party"/ "Ласкаво просимо на свято дня народження" для учнів 2 класу, розроблений Дикою С.М., вчителем англійської мови комунального закладу "НВО-ЗШ І-Ш ступенів №31 з гімназійними класами, ЦДЮТ "Сузір'я" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області"

Перегляд файлу

НВО-ЗОШ І-ІІІ ступенів №31 з гімназійними класами, ЦДЮТ «Сузір’я» Кіровоградської міської ради Кіровоградської області

Експериментальний навчальний заклад  Всеукраїнського рівня

 

 

 

 

 

 

 

ВІДКРИТИЙ ЗАХІД НА ТЕМУ:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                               Підготувала та провела:

                                                       Дика С.М., вчитель англійської мови                                                      

 

 

                                                                                 Клас: 2-А

 

 

 

 

 

 

 

 

КРОПИВНИЦЬКИЙ

 

 

 

 

КОНСПЕКТ УРОКУ

 

ТЕМА:  “WELCOME TO BIRTHDAY PARTY”

 

Цілі уроку:

 

  • Повторити та узагальнити мовний та мовленнєвий матеріал розділу “Let us play!” та дати  учням можливість відпочити за допомогою пісень,  віршів, діалогів, сценок, ігор, кросвордів, фізичних вправ та відеофільму.

 

  • Здійснити м”який контроль рівня знань та вмінь учнів по зазначеній темі, давши їм можливість побачити чого вони досягли, вивчаючи її.

 

  • Сприяти розвитку їх мовних та комунікативних компетенцій, уваги, памяті, мислення.

 

  • Підтримувати інтерес до навчального предмета, мотивувати подальше вивчення англійської мови.

 

Обладнання: тематичні малюнки та картки з ЛО, вірші “Its birthday time”, “Hurry! Hurry!”, “Let us sing”, діалоги #1-6, пальчикова гра “Where is pointer?”, пісня “Toys for me”, магнітофон, касета, ноутбук, відеофільм “Birthday Party

 

Тип уроку: підсумковий урок з теми

 

Форма уроку: урок-вечірка

 

 

                                                            ХІД УРОКУ:

 

І. Оргмомент та мотивація

 

T.: Today you’ll have an unusual lesson. It will look like a Birthday Party. We’ll sum up what you know on the topic “Let us play”. We’ll also congratulate your classmates who were born in March. Be attentive, active and enjoy your lesson-party! 

Thus, let’s work hard

And have some fun!

Our birthday party has begun.

 

ІІ. Основна частина

 

  1. The song “Toys for me…”

T.: To create a high spirit, the spirit of a Birthday Party, let us start with a song.

а) Аудіювання пісні

T.: Open your books on the song “Toys for me…”. Listen and read the song.

б) Виконання пісні

T.: Sing the song all together.

 

      2. The Birthday rhymes

T.: Let us continue with Birthday rhymes.

 

It’s birthday time! It’s birthday time!

Time for games and time for toys,

Time for happy girls and boys!

Time for cake and presents too!

Time for laugh and say “Thank you!”

 

***

Hurry! Hurry!

Come and see!

Today it’s a party

Just for me!

 

Friends and toys,

A cake and a fish,

And candles on a cake

To make a wish.

 

***

Let us sing,

Let us play,

Let us dance together.

 

Let’s have tea,

Let’s have fun,

Let’s be friends forever!

 

       3. Rhyme-game and birthday song

 

T.:  Now we’ll invite those, whose name-day is in March, and play a rhyme game with them.

 

Green, brown, red, blue.

What’s your name?

How old are you?

White, pink, yellow, grey.

My name is …

I’m … today!

Song:

Happy Birthday to you} 2 times

Happy Birthday, dear …!

Happy Birthday to you

 

(Іменинники виходять в центр класу та по черзі відповідають на питання Rhyme-game.)

 

4. Presenting of “A Birthday Memory Book”.

 

T.: You all are stars today. Take our congratulations and presents. We congratulate you with “A Birthday Memery Book» which we have prepared for you.

(Each child has created own memory page for the birthday kids with decorations, drawings, pictures, or whatever he or she wants. They are all gathered together in “A Birthday Memory Book” and are presented to the birthday kids).

 

5. Games and dialogues

T.: There is no party without small-talks and games. We’ll also have them.

 

  1. The game “Choose birthday pictures”

T.: Choose birthday pictures, name them and put them on the black-board.

 

       b) The Matching game

T.: You can see the “birthday” pictures on the blackboard. Read the following cards with words on them and match them with pictures.

 

Words: a birthday party, a cake, a present, candles, flowers, a congratulation card, a ball, a doll, a car, a teddy-bear, a balloon, a bell, etc.

 

     c) The game “What a…!”

T.: Have a look at these pictures again and admire them. Start with Wow! What a…!”

E.g.:

 

                        What a | lovely…!                                                                                                           

                                    | nice…!

                                    | pretty…!

                                    | big…!

 

 

What a lovely birthday party!

What a nice present!

What a big cake!

What a nice card!

What big candles!

What nice flowers!, etc.

 

 

      d) The Finger play “Where is thumbkin?”

 

T.: Now let’s have a break and do some exercises for fingers and eyes.

 

e) Birthday Dialogues

T.: Let’s continue our birthday party. Now make birthday dialogues.

 

Dialogue 1

P1: This present is for you.

P2: Thank you. What is in the box?

P1: Open and see!

P2: Wow! What a nice teddy-bear! I like it!

 

 

Dialogue 2

P1: Oh, Mike! You are happy today!

P2: Yes, I am. I am happy. It is my birthday today.

P1:  How old are you?

P2:  I am eight.

 

Dialogue 3

P1:  Sasha is happy today. It is his birthday today.

P2:  How old is he?

P1:  He is eight.

P2:  Happy birthday and good wishes to Sasha.

 

Dialogue 4

P1:  Look! This is Annie’s birthday present!

P2:  Oh! What a lovely doll!

 

Dialogue 5

P1:  I have got a new…(doll, teddy-bear, car, jack-in-the-box).. Have a look.

P2:  Oh, what a…(lovely, nice, big, small, funny) present.

 

Dialogue 6

P1:  What a lovely party! What a big cake!

P2:  What a happy day for our friends!  They are celebrating their birthdays today. 

P1:  Happy Birthday to you!

P2:  Have a bright day!

 

 

     f) Happy Birthday Word Search

T.: Do Happy Birthday Word Search, please.

 

 f   b   i   r   t   h   d   a   y    i 

 p  r   e   s   e   n   t    s   x    v 

 c  e   n   s   m  p  a    r   t    y 

a  x   z   q   c   l   o   w   n   f

 n  b   a   l    l   o  o    n   s   s

 d  c   k   e   d  w  t    g   y   s 

  l  a   e   c   a   k  e    a   n  o

  e  r  q   l   m   u  a   m  o  c

  s  d  z   g   p   n  y    e   z  m

  u  s  b   k  x    e  n    s   e  z 

 

 

                                                        birthday      candles   cake   clown

                                                        presents       party      tea      games

                                                        balloons       cards

g) Inset a letter

b_ _thday,  p_ _ty,  c_ke, ca_d, pe_s_nt, cl_ _n, c _ ndl _, bal_ _ n, g_m_, fl_ _ers

 

h) Complete the sentences:

I like ________ _______.

Mike has got a ____________.

Sasha is ____________.

I am _________too.

We wish you ________  ____________.

Have a _______day.

 

 

 

h) “Find the Birthday Cake”

T.: Let’s play the game “Find the Birthday Cake”. Close your eyes. I hide the picture with a cake. Find it.

Ask me questions:

                             Is it  |on     | a | table           | ?

                                      in            window-sill

                                      at            door

                                     under       desk

                                     near         chair

i) Exercises for eyes

 

j) Watching a film “A Traditional Birthday Wish”

T.: Now let’s see a film “A Traditional Birthday Wish” on You-Tube.

 

 

Ш. Підсумки уроку. Рефлексія.

 

T.: Well done! You’ll have high grades today. But our birthday party comes to the end.

Do you like it? What do you like most of all?

 

The supposed pupils answers:              

                                                                Yes, I do. /No, I don’t.

I like | to sing a song.

           to play games.

               to have a present.

       to see a film.

                to do word search.

 

IV. Домашнє завдання

  1. Вивчити  “Toys for me…”(стор.101 )  напам’ять.  
  2. WB: cтор. 44

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Хвостенко Валентина Григорівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
До підручника
Англійська мова (підручник для загальноосвітніх навчальних закладів) 2 клас (Карпюк О. Д.)
Додано
2 липня 2018
Переглядів
1942
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку