Я люблю Україну
Мета: поглибити знання учнів про нашу державу – Україну; формувати національну свідомість школярів; розвивати пізнавальні інтереси учнів, увагу, мислення, уміння працювати з картою; виховувати любов до України, повагу до її минулого і сучасного, шанобливе ставлення до символів держави.
Обладнання: карта України, вислови про Україну, державні символи України, таблиця «Народні символи та обереги», фотоколаж «Це наше, і це моє», пазли «Батьківщина – це…», кросворд, сердечки, повітряна кулька, торбинка, клубочок ниток.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Добрий день, мої любі діти!
Ви підросли й змужніли у нас.
Будемо вчитись, дружити, радіти
Й називатися вже 3 клас.
Я сьогодні вас щиро вітаю
В нашій школі, у дружній сім‘ї
І міцного здоров‘я бажаю
Щастя й радості, любі мої.
Діти, поверніться один до одного й усміхніться, а тепер візьміть свої усмішки в долоньки та подаруйте їх своїм товаришам. Отже, з усмішками, гарним настроєм ми розпочинаємо сьогоднішній урок.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1.Інтерактивна вправа «Вузлик».
Розсипались «слова-камінчики» з торбинки. Складіть девіз уроку із розсипаних слів: навчати, Добре, знати. хто, хоче, все, того
(Добре того навчати, хто хоче все знати.)
А ви хочете все знати?
Я рада, що в мене так багато розумників, які хочуть все знати.
Сьогодні у нас незвичайний урок, Сьогодні ми зробимо ще один крок,
В країну прекрасну, в країну чудову, Що нас так чекає й збагачує мову.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
1. Завдання: розгадати кросворд
«Україна»
1) Дерево – символ мужності, сили на Україні (дуб).
2) Український воїн у минулому (козак).
3) Один із символів нашої держави (прапор)
4) Збірка віршів Т.Г.Шевченка (Кобзар).
5) Столиця України (Київ).
6) Квітка-символ України (Барвінок).
7) Гори України – (Карпати)
|
1 |
У |
|
|
||||||
|
2К |
|
|
|
|
|
||||
3 |
|
|
|
|
Р |
|
||||
|
4 |
|
|
|
А |
|
|
|||
|
5 |
|
Ї |
|
||||||
6 |
|
|
|
|
Н |
|
|
|
||
|
7 |
|
|
|
А |
|
|
|
|
|
ІV. Вивчення матеріалу.
1. Інтерактивна вправа «Додай словечко» (Ваше завдання: підібрати слова до кожної букви слова Україна):
У – уславлена, урожайна;
К – квітуча, калинова, колискова;
Р – рідна, радісна, родинна;
А – активна;
І – ініціативна;
Н – наймиліша, найрідніша, незалежна;
А – артистична.
2. Колективна гра з кулькою «Я знаю Україну»
Учитель. А зараз я пропоную перевірити ваші знання про Україну.
Вікторина «Моя Україна»
( діти по черзі передають кульку до якої прикріплені аркуші із завданнями; діти читають завдання і дають відповіді)
- Яке місто є столицею нашої держави? (Київ)
- Назвіть державні символи України? (Герб, Гімн, Прапор)
- Який кущ вважають народним символом України? (Калина)
- Урочиста пісня нашої держави – це... (Гімн України)
- Якого кольору Державний Прапор України? (Синьо-жовтого)
- Що означають кольори в українському прапорі?
(Блакитний – небо, жовтий – пшеничне поле.)
- На честь кого було названо місто Київ? (На честь брата Кия)
- Як називається Основний Закон нашої держави? (Конституція)
- Яка мова в Україні є державною? (Українська)
- Яка найбільша річка в Україні? (Річка Дніпро)
- Державний Герб України – це... (Тризуб)
- Найвищі гори в Україні – це... (Карпати)
- Кого в родині називають берегинею? (Матусю)
- Що матері дарують своїм дітям на щастя, на долю, виряджаючи в дорогу? (Вишитий рушник)
- З чим українці зустрічають гостей? (З хлібом-сіллю)
- Без чого не обходиться жодне свято Великодня? (Без Паски і крашанок)
- Як називається символ, який українки одягають на голову? (Вінок)
- Яка улюблена страва українців? (Сало, борщ, вареники)
3. Гра у колі. «Я люблю Україну..» (павутинка)
Вчитель. А тепер у нашому колі дружби ми розкажемо, за що любимо Україну. (діти передають один одном клубочок ниток, розпочинаючи свою розповідь зі слів – «Я люблю Україну за……»)
4. Гра « Відгадай-ка»
- Відгадайте загадки:
Знак держави головний –
всяк його повинен знати.
Воля, слава, сила в нім. –
То ж попробуй відгадати. (Герб)
Коли звучить він – всі встають
до серця руку прикладають,
і вголос, й подумки співають,
і Україну прославляють. (Гімн)
Синьо – жовте полотнище
гордо майорить.
Це – ознака сили й слави
Української держави. (Прапор)
5.Робота з таблицею.
Кожна країна, в якій живуть люди, має свої візитні картки. Вони неповторні, по них впізнають країну. Це – символи.
Відшукайте та розфарбуйте слова в таблиці, що є назвами рослинних символів та оберегів. – Що ви знаєте про них?
(Презентація національних символів)
К |
П |
В |
І |
Н |
О |
К |
Я |
С |
Т |
В |
Е |
Р |
Б |
А |
Н |
В |
І |
К |
А |
Л |
И |
Н |
А |
Е |
С |
О |
Л |
О |
В |
Е |
Й |
Р |
У |
Ш |
Н |
И |
К |
М |
Е |
Б |
А |
Р |
В |
І |
Н |
О |
К |
А |
С |
Ж |
И |
Т |
О |
Я |
Л |
Кожна країна, в якій живуть люди, має свої візитні картки. Вони неповторні, по них впізнають країну. Це – символи.
Ми мандруєм, ми мандруєм, Україною крокуєм.
Ось побачили Карпати:
Як вершину нам дістати?
Заглядаємо в озерця –
Не торкнутися нам денця!
Так ми довго-довго йшли.
Врешті до морів дійшли.
Трохи відпочили:
Поплавали, пострибали
Й дружно всі запрацювали.
6. Робота в групах. (Доповнити прислів‘я і пояснити їх зміст.)
Батьківщина – мати, … (умій за неї постояти.)
Людина без Вітчизни, … (як соловей без пісні.)
Добре тому, … (хто в своєму домі.)
Що країна, … (то родина.)
За рідний край … (життя віддай.)
Всюди добре, … (а вдома найкраще.)
Кожному мила … (рідна сторона.)
7. Колективна робота «Слово до вірша».
Учитель пропонує учням продовжити рядки вірша про Україну.
Сьогодні про нашу Батьківщину говорять в усіх містах і селах. Зараз ви станете на хвилинку поетами, ми колективно складемо вірш. Я буду читати початок, а ви продовжіть рядок:
На землі великій є одна країна:
Гарна, неповторна, мила … (Україна).
І живуть тут люди добрі, працьовиті,
І скажу, до речі, ще й … (талановиті).
Землю засівають і пісні співають,
На бандурі грають і вірші … (складають).
Щоб жила й раділа кожная родина,
Щоб була щаслива наша … (Батьківщина)!
Молодці, ви справилися із завданням!
Напевне, усі ви зрозуміли, що ми живемо на унікальній землі. Ми маємо чим пишатися і чим гордитися
8. Робота з картою.
Сердечка залишилось нам прикріпити
І оберіг для України утворити.
Давайте щиро зробим це завдання
І висловимо для країни побажання.
Сердечка із конвертів ви візьміть,
На карту по черзі прикріпіть.
Складання оберегу із побажань для України.(«Що я можу зробити, щоб Україна стала кращою?»)
(Діти виходять по двоє і, прикріплюючи сердечка на карту, говорять слова)
9. Гра «Сонечко добра»
(Діти отримують «сонечко добра», називають , яке добре діло кожен може виконати, щоб жити в Україні стало краще)
V.Заключна частина
1. Гра із сигнальними картками «Так чи ні»
Що нового дізналися?Що найбільше запам’яталося? Підведемо підсумок грою «Так чи ні» за допомогою сигнальних карток. ( правильна відповідь – зелений колір картки, невірна – червоний).
2. Заключне слово вчителя.
–Що зазвичай бажають люди одне одному, вітаючи зі святами?
(Щастя, благополуччя, добра, миру).
– Так, про це мріє кожен. Але щоб зберегти мир на нашій планеті, в нашій країні, примножити добро і домогтися добробуту для всіх, потрібно навчитися розуміти один одного, приймати один одного такими, якими ми є, поважати культуру і внутрішній світ інших.
Україна багатонаціональна, багатомовна, але Україна єдина. Пам’ятаємо, не забуваємо і цінуємо нашу Батьківщину. Збережемо наш патріотизм, віру та силу духу для наступних поколінь.
Лунає пісня Тіни Кароль «Україна – це ми» з презентацією.)
І наостанок батькам цукерка, де можна прочитати, що чекає їх в цьому навчальному році:
169 разів зранку посміхнутись своїй дитині і побажати гарного дня у школі
169 разів зустріти посмішкою дитину зі школи
169 разів лагідно запитати дитину як пройшов день у школі
169 разів приготувати смачний і корисний перекус у школу
Терпляче сім днів на тиждень почитати з дитиною та з цікавістю запитати про що вона прочитала
Повторити таблицю множення і ділення числа п’ять та охоче вивчити її разом з дитиною
П’ять разів на тиждень з цікавістю розгорнути щоденник, щоб дізнатися про успіхи дитини в школі
З задоволенням відвідувати батьківські збори, на які запросить вчитель
З цікавістю спілкуватися з вчителем стосовно успіхів дитини в школі
Охоче брати участь у проведенні масових шкільних заходах
З посмішкою перевірити виконання домашніх завдань дитиною (навіть якщо пізно приїхали з роботи)
Охоче допомогти у виконанні домашніх завдань, які не під силу справитись дитині самій
З посмішкою 169 разів цікавитись,що дитина робила сьогодні в школі
З ніжністю обговорити з дитиною про досягнення та труднощі в школі
Лагідно запитати яких речей(папір, клей і т.д.) не вистачає дитині у школі
Цікавитись відносинами дитини з однокласниками в школі, дати пораду
Добре того
навчати, хто
хоче все
знати.
- Яке місто є столицею нашої держави?
- Назвіть державні символи України?
- Який кущ вважають народним символом України?
- Урочиста пісня нашої держави – це...
- Якого кольору Державний Прапор України?
- Що означають кольори в українському прапорі?
- На честь кого було названо місто Київ?
- Як називається Основний Закон нашої держави?
- Яка мова в Україні є державною?
- Яка найбільша річка в Україні?
- Державний Герб України – це...
- Найвищі гори в Україні – це…
- З чим українці зустрічають гостей?
- Без чого не обходиться жодне свято Великодня?
- Як називається символ, який українки одягають
на голову?
- Яка улюблена страва українців?
169 разів зранку посміхнутись своїй дитині і побажати гарного дня у школі
169 разів зустріти посмішкою дитину зі школи
169 разів лагідно запитати дитину як пройшов день у школі
169 разів приготувати смачний і корисний перекус у школу
Терпляче сім днів на тиждень почитати з дитиною та з цікавістю запитати про що вона прочитала
Повторити таблицю множення і ділення або охоче вивчити її разом з дитиною
П’ять разів на тиждень з цікавістю розгорнути щоденник, щоб дізнатися про успіхи дитини в школі
З задоволенням відвідувати батьківські збори, на які запросить вчитель
З цікавістю спілкуватися з вчителем стосовно успіхів дитини в школі
Охоче брати участь у проведенні масових шкільних заходах
З посмішкою перевірити виконання домашніх завдань дитиною (навіть якщо пізно приїхали з роботи)
Охоче допомогти у виконанні домашніх завдань, які не під силу справитись дитині самій
З посмішкою 169 разів цікавитись,що дитина робила сьогодні в школі
З ніжністю обговорити з дитиною про досягнення та труднощі в школі
Цікавитись відносинами дитини з однокласниками в школі, дати пораду