Комунальний заклад
«Нікопольська середня загальноосвітня школа № 9»
План-конспект відкритого уроку
з курсу
«Я досліджую світ»
Вчитель: Бєлова Наталя Григорівна
Клас: 1 – В
Дата: 9 жовтня 2019 р.
Тема. Рослини восени
Мета: уточнити і розширити уявлення учнів про різноманітність рослин, середовище їх зростання;
продовжувати формування вмінь спостерігати за рослинами, розрізняти в них зміни восени, встановлювати залежність життя рослин від факторів неживої природи (сонячне світло, тепло, вода, повітря, поживні речовини.
Формувати групу компетентностей:
- Загальнокультурну компетентність для вдосконалення знань про навколишній світ та його особливості;
- Компетентність спілкування державною мовою для правильного
використання термінологічного апарату, спілкування під час пояснення
навчального матеріалу;
власного здоров’я та здоров’я інших;
- Компетентність в природничих науках для формування в учнів практичних навичок дослідження;
- Натуралістичну компетентність – чутливість до природного світу рослин і тварин, здатність помічати найтонші відмінності в деталях; спостережливість
Обладнання і матеріали: підручник, робочий зошит, кольорові олівці, природні матеріали.
Очікувані результати:
- учень/учениця описує стан рослин восени на основі спостережень;
- наводить приклади з найближчого оточення;
- пояснює зміни в житті рослин залежно від змін у неживій природі (сонця, світла, тепла, води, наявності поживних речовин).
Хід уроку:
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
1. Робота з підручника
Відгадування загадки на с. 20
Золоті метелики
З дерева летять,
Крильцями своїми
Шумно шарудять.
2. Бесіда за запитаннями
- Що таке листопад?
- Чому відбувається листопад у дерев і кущів?
- Пригадайте, як шелестить опале листя. Чим воно пахне?
Листопад – це пора опадання листя з дерев. Спочатку рослини змінюють зелене забарвлення, а потім починається листопад. Першим жовтіє листя на березі, червоніє листя клена та вишні, на дубі, на каштані листочки стають коричневими.
- А на якому листі дерево не змінює кольору? Це вільха. На цьому дереві листя не змінює кольору й опадає зеленим. (Учитель показує картинки із зображенням вільхи.)
- У більшості рослин восени достигають плоди.
3. Групова робота «З якого дерева плід і листочок?»
Учитель роздає заздалегідь підготовлені листки і плоди дерев. Наприклад: листок каштана – каштан; листок дуба – жолудь.
Організація групової роботи за запитаннями:
- З якого дерева цей листочок і плід?
- Як ви визначили?
- Чи змінився колір листочка восени? Яким він був улітку?
4. Робота з зошитом
Виконання завдань 1, 2 на с. 16.
5. Робота з підручником
Завдяки своїй спостережливості люди помітили, що природа сама підказує: якою буде погода, врожай, якими будуть весна, літо, осінь та зима.
Познайомимося з осінніми прикметами (с. 20).
Впало з верхівок жовте листя –
Рання зима замете село і місто.
За Н. Карпенко
Учитель зазначає, що під час прогулянки можна буде перевірити прикмету.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу. Робота з підручником і зошитом.
- Що потрібно рослинам для життя?
Учитель вивішує таблицю (або робить таблицю в електронному додатку): дерево, кущ, монце.
1. Робота з підручником
Зачитування й опрацювання тексту на с. 20 «Чому жовтіє листя».
2. Робота з зошитом
Виконання завдання 3 на с. 17.
3. Рухавка
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
Робота з зошитом
Виконання завдання 4 на с. 17.
V. Підсумок уроку
1. Колективна робота
Виготовлення аплікації «Осіннє дерево».
2. Виставка учнівської роботи.