Урок розроблений на основі нового Державного стандарту початкової освіти НУШ. за програмою О.Я. Савченко . Включає ранкову зустріч та сам конспект. уроку з предмету " Я досліджую світ" на тему: " Я живу в селі"
Тема : Я живу у селі
Мета: вчити розпізнавати об’єкти довкілля, розширити знання учнів про село; ознайомити з громадськими місцями села, тваринами, які живуть в селі, їх значення для людини; розвивати пізнавальний інтерес, спостережливість, допитливість; збагачувати словниковий запас учнів, виховувати почуття патріотизму, любов до рідного краю.
Обладнання: комп’ютер, карта району, матеріали до дидактичних ігор, смайлики для вираження свого настрою, конверти для роботи в групі з картинками, цеглинки LEGO.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Перебіг уроку
І. Організація класу.
1.Ранкове коло.
1) Привітання.
- Діти, сьогодні до нас завітали гості. А в народі кажуть «Гість у домі – радість з ним». Зустрічаймо гостей.
Діти Ми вам раді, гості милі.
Ми вітаєм щиро вас.
І запрошуєм ласкаво
У ранкове коло
До нас у І-Б клас.
Доброго ранку! – мовим за звичаєм.
Доброго ранку! – кожному зичимо ми.
Доброго ранку! – друзям й гостям.
Настрою гарного і вдалого дня.
2) Обмін інформацією.
- Чи любити ви читати книжки?
- Я теж дуже люблю читати. Хоч і доросла, але мені дуже подобаються казки В. Сухомлинського.
- А які книжки ви любите читати? Поділіться з друзями.
(Діти розповідають про свою улюблену книжку)
3) Групове заняття.
- Чи знаєте ви, де живуть книжки?
- А в нашому класі є місце, де живуть книги?
- У бібліотеці книги живуть великою дружною родиною. Їм там затишно, безпечно.
Я пропоную вам помістити свої улюблені книжечки у нашу класну бібліотеку, і ваші друзі теж зможуть їх прочитати.
Інколи їм буває лячно.
- Як ви вважаєте, чого бояться книги?(Відповіді дітей)
- Книгам лячно, бо інколи їх читають діти, що не вміють поводитися з книгами.
- Сьогодні я розповім вам історії, які почула в шкільній бібліотеці. А ви поміркуйте і скажіть, коли приємно книжечці спілкуватися з нами, а коли їй боляче. Якщо приємно – піднімаєте зелену цеглинку. А якщо боляче – червону.
Гра « Приємно – боляче»
- Молодці! Я надіюсь – у вас книжка буде радіти.
- Поміркуйте і скажіть, ким для нас є книга?
Нам допоможе про це дізнатись чарівна торбинка.
Гра «Чарівна торбинка»
Діти передають по колі торбинку, промовляючи слова:
Чарівна торбинка по колу гуляла
І лего-цеглинки у собі сховала.
Сміливо цеглинки з торбинки візьми,
Прислів’я відоме із лего склади.
Кому дісталася торбинка, він дістає лего-цеглинки і складає прислів’я.
Книга – мудрий друг і щирий порадник.
4) Щоденні новини.
- Діти, допоможіть мені розповісти про сьогоднішній день.
- Яка зараз пора року?
- Який місяць? Що ви про нього знаєте?
- Які прислів’я ви знаєте про лютий?
- Який сьогодні день? Розкажіть про нього.
- Яке число? Як його записати?
- Яка погода надворі?
- Дякую всім за допомогу і бажаю гарного настрою на весь день.
- А який настрій сьогодні у вас?
(Діти повідомляють про свій настрій у «Куточку настрою»)
2. Організаційний момент.
- Мерщій сідайте за парти і налаштовуйтесь на урок.
- Сьогодні на урок я запросила найголовніших наших гостей – пані Тишу і чарівницю Увагу.
- Чи прийшла до нас пані Тиша?
- А чарівниця увага?
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.
- Признайтесь, а вам хотілося б кудись помандрувати?
- Тоді відправляємося в мандри. Куди саме? – ви дізнаєтесь,коли будете уважно слухати.
Сядьте всі зручненько, випряміть спинки, заплющіть оченята і уважно прислухайтесь.
ІІІ, Вивчення нового матеріалу.
Та ще й вчора зухвалий вітрисько позривав усі листочки з назвами сіл, все мені переплутав. Не знаю й куди їхати.
( На дошці прикріплена мапа нашого району із назвами населених пунктів)
- Діти, а чия бабуся живе у селі?
- Може, ви знаєте, у якому селі вона живе?
- Знайдіть серед розсипаних назву села своєї бабусі і поїдемо у гості до ваших бабусь.
(Діти шукають написи з назвами сіл і прикріплюють на мапу)
( Цікаву книжечку, гарний настрій, усмішку…)
ІV. Робота з підручником (с.26-27).
Розгорніть підручники і уважно розгляньте малюнки.
Ми малюнки розглядаєм,
і давайте гру зіграєм-
Хто зіркіші очі має!
- Готові?
а) перша зупинка «Будинки».
- Знайдіть на малюнку в селі житлові будинки. Вони такі ж, як і в місті?
- Що ще є біля будинків?
- Так, сільські жителі вирощують на городі овочі.
- Розкажіть про бабусину хату.
- Що ми бачимо вдалині за будинком?
б) друга зупинка «Громадські місця».
- Покажіть на малюнку громадські місця, які є в селі.
Розкажіть , що ви про них дізналися.
- Що допомогло вам дізнатися?
- У громадських місцях існують певні правила етикету, яких повинен кожен дотримуватися.
- Послухайте і відгадайте.
Гра «Де ми зараз знаходимося»
Фізкультхвилинка( з цеглинками LEGO)
Промінь падає в долоні –
Другу посміхнись.
Очі у небес бездонні –
За руки візьмись.
Шелестить над нами листя –
Весело стрибай.
Хвиля мружиться іскристо –
То ж і ти моргай.
Спіють вишеньки червоні –
Спробуй-но, дістань.
А морквиночку солодку
За косу спіймай!
в) третя зупинка «Дороги».
- Давайте розглянемо сільські дороги. Чи вони такі, як у місті?
- А які?
- Які дорожні знаки бачите?
- Як же переходити вулицю в селі ?
- Чи багато транспорту у селі?
V. Робота в групах.
Гра «Вибери транспорт, який є у селі»
г ) четверта зупинка «Населення».
- Як ви думаєте, де більше проживає людей у місті чи в селі?
Так, в селі менше, вони всі один одного знають.
Тому в селі треба вітатися до всіх.
Вони в основному працюють на землі. На широких полях сіють пшеницю, ячмінь, гречку, кукурудзу, цукрові буряки, соняшник. Тому в магазинах ми можемо купити різну крупу, олію, цукор. З пшениці отримують борошно.
Фізкультхвилинка
Ми йдемо на фотополювання!
Не боїмося ми нічого!
Ой, а це що? Це болото?
Чав?Чав? Чав? (високо піднімають коліна)
Ой, а це що? Це річка!
Буль! Буль! Буль! (ніби пливуть)
Ой, а це що? Це поле!
Туп! Туп! Туп! (тупотять ногами)
Ось дорога навпростець!
А це хто такий великий?
Такий пухнастий?
Ой, та це ж лев! (переляк)
Втікаймо додому!
Через поле! Туп!Туп!Туп!
Через річку! Буль! Буль! Буль!
Через болото! Чав! Чав! Чав!
Прибігли додому! Двері зачинили!
Які ж ми молодці!
Які ми хоробрі! Похвалимо себе!
5) п’ята зупинка «Свійські тварини».
- Ага! Злякалися кота моєї бабусі!
- Сільські жителі ще утримують свійських тварин. Вони доглядають за ними , піклуються про них .
Відгадайте загадки.
• Сама строката, їсть зелене, дає біле. (Корова)
• Хто не пряде, не тче, а людей одягає? (Баран, вівця)
• У кого роги довші за хвіст? (Коза)
• Хвіст гачком, ніс п’ятачком. (Свиня)
Сільські тварини – це не тільки звірі, це ще й птахи (качки, гуси, кури, індики), і риби (коропи), і комахи (бджоли, шовкопряди).
Гра « Впізнай казку»
(До малюнку свійської тварини приєднати назву казки)
Коза –
Корова –
Півень –
Курка –
Кіт –
Свиня –
Гуси –
(«Коза-дереза», «Вовк і семеро козенят», «Солом’яний бичок»,
«Курочка ряба», «Пан Коцький», «Троє поросят», «Івасик Телесик», «Ріпка», «Казка про котика та півника», «Півник і двоє мишенят»)
Для свійських тварин споруджують спеціальні будівлі.
Гра «Хто.де живе?»
Корови –
Свині –
Коні –
Вівці –
Кури, гуси –
Собака –
V. Підсумок уроку. Рефлексія.
- Ми так загостювалися в бабусі, що й незчулися, як урок добіг до кінця. Час повертатися додому.
Пам’ятайте,дітки!
2. Робота з планшетом настрою.
Оцініть свою роботу на уроці і свої враження за допомогою смайлика.