Урок ЯДС 3 клас "Різноманітність культурних рослин"+ Презентація

Про матеріал
Формування предметних компетентностей: формувати в учнів поняття про різноманітність культурних рослин, їх поділ на групи та значення у житті людини ; розширювати словниковий запас; розвивати спостережливість, допитливість; виховувати любов до природи; формування ключових компетентностей: спілкування державною мовою; компетентності в природничих науках і технологіях; екологічну грамотність і здорове життя.
Перегляд файлу

 

Тема. Різноманітність культурних рослин.

Мета:                                                                                                              формування предметних  компітентностей: формувати в учнів поняття про різноманітність культурних рослин, їх поділ на групи та  значення  у житті людини ; розширювати словниковий запас; розвивати спостережливість, допитливість; виховувати любов до природи;

формування ключових компітентностей: спілкування державною мовою; компітентності в природничих науках і технологіях; екологічну грамотність і здорове життя.

Обладнання: комп’ютер, презентація на тему «Різноманітність культурних рослин», завдання для роботи в парах, групах, предметні малюнки з зображенням овочів, муляжі фруктів.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Форма проведення уроку: урок-подорож.

Освітні галузі: природнича, мовно-літературна, мистецька.

                                 Хід уроку

І. Вступна частина

Організація класу до уроку.

Полунав гучний дзвінок –

Час почати нам урок.

Слушні вушка все почують,

Руки вправно попрацюють,

Очі ясні все побачать –

Не складні будуть завдання!

До ладу все буде в нас –

Ми – старанний, дружний клас.

Актуалізація опорних знань. Кубик Блума.

Поясни до якої природи належать рослини.

Назви органи квіткових рослин.

Поділись, які умови потрібні для розвитку рослин.

Запропонуй спосіб розмноження дерев і кущів.

Придумай, які квіткові рослини ти б посадив на шкільній клумбі.

Чому рослини називають « зеленим одягом» Землі?

Повідомлення теми і мети уроку

- Сьогодні  на уроці ми будемо подорожувати в прекрасний світ культурних рослин, навчимося їх розрізняти за групами та дізнаємося про  значення для людей.

Робота з «Деревом знань» . Вправа «Очікування та сподівання» . Слайд 2.

Щоб краще налаштуватися на роботу, подумаєте, чого б  ви хотіли досягти під час опрацювання теми. Свої сподівання запишіть на листочках-стікерах. Поділіться своїми сподіваннями із «деревом знань» – розмістіть листочки на гілочках.

 IІ. Вивчення нового матеріалу

Вчитель. Розпочнемо нашу роботу з визначення, які рослини називають культурними. Слайд 3.

-Чим відрізняються культурні рослини від дикорослих?

- Для чого вирощують культурні рослини?

- На які групи поділяють культурні рослини? Слайд 4.

-Де ростуть культурні рослини? Слайд 5.

Розпочнемо нашу подорож.

I зупинка. «Поле». Слайд 6.

Вчитель. Ось ми опинилися в полі. Яка краса навкруги! Легенький вітерець колише  колоски пшениці. Безкрає поле, як море. А над ним  дзвенить спів польового жайворонка. (Відеозапис)

Основною галуззю землеробства є вирощування зернових культур. Зараз ми дізнаємось більше про зернові.

Робота в парах. Слайд 7.

 У парі, користуючись карткою-схемою, дослідіть зернові культури.

 Перша пара. Дослідіть, до якого виду рослин належать ці зернові рослини.

 Друга пара. Дослідіть, яке в них стебло.

 Третя пара. Дослідіть, які в них листки.

 Четверта пара. Дослідіть, який у них плід.

 П’ята пара. Дослідіть, який корінь в цих рослин.

Ми з’ясували всі ознаки зернових рослин. Слайд 8.

Оцінюємо роботу в парах за допомогою сигналів світлофора.

 На слайді 9  картинки зернових культур.

Пшениця — одна з найдавніших культурних рослин. Її обробляють більше 10 тис. років. Зернівки пшениці знаходили при розкопках перших поселень людини і навіть у пірамідах єгипетських фараонів. Пшениця — головна зернова культура, яку вирощують в Україні.  Вона займає половину усієї посівної площі.

Пшениця буває озима та яра . Яру пшеницю висівають ранньою весною, за літо вона встигає дозріти і дати врожай зерна. Озиму пшеницю сіють восени. Її сходи з'являються восени, пшениця кущиться і перезимовує під снігом. Навесні вона продовжує зростання і дозріває раніше ярої, приносить більш високий урожай. Із пшениці випікають хліб.

Виступ  дослідників на тему «Що виготовляють із пшеничного борошна?»

(Хліб, короваї, батони, плетінки, булки, калачі, бублики, пряники, торти, тістечка, пироги, млинці, вареники, печиво, рогалики, вафлі, рулети, пиріжки, кекси, пасхальні куличі, макаронні вироби).

Вчитель. Ще із зернових культур на полях вирощують жито, ячмінь, овес, просо, кукурудзу, гречку, рис. Слайд 10.

Виступ дослідників на тему «Що виготовляють з зернових культур ?».

(З усіх зернових культур виробляють крупи. З жита, кукурудзи і гречки – борошно, з якого печуть хліб. З вівса – печиво, пластівці. З кукурудзи – кукурудзяні палички, крохмаль, олію).

Крім зернових культур на полях вирощують технічні рослини.

Самостійна робота за підручником  (с. 139-140).

- Прочитайте і скажіть, які технічні культури найпоширеніші в Україні і що з них виготовляють?  Слайд 11-12.

Гра « Встанови відповідність». Робота в парах.

Є два ряди малюнків: на першому -  продукти харчування, а на другому - рослини, з яких їх виготовляють. Встановіть відповідність.

Оцінимо  роботу в парах за допомогою цеглинок Лего.

 Фізкультхвилинка. Слайд 13.

II зупинка. «Город». Слайд 14.

Вчитель.   На городі вирощують овочі. В Україні вирощують понад 70 видів овочевих культур.

-Які овочі  ви знаєте? Слайд 15.         

 Відгадування загадок про овочі.

Вчитель.  Зараз ви будете відгадувати загадки про овочі. Відгадку позначите прищіпкою на стрічці з малюнками.

 

 Загадка про картоплю

У землі вона зростає

І брунатний колір має.

Її смажуть і печуть,

Її варять і товчуть.

Овоч цей всі люблять дуже,

Як же він зоветься, друже?

 

Загадка про огірки

Довгий, зелений,

Добрий солений.

Добрий і сирий –

Хто він такий? 

 

Загадка про моркву

Помаранчева і гарна,

У землі сиджу не марно:

Соковита, солоденька,

Вже я стала чималенька.

Собою пригощу дитину.

Хай корисну з’їсть… (морквину).

 

 

Загадка про редиску

Я кругленька, червоненька,

З хвостиком тоненьким.

На городі мене рвуть

І до столу подають.

 

Загадка про помідори

На городі він росте,

Червоним і жовтим буває.

Коли дозріває, на стіл потрапляє,

В салатах свіжих він завжди буває.

 

Загадка про капусту

З мене листя обрізають,

Мене квасять, в борщ кидають,

В пирогах мене печуть

І в салат мене січуть!

 

Загадка про цибулю

Носить вона по сто одежинок,

Правда, немає на них застібок.

Якщо будеш їх знімати,

Сльози станеш проливати.

 

Загадка про буряк

Борщ із нього варить ненька,

В нього шкурочка тоненька,

Солодкуватий він на смак,

Фіолетовий…

 

Загадка про гарбуз

На городі виріс дужий,

Круглий, жовтий і байдужий

До червоних помідорів,

До капусти і квасолі.

Хто цей гордий карапуз?

Здогадалися?..

 

 

Загадка про редиску

Маленька, червоненька,

Із хвостиком тоненьким.

На городі мене рвуть

І до столу подають.

 

Загадка про перець

Є солодкий, є гіркий,

Різні форми має.

Є худий, а є товстий,

Кожен його знає.

Самооцінювання сигналом руки.

 

Інсценування української народної пісні « Ходить гарбуз по городу» Слайд 16.

-Із  городу завітали до нас гості.

(Виходять учні в кокошниках овочів).

  Ходить гарбуз по городу,
Питається свого роду:
– Ой, чи живі, чи здорові
Всі родичі гарбузові?

Обізвалась жовта диня,
Гарбузова господиня:
– Іще живі, ще здорові
Всі родичі гарбузові!

Обізвались огірочки,
Гарбузові сини й дочки:
– Іще живі, ще здорові
Всі родичі гарбузові!

Обізвалася морквиця,
Гарбузовая сестриця:
– Іще живі, ще здорові
Всі родичі гарбузові!
 


Обізвались буряки,
Гарбузові свояки:
– Іще живі, ще здорові
Всі родичі гарбузові!

Обізвалась бараболя,
А за нею і квасоля:
– Іще живі, ще здорові
Всі родичі гарбузові!


Обізвався старий біб:
– Я задержав увесь рід!
Ой ти, гарбуз, ти перістий,
Із чим тебе будем їсти?

– Миска пшона, шматок сала –
От до мене вся приправа!

 

Інтерактивна вправа «Відкритий мікрофон». 

 -Які культурні рослини ростуть на городі? 

 -Для чого їх садять люди?

– Як називається найпопулярніша українська традиційна страва, візитна картка нашої країни? (Борщ.)

Гра «З чого варять борщ?» Слайд 17.

Учитель читає назви культурних рослин, які людина вживає в їжу. Коли звучить назва рослини, яку кладуть у борщ, діти плещуть у долоні. Один з учнів знаходить  у кошику і виставляє на таці муляж цієї рослини.

Огірок, морква, яблуко, картопля,гарбуз,капуста, кукурудза,цибуля, пшениця, буряк, перець, помідор.

IІІ зупинка.  «Сад». Слайд 18.    

Вчитель. Рослини, які вирощують у садах називають плодово – ягідні. Слайд 19.

Слайд 20.  У нашій країні найбільш поширена серед плодових культур – яблуня. Залежно від часу достигання плодів сорти яблуні поділяють на літні,  осінні й зимові. Плоди зимових сортів добре зберігаються до весни.

-Чим корисні ягоди та фрукти?

-У якому вигляді їх вживають?

-Що з них готують?

Поняття «натюрморт».

Чи затримували ви коли-небудь погляд на фруктах, які лежать у тарілці на кухонному столі? Ну хіба що, коли були голодні, правда ж?

А от картиною з подібною композицією можна милуватися годинами.

Натюрморт. Слайд 21.

Робота в групах. Аплікація « Натюрморт із фруктів».

Дві зірки й побажання (взаємооцінювання).

 

ІІІ. Підведення підсумку уроку (Рефлексія). 

Вчитель. Ось і добігла кінця наша подорож.

-З якими рослинами ви сьогодні ознайомилися?

-Чи справдилися ваші сподівання? 

- Який  у вас настрій? Покажіть смайликом.

Подивіться на наше дерево знань. Чого на ньому не вистачає? Так, квіточок.  Давайте прикрасимо  його квітами рожевого кольору. Великі  квіти прикріплять ті учні, яким на уроці було легко працювати і вони добре справилися з усіма завданнями. Квіти  середнього розміру прикріплять учні, у яких були незначні помилки.  А маленькі квіточки прикріплять ті учні, яким  було важко виконувати завдання і вони потребували допомоги.                

ІV. Домашнє завдання.

Опрацювати  статтю підручника на  с. 139-141. Дати відповіді на запитання. Скласти розповідь про значення рослин для людини. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
4.0
Загальна:
4.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Belyavtseva Valentina
    Загальна:
    4.0
    Структурованість
    4.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    4.0
docx
Додано
24 грудня 2021
Переглядів
3935
Оцінка розробки
4.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку