Конспект уроку ЯДС на свіжому повітрі.
Предмет: Я досліджую світ (природознавство).
Мова навчання: українська.
Тема уроку: «Орієнтування на місцевості».
Тип уроку: урок – подорож.
Цілі уроку:
1. Навчальні:
- закріпити знання та вміння учнів з орієнтування на місцевості за Сонцем, компасом та за місцевими природними ознаками,
- правильно користуватися компасом,
-продовжити формування навичок роботи у групах.
2. Розвиваючі:
- розвивати спостережливість, увагу, пам'ять,
- активізувати розумову діяльність учнів під час уроку.
3. Виховні:
- виховувати дбайливе ставлення до природи,
- виховувати почуття взаємодії людини та природи,
- виховувати пізнавальний інтерес.
Хід уроку:
1. Інструктаж з техніки безпеки.
2. Підсумки фенологічних спостережень.
3. Мотивація навчальної діяльності.
Беру я рюкзак,
Веселих друзів
І знання багаж.
Встаю я раніше
І в дорогу вирушаю.
- Сьогодні ми вирушимо з вами у захоплюючу подорож. А почнемо його із давньогрецького міфу.
(Звучить спокійна музика)
- Колись на березі синього моря, на острові Крит, жив цар Мінос зі своєю дочкою, прекрасною та мудрою Аріадною. У його володіннях збудували великий білий палац, в якому було влаштовано лабіринт. У центрі лабіринту жило чудовисько – Мінотавр.
Кожні дев'ять років сім юнаків та сім дівчат були змушені вирушати до лабіринту. Хто не міг знайти дорогу назад з лабіринту, того чудовисько вбивало. Така ж доля чекала і царевича Тесея.
- Припустіть, чи зміг Тесей вибратися з лабіринту? Яким чином?
- Але покохала Тесея прекрасна Аріадна. Дала вона йому великий клубок ниток. Прив'язав Тесей край нитки біля входу в лабіринт і знайшов по ній дорогу назад.
З того часу мандрівники називають орієнтири – дороговказом Аріадни.
4. Формулювання теми уроку
- Що ми називаємо орієнтирами? (Помітні тіла природи)
- Що означає «орієнтуватися»? (Орієнтуватися – визначати своє місце розташування щодо будь-яких предметів, а також сторін горизонту.)
5. Актуалізація опорних знань
– Які існують способи орієнтування? (За Сонцем, за компасом, за місцевими природними ознаками.)
– Назвіть основні сторони горизонту? Проміжні?
6. Перевірка домашнього завдання
- Розкажіть, як ви визначили місце розташування нашої школи щодо вашого будинку.
7. Робота за темою уроку
1) Визначте сторони горизонту за Сонцем.
2) Повторення правил використання компаса.
Є компас і можна йти за скарбом.
Але ні, не поспішай, постривай!
Без знань дорога довга і важка.
Як компас працює не знаю, біда!
Друзі,допоможіть,скоріше підкажіть,
Дорогу компасом мені прокладіть.
(Учень показує, кожна дитина тримає компас і повторює за ним.)
• Покласти компас на долоню.
• Звільнити стрілку компаса від запобіжника.
• Повернути корпус компаса так, щоб кінець синьої частини стрілки збігався із покажчиком С – північ.
3) Визначення місцезнаходження об'єктів за допомогою компасу.
(На землі лежать покажчики (малюнки) школи, кінотеатру, автобусної зупинки, магазину.)
- Хлопці, визначте за компасом місцезнаходження цих об'єктів.
4) Фізкультхвилинка.
(Ходьба з підніманням рук)
Ми крокуємо, крокуємо.
Руки вище піднімаємо,
Голову не опускаємо.
Дихаємо рівно, глибоко.
(Нахили вперед, руками торкнутися землі, випрямитись, підняти руки вгору.)
Випало пташеня з гнізда.
Тихо пташеняти беремо
І назад у дупло кладемо.
(Біг на шкарпетках.)
Попереду з-за куща
Дивиться хитра лисиця.
Ми лисицю обхитрімо,
На шкарпетках побіжимо.
(Нахили вперед у русі)
На галявину ми заходимо,
Багато ягід там знаходимо.
Суниця так запашна,
Що не ліньки нам нахилитися.
5) Орієнтування за місцевими природними ознаками.
- Як бути, якщо ви заблукали в лісі і не можете скористатися компасом?
(Потрібно вміти користуватися «природними компасами»)
Цей маленький робітник
Змалку працювати звик,
Тягне мушок, соломинки
До великої хатинки,
Бо працює тяжко – важко
У мурашнику (мурашка).
(Мурашки будують будиночки з південного боку дерева. Пологий схил розташований на південь, крутий на північ.)
На весні веселить,
Влітку холодить,
Восени живить,
Взимку зігріває. (Дерево)
(З півночі гілок у дерева мало, і з півдня ростуть вони густо.)
М'який, а не пух,
Зелений, а не трава. (Мох)
(Мох росте на деревах із північного боку)
Снітися вночі павуку
Чудо-юдо на суку.
Довгий дзьоб і два крила.
Прилетить, погані справи.
А кого павук боїться?
Вгадали? Це ... (синиця)
(Визначити сторони горизонту можна за напрямом польоту птахів. Восени вони летять на південь, а навесні на північ)
Клейкі бруньки,
Зелені листочки.
З білого боку
Стоїть під горою. (Береза)
(Кора берези завжди біліша і чистіша з південного боку. Тріщини, нерівності, нарости знаходяться з північного боку дерева.)
8. Практичне завдання (групова робота)
- Зараз настав час, коли ми можемо вирушити у подорож «Чарівна стріла». Для цього ми поділимося на команди.
* 1 команд – «Південний вітер».
* 2 команда - "Північний вітер".
* 3 команда - "Західний вітер".
* 4 команда – «Східний вітер»
(Кожна команда отримує лист з індивідуальною схемою пересування.)
Завдання 1 команди:
• 2 кроки на північ
• 11 кроків на схід
• 5 кроків на північний схід
• 16 кроків на захід
Завдання 2 команди:
• 5 кроків на південь
• 6 кроків на південний схід
• 7 кроків на схід
• 8 кроків на північний захід
Завдання 3 команди:
• 5 кроків на південний захід
• 12 кроків на схід
• 10 кроків на північ
• 6 кроків на схід
Завдання 4 команди:
• 10 кроків на захід
• 7 кроків на північний схід
• 10 кроків на схід
• 5 кроків на північ
8. Підсумок уроку
- Які види орієнтування ви знаєте?
- Яке орієнтування буде найточнішим? Чому?
Гра «Правильно – неправильно»
(Розповідають діти, клас відповідає і доводить, якщо не згоден.)
Річні кільця ширші
З південного боку беріз.
Це знають у всьому світі –
Говорю я вам серйозно. (Вірно)
Завзятий молодець на стежці стоїть,
Але куди піти, він ніяк не вирішить.
Посередині стежки сірий камінь лежить,
Ти його роздивися, з півдня мохом він покритий. (Неправильно)
Поруч із каменем дуби на галявині шумлять:
«Наші гілки, хлопці, вкажуть вам шлях.
Ви гуляйте, не бійтеся, нехай покине вас смуток.
З півдня багато гілок, і довших, і пишніших.
В ту сторону йти, будь сміливішим і розумнішим.» (Вірно)
Полудень літній, полудень спекотний,
Сонце світить за спиною.
Літо дарує нам подарунки,
Праворуч – захід, південь – за мною. (Невірно, ліворуч захід)
9. Рефлексія "Комплімент"
(Діти оцінюють внесок один одного в урок і дякують один одному: комплімент-похвала, комплімент діловим якостям, комплемент у почуттях.)