Урок ЯДС "Погода. Прогноз погоди"

Про матеріал

Урок повторення та закріплення знань з ЯДС в 4 класі за темою "Погода. Прогноз погоди"

Перегляд файлу

Урок повторення та закріплення знань з Я досліджую світ 4 класу

Тема : Погода. Прогноз погоди

Мета : повторити складові погоди; прилади, якими вимірюють атмосферний

             тиск, напрямок вітру, температуру повітря, опади, вологість повітря.

             Закріпити поняття «прогноз», «прогноз погоди». Познайомитися з

             додатковими чинниками прогнозу погоди ( рослинами та тваринами

             синоптиками).

             Розвивати вміння передбачати погоду за допомогою живої природи,

             спостережливість, кмітливість,вміння  аналізувати .

             Виховувати любов до рідної природи, патріотичні почуття, збереження

             народних традицій .

Очікувані результати :

учень ставить питання щодо інформації,яка йому незрозуміла;

об’єднується в групи для роботи;

висловлює та аргументує власну думку ;

описує погоду відповідно складовим погоди;

робить  висновки, чому відбуваються зміни в живій природі;

аргументує, для чого потрібно знати прогноз погоди;

самостійно готує додаткову літературу та опрацьовує її;

знайомиться з рослинами та тваринами синоптиками;

дізнається про лікувальні властивості рослин-синоптиків;

згадує народні символи;

розвиває патріотичні почуття до Батьківщини, до рідної землі.

 

Обладнання : ілюстрація складові погоди, чарівне дерево, риба ремінь, ворони-синоптики (слайди); ігри «Якби я був тобою», «Біном фантазій», «Заячий пиріг», «Випадковий синтаксис»; дитячі малюнки та додаткова інформація про рослини-метеорологи; чарівний рюкзачок; індивідуальні картки для дітей, що працюють дистанційно.

                                           Хід уроку

І. Організація класу

Налаштування на позитивну, плідну роботу.

Гра «Якби я був тобою»

Діти передають м’ячик( на одній половині фото валізи – викидаємо негативні риси характеру, на іншій – фотоапарат, зберігаємо позитивні риси) і кажуть слова : « Якби я був тобою, то …» .В залежності, яка сторона випала, кажуть риси учня, якому кинули м’ячик.  Додатково вчитель кожній парі дає питання:

1 парі: Який твій улюблений колір? Чому?

2 парі: Яка пора року подобається? Чому?

3 парі: Найулюбленіша погода і поясни, чому?

ІІ. Актуалізація опорних знань

1.Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні на уроці будемо повторювати та закріплювати знання по темі             « Погода. Прогноз погоди».

 2.Робота над календарем спостережень

Яке сьогодні число, який місяць, пора року, рік?

Описати сьогоднішню погоду по складовим. Тому спочатку згадаємо , які складові містить погода.

На закріплення СЛАЙД 1

А тепер по цим всім чинникам описуємо погоду сьогодні.

3. Розгляд ілюстрації

СЛАЙД 2

Що нагадує вам ця ілюстрація?

Пори року, періоди життя людини,  …

Якщо розглянути, як пори року, то від яких факторів залежать зміни в живій та неживій природі? Який із них найголовніший?

Коли найнижча і найвища температура повітря? Розглянути температуру відповідно до пір  року та частин доби.

ІІІ. Відтворення та узагальнення вивчених знань

1. Повторення про прогноз погоди

Що означає слово «прогноз», «прогноз погоди»?

Якими приладами метеорологи вимірюють температуру повітря, опади, напрямок вітру, атмосферний тиск?

Яким професіям найбільше потрібно знати прогноз погоди?

Сьогодні на уроці ми ще поговоримо про те, як сама природа за допомогою рослин та тварин допомагає людині знати наперед погоду. Недарма в Японії, морській державі( з однієї сторони яку омиває Японьке море, з іншої -Тихий океан) розводять  акваріумних рибок для визначення по їх поведінці стихійних лих. Часті землетруси та шторми ще визначають по рибі ремінь( риба король), яка при небезпеці випливає на поверхню води.

СЛАЙД 3

2. Тварини – синоптики нашої степової зони.

Гра «Біном фантазій»

Чому я вибрала саме цих пташок? Тому що ми їх постійно бачимо в наші природній зоні. А ворона – це взагалі унікальна пташка. Англійські вчені встановили, що тільки чотири особи в живій природі можуть передавати інформацію іншим не тільки за допомогою звуків, а і жестами. Це БДЖОЛИ, ЛЮДИ, ВОРОНИ, МУРАХИ. Коли ворона знаходить здобич або зерно на полі, то обов’язково кличе інших.

ЧАЙКА        

ВОРОНА

До цих слів підібрати ще по 1 іменнику (який не поєднується за змістом), сполучити два слова за допомогою прийменника і скласти невеличкі смішні розповіді (3-4 речення).

Інформація від вчителя

Народні прикмети:

ВОРОНИ

Якщо сидять на верхівках дерев – до морозів .

Кружляють у повітрі – буде снігопад.

Сидять на снігу – чекати на відлигу.

Примостилися на нижніх гілках – на сильний вітер.

СЛАЙД 4

ХВИЛИНКА ВІДПОЧИНКУ

Закрийте оченята і уявіть себе на морі. Ви чайки.

Як би себе вели в спокійну погоду, в негоду?

ЧАЙКИ

Так, чайки також в сонячну погоду плавають на воді. А в похмуру, холодну погоду сидять на березі або ходять по піску.

3. Рослини – синоптики

Діти підготували додаткову інформацію про рослини, що прогнозують погоду.

Гра «Заячий пиріг»

Учні кладуть листочки з ілюстраціями і додатковою інформацією один на одного.А потім ведучий питає : «З якою начинкою пиріг?» Діти називають(до речі, всі рослини їстівні, неотруйні, що дійсно можна з них робити пиріг) по черзі назви рослин і слухають підготовлену інформацію.

Інформація від дітей

НАГІДКИ – розкривають квітки рано на ясну погоду( ще  й лік.рослина, від застуди).
РЕП’ЯХ – перед негодою колючки притискаються і стають неколючими(чай лікує печінку).
ГОРОБИНА – дізнавалися про врожай. Рано цвіте - багато вівса буде. Пізно цвіте – на довгу осінь з грибами. Під час цвітіння треба садити огірки. Як лік.рослина – від підвищеного тиску.
МАТИ- МАЧУХА – Учень підготував легенду про мати і мачуху. Під час негоди закриває пелюстки квіток(листям лікують рани).
КУЛЬБАБКА – після того,як відцвіла в негоду «парашутики» не літають, а міцно тримаються на рослинці(протизапальна, проносна дія).
МАЛЬВИ – перед дощем квіти закриваються(шкірні захворювання, інфекції).

СЛАЙДИ 5, 6

Але серед рослин-синоптиків є не тільки лікарські, а і народні символи.

4. Патріотичне виховання

ГОРОБИНА -  символ сімейного щастя.На весіллі нею прикрашали стіл, весільний каравай.

МАЛЬВИ – символ української оселі, символ Батьківщини, любові до рідної землі.

Гра « Випадковий синтаксис»

А хто працює дистанційно, далі робота на індив.картках

Пояснити значення слова «синтаксис».

Із журналів вирізані словосполучення. Треба об’єднати їх в речення.

ЩОБ УСПІХУ НІЩО НЕ ЗАВАЖАЛО               ЗНИЩИТЬ БУДЬ-ЯКИЙ

ХТО ЗУПИНИТЬ              ЗАВІТАЙ ДО НАС ВЧАСНО             ПЕРЕМОЖЕ

ЗЕМЛЯ ВРОДИТЬ РЯСНО             ВПЕРШЕ В УКРАЇНІ

Потім виправити помилки синтаксису і скласти речення із словосполученнями та словами, щоб був зміст( на патріотичне виховання).

ПЕРЕМОЖЕ,   ХТО ЗУПИНИТЬ,   ЩОБ УСПІХУ НІЩО НЕ ЗАВАЖАЛО

ІV. Підсумок уроку.Рефлексія

Які основні складові погоди знаєте?

Як можна визначати прогноз погоди?

З якими рослинами та тваринами синоптиками познайомились?

Гра « Чарівний рюкзачок»

З кожного ряду виходить по 1 учню і дістає з рюкзачка  лист паперу, на якому будуть писати лист до Святого Миколая.

Усно кажуть, якого кольору буде лист, чому?

Яке одне бажання попросите у Святого Миколая?

V. Домашнє завдання

Написати лист Святому Миколаю.

Усно описати погоду, яка може бути в той день, коли  слідуючий урок ЯДС       ( орієнтуватися на тварин – синоптиків).

 

 

 

 

 

 

 

         

docx
Додав(-ла)
Братінова Алла
Додано
13 березня
Переглядів
51
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку