УРОК ЯДС ТА ПРАЦІ (інтегрований урок) 2 клас
Тема. Перша квітка весни - підсніжних. Будь природі другом. Створення весняної галявини з квітів.
Мета: Сприяти усвідомленню учнями потреби захисту зелених насаджень; вчити дітей само реалізовуватися, планувати свої дії, узагальнювати результати роботи.
Виховувати любов до природи, рідного краю. Розвивати мовлення, уяву, творчість.
Вчити працювати в групах, виховувати прагнення берегти рослини, зокрема перші весняні квіти.
Обладнання: ілюстрації із зображенням весняної природи, рослин , презентація .
Хід уроку
I. Організаційна частина. (Слайд 1)
Любі хлопчики й дівчатка.
Ви чому такі сумні?
Усміхніться квіточці.
Хай вона росте.
Усміхніться гілочці.
Пташці і траві
А тепер ви подаруйте
Усмішку й мені
І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ УЧНІВ.
Послухайте вірш-загадку і відгадайте, яку пору року ми будемо вивчати на сьогоднішньому уроці.
Три брати ідуть по світу – Слайд2
Від зими назустріч літу.
Перший пройде – тане лід,
Другий пройде – всюди квіт,
Третій пройде – укрива
Землю шовкова трава!
Нерозлучні три брати.
Не стрічався з ними ти?
(Березень, квітень, травень)
Розгадайте ребус. Слайд 3
Слайд№4
2. Творча робота. Скласти із карток - розсипанок речення.
Дунув легенький весняний вітерець і розсипав речення. Склади слова на своє місце.
довгоочікувана |
прийшла |
весна |
нас |
До |
До нас прийшла довгоочікувана весна.
1. Фронтальне опитування.
— На які три етапи можна розділити весну?(рання, квітуча, пізня)
— Назвіть весняні місяці.
— Чим весна відрізняється від інших пір року?
— Назвіть ознаки весни. Слайд 5.6.7.8.9
2. Індивідуальне опитування. Сюжетно-рольова гра «Весняні місяці».
Давайте трохи пофантазуємо і уявимо, що ми потрапили у казку і почули розповідь трьох братів-місяців: Березня, Квітня і Травня.
І якось засперечалися вони, хто з них найрозумніший і найметлівіший, найкрасивіший і найбагатший. Послухаємо братів і спробуємо з'ясувати, хто ж з них правий.
До дошки виходять три учні (це завдання з ними можна підготувати раніше). Кожен учень «захищає» свій місяць. Діти повинні прийти до висновку, що у природі усе взаємопов'язане, кожен місяць
Березень перші свої дні висилає навздогін лютому. Де-не-де зима ще залишає білі латки. Проте весна вже виспівує і дзвінкими струмочками, і веселим гомоном птахів. Серед усіх дерев найчутливіша до цього співу красуня-береза. З піснею сонця настає її пробудження, вся вона повниться соком, розвивається. Настає місяць оживання беріз..
Квітень. «Квітень воду приніс – спиши сіяти овес», - говорить народна мудрість. Водолій – так називають у народі квітень, місяць талої води і бурхливого льодоходу.
Травень. Назва цього місяця якнайтісніше пов'язана з весняною порою буйного росту трав. У давнину його називали і по-російськи, і по-українськи «май», бо це слово здавна означає «зелень». Таку саму його назву зустрічаємо і в давніх приказках: «Май холодний — рік хлібородний», «Як на дощ багатий май — щедрий буде урожай».
II. Актуалізація опорних знань.
1.Установка на увагу.
Багато справ необхідно встигнути зробити весні за три місяці. Турботлива вона господиня. Багато квітів розквітає навесні
3. Постановка проблеми.
— Яка квітка розцвітає першою навесні? Відгадайте загадку.
Я — перший розцвітаю серед гаю
І білий, наче сніг, я колір маю.
Хто я? Відгадайте?
Ви мене не ображайте,
Не зривайте, не топчіть,
Хочу довго-довго жити. То ж, хто я?
(П і д с н і ж н и к)
— Про що просить підсніжник?
Сьогодні ми працюватимемо над цією проблемою.
- У кожної квітки є свої легенди. Послухайте легенду про підсніжник
Російська легенда стверджує, що одного разу стара Зима зі своїми супутниками Морозом і Вітром вирішила не пускати на землю Весну. Але сміливий Пролісок випростався, розправив пелюстки і попросив захисту у Сонця. Сонце помітило Пролісок, зігріло землю і відкрило дорогу Весні.
А ще одна легенда розповідає, що плакала Снігуронька, проводжала матінку Зиму. Йшла сумна, за нею стали всі тужити. Там, де йшла і плакала, торкаючи лози, виросли підсніжники - снігуроньки сльози.
В ч и т е л ь. А зараз подивіться інсценівку «Спокусливі квіти»
(Дійові особи: турист, лісник, підсніжник. Червона книга).
Ту р и с т.
Ну і що це за пригода?
Серед снігу, серед льоду.
Лютий ще не встиг піти,
А вони взялись цвісти?
Квітів я нарву в пакети.
Дома пороблю букети,
Віднесу їх на базар.
В свято жінки — це товар!
Принесуть ці квіточки
До кишені гривночки!
Л і с н и к.
Постривай, лишень чекай.
Жодну квітку не чіпай!
Як посмів, тебе питаю,
Рвати цвіт, що розцвітає?
Т у р и с т.
Квіти ці ж бо лісові.
Чому рвати ви забороняєте мені?
Л і с н и к.
Не для тебе тут у лісі
Квітнуть квіти ці взялися.
Та яке ж ти право маєш,
Що красу таку зриваєш?
(Хлопчик-турист тікає, входять "Червона книга". підсніжник).
Ч е р в о н а к н и г а.
О, Природо, ховай свої чари.
На прогулянку вийшли вандали.
Вони рвуть підсніжники,
Тільки б швидше наповнити тару.
Л і с н и к.
Невже в майбутньому на світі
Не буде квітнуть дивна квітка:
Така приваблива і ніжна,
Провісник березня - підсніжник?
П і д с н і ж н и к.
Я з'являюсь найпершим. Коли ще лежить сніг. Своїм гострим, як спис листям, я пробиваю землю і гордо виношу свою голівку. Таку велику силу мені дає мати-цибулинка, з якої я проростаю. Ні в якому разі не виривайте підсніжник з цибулинкою, бо я більше не виросту. А якщо вирвати, то посадіть на клумбі.
Ч е р в о н а к н и г а.
Тож не рвіть ви квітів, друзі.
Подивіться, там у лузі,
Кожної весни вам знову,
Дарують настрій свій чудовий.
Вміймо природу любити,
Кожній рослині радіти,
Зупинімось — останній є шанс.
Ця планета не тільки для нас.
Підсніжник.
Не треба, не треба зривати квіток.
Бо нас залишилося дуже вже мало,
Для нас справжнє лихо у світі настало.
До "Книги Червоної" нас записали,
Щоб ше у майбутньому ми розцвітали.
(Дійові особи покидають місце виступу).
Учитель. Підсніжники занесені до Червоної книги України. Прошу всіх присутніх запам'ятати, що порушення закону про охорону підсніжників карається штрафом у 300 гривень, а за кожну зірвану квітку доведеться заплатити ще по 15 гривень.
4. Фізкультхвилинка
5.Виротовлення квіткової галявини.
А зараз ми створимо з вами квіткову галявину.
(повторення правила користування клеєм)
Об'ємна аплікація пролісків: покрокова інструкція
ІII. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
2. Гра "Так чи ні".
- Чи карається штрафом людина за зірвані квіти підсніжника? (Так).
ІV. ПІДСУМКИ УРОКУ
Підсумкова бесіда
— Про яку пору року говорили на уроці?
— Які ознаки весни ви спостерігали у неживій природі?
— Як змінились рослини з настанням весни?
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Чому навчила нас зустріч із весняною природою?