Урок "Як давно в Україні з'явився жовто-блакитний прапор?"

Про матеріал
Матеріал спрямований на виховання шанобливого ставлення до Державних символів України
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

«Як давно в Україні з'явився жовто-блакитний прапор?»

( з дитячої енциклопедії «Світ моєї України»)

 

Урок літературного читання

4 клас

 

 

 

 

 

 

Підготувала

 вчитель початкових класів

 ЗЗСО «Судченський ліцей»

Котик Г.П.

 Мета: закріплювати вміння учнів розрізняти жанрові ознаки творів, доводити свою думку; вчити ставити одне одному запитання, виділяти в тексті опис, пояснення, нові поняття; розвивати образне мислення, пам'ять, вміння порівнювати; вдосконалювати навички читання; виховувати шанобливе ставлення до Державних символів України.

Тип уроку : комбінований.

Інтеграція: мовна, природнича, мистецька, математична.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент.

В школі справу хоч яку

Починаєм по дзвінку.

Встали ,діточки, рівненько,

Й привіталися гарненько.

Посміхнулися усі.

Хто готовий до роботи?

Хто бадьорий?

Молодці!

Тож хвилини не втрачаєм,

До роботи приступаєм.

Мовленнєва розминка

Гра «Фотооко»  (слайд 2)

Швидко прочитати слова, намагаючись запам’ятати якомога більше.

                 ПІСНЯ                          ДЕРЖАВА                               ВЕРБА

                КАЛИНА                        ПОЕЗІЯ                                 ПРАПОР

                 ТРИЗУБ                          СИМВОЛ                             ОБЕРІГ

До якої частини мови відносяться ці слова?

Утворити інші частини мови. ( Пісенний, калиновий, державний, поетичний, символічний, вербовий, обереговий)

                                        Робота з чистомовкою

Вимовити, чітко промовляючи кожен звук. ( слайд 3 )

 

Ай-ай-ай – де б ти не був, але знай,   ( тихо)

Ай-ай-ай – що наймиліший – твій рідний край,  (голосно)

На-на-на – твоя хата та родина,    (тихо)

На-на-на – і наша рідна Україна.

Робота над скоромовкою. (слайд 4 )

 Землі цій, Боже, щастя дай,

 Бо це мій любий рідний край!         

Гра «Обличчям до обличчя» 

Учні в парах розповідають одне одному скоромовку.

 Три учні ( по 1 з кожного ряду) читають швидко скоромовку вголос.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Гра «Чия розповідь краща?»

Конкурс на кращу розповідь про улюблену ялинкову іграшку.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Вправи для розвитку читацьких вмінь.

  • Прочитайте вірш, вставивши пропущені літери. (слайд 5 )

Кр_с_в_й, щ_др_й, р_дн_й кр_й,

І м_в_  н_ш_   с_л_в_н_.

Л_б_, ш_н_й, _б_р_г_й

_с_, щ_ зв_тьс_  

Складання сенкану  ( слайд 6 )

Іменник (Україна)

Опис (2 прикметника)- незалежна , вільна, щедра, славна

Дія (3 дієслова)- процвітає, розбудовується, захищається, оберігає, любить

Ставлення (фраза), почуття з приводу обговорюваного.

Синоніми. (Держава, Батьківщина, рідний край)

  • Подумайте, що для вас означає слово Україна?

Блискавка

  • Яке слово не пов’язане з іншими ? (Малюнки) Чому? (слайд 7 )

Калина, вишиванка, хата, рушник, верба, прапор, лелека, віно́к, ма́льва, со́няшник, солове́й, пі́сня.

(Прапор) ( слайд 8 )

Синьо-жовте полотнище

Гордо майорить.

Це – ознака сили й слави

Української держави.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Кожен урок – це частина  великого шляху до знань. Щоразу ви берете щось нове для розумового розвитку і душі. Сьогодні ми прочитаємо твір «Як давно в Україні з’явився жовто-блакитний прапор?»

Які ваші очікування?

А девізом нашого уроку будуть такі слова: (слайд 8)

Ми всі діти українські,

Український славний рід.

Дбаймо, щоб про нас маленьких

Добра слава йшла у світ.

Все, що рідне, нехай буде

Найдорожче і святе,

Рідна віра, рідна мова,

Рідний край наш над усе!

ІV.Опрацювання нового матеріалу.

  • Розгляньте твір у підручнику.
  • Хто автор?
  • Звідки твір?
  • Пригадаємо жанри. (слайд 9)

(Вірш, байка, оповідання, казка, притча, пісня, легенда, міф, прислів’я, приказка, стаття.

  • Що таке стаття? (слайд 10 )

(Стаття – це публіцистичний науковий чи загальнолітературний твір, що на підставі розгляду та зіставлення значної групи фактів чи ситуацій , ґрунтовно й глибоко, з науковою точністю трактує, осмислює й теоретично узагальнює проблеми соціальної дійсності)

  1. Словникова робота. ( слайд 11)

Стяг

Символ

Губернія

Знамено

Прапор

Символічні

Животворний

Уособлює

Верховна Рада

З давніх-давен

Святиня

Рушати

Гайдамак

Християнство

Горизонтальний

Знайдіть пояснення до слів на листочках, що лежать у вас на партах.

  • Знак, прикмета, умовне позначення будь-якого предмету, явища.
  • Той, який дає силу, енергію для життя, оживляє.
  • Основна адміністративна одиниця колишньої Росії.
  • Найповніше, найдосконаліше втілювати в собі якісь властивості, якості, бути виявом, вираженням чогось.
  • Середньовічна держава на території Східної  Європи з центром у Києві, яка являє собою об’єднання руських князівств.
  • Єдиний законодавчий орган державної влади України.
  • Віра в Ісуса Христа як втілення і прояв Бога заради спасіння всього людства і людського суспільства і настанови в істині.
  • Учасники народно-визвольного руху на Правобережній Україні.
  • Синоніми.
  • Спільнокореневі слова.
  • Синонім до слів починати рух.
  • Синонім до слів дуже давно.
  • Синонім до слів однаковий по величині. (слайд 12)

Блискавка.

Могутність, сила, віра, справедливість, милосердя, багатство, постійність, шляхетність.

Первинне ознайомлення із текстом.

-Що знали, а що – ні?

Перевірка первинного сприймання тексту.

Тестування

  1.                Цей твір за жанром є:

а) оповіданням;

б) казкою;

в) статтею.

  1.                Жовто-блакитне знамено — це:

а) національний символ держави;

б) емблема держави;

в) народний символ держави

  1.                Захопити стяг ворога означало отримати:

а) поразку;

б) перемогу;

в) перевагу.

  1.                Прапори виготовляють, як правило, відповідно до кольорів:

а) квітів-символів;

б) національного одягу;

в)герба.

  1.                Державний Прапор України має такі кольори:

а) синій та білий;

б) синій та жовтий;

в) жовтий та сірий.

  1.                Верховна Рада ухвалила постанову про Державний Прапор України:

а) 28 січня 1992 року;

б) 24 серпня 1991 року;

в) 28 червня 1991 року.

Відповіді: 1в; 2а; 36; 4в; 56; 6а. (слайд 13 )

Фізкультхвилинка

Повторне читання.

І, II абзаци. Гра «Рибки»

Читання абзаців учнями мовчки.

  •               Яке слово було першим? Яке — останнім?
  •               Яке речення, що зустрічали в тексті, можна скласти з поданих слів? (слайд 14 )

Стяг

Отримати

Ворога

Захопити

Означало

Перемогу

(Захопити стяг ворогаозначало отримати перемогу.)

III, IV абзаци. Читання «ланцюжком»

  •               Які кольори були символічними для Київської Русі ще до прийняття християнства?
  •               Де пізніше зустрічаються ці кольори? (Демонстрування малюнків із зо­браженням козаків.) (слайд 15)
  •               Відповідно до чого виготовляють прапор?
  •                  абзац. Читання у спосіб «Незнайко»
  •               Приготуйтесь виправляти хором.

Прапорах (гербах)

Синє (блакитне)

З хмарами (небом)

Означає (уособлює)

Гроші (багатство)

Доброту (милосердя)

  •               Що символізувала крім кольору неба блакитна фарба у гербах?
  •               А жовта, крім сонця?
  1.                абзац. Читання у спосіб «Заєцьвовк»
  •               Коли і де жовто-блакитний прапор став Державним символом?
  •               Зачитайте опис прапора.
  •               Доведіть, що колір прапора вибраний невипадково.
  •               Знайдіть у тексті синоніми до слова прапор. (Прапор, стяг, знамено)

Запитання за змістом тексту один одному.

Гра «Хвости». Знайдіть і дочитайте речення (запис на дошці). (слайд 16)

  •                  « Жовто-блакитне знамено — це...»
  •                  «З давніх-давен стяг...»
  •                  «Учені вважають, що...»
  •                  «Пізніше ці кольори...»
  •                  «Вважається, що у гербах...»
  •                  «28 січня 1992 року...»
  •                  « Ним став прямокутний...»

Розповідь учителя.

  •               Сьогодні Державний прапор постійно майорить на будинках Верховної Ради України, Кабінету міністрів України, місцевих рад народних депутатів; у святкові дні — на будинках міністерств і відомств, інших державних і гро­мадських організацій, установ та закладів.

Синьо-жовтий Державний прапор України піднімається при відкритті між­народних конференцій, під час офіційних церемоній, при врученні міжна­родних спортивних призів. Він — символ міцності й незалежності держави України.

Пригадайте, який прапор нашого селища? ( слайд 17)

  • У вас на партах лежать листки. Попрацюємо з ними.
  • Писати почнемо з крапки , не відриваючи ручки.
  • 17 клітинок на Зх.
  • 5 клітинок на Пн.
  • 17 клітинок на Сх.
  • 10 клітинок на Пд.
  • 17 клітинок на Зх.
  • 5 клітинок на Пн.
  • Що у нас вийшло?
  • Розмалюйте прапор. Під ним напишемо побажання воїнам, які роблять так, що ми мирно спимо щодня.
  • Всі ці листівки ми відправимо солдатам, щоб їм підняти настрій і показати , що ми про них не забули.
  • А цей прапор привіз і подарував Оніщук Владислав Судченському ліцеєві.

Робота з прислів’ями  (слайд 18)

Для своєї Батьківщини нім сил, ні життя не шкодуй.

Тільки тому шана буде, хто Батьківщину не словом, а ділом любить.

Продовж вірш.

Прапор – це державний (символ).

Він є в кожної (держави).

Це для всіх – ознака (сили)

Це для всіх – ознака (Слави)

Синьо-жовтий прапор маєм:

Синє – (небо), жовте – (жито).

Прапор свій (оберігаєм).

Він святиня, знають (діти).

Прапор свій здіймаєм (гордо),

Ми з ним дружні і (єдині).

З ним навіки є народом.

Українським в (Україні).

V. Підсумок уроку

  • Який твір читали на уроці? (слайд 19)
  • Який він за жанром?
  • Що дізнались?

Знаю…

Вмію…

Ціную…

Чим же збагатили душу?

Повага – до державних символів.

Розуміння – того, що державні символи зроблені не на замовлення, а прийшли до нас з віків.

Активність – активно вивчайте історію України.

Пошана – відносьтесь з пошаною до прапора і до інших символів.

Оптимізм – без суму крокуйте в майбутнє.

Радість – відчувайте радість від того, що наш прапор уособлює все мирне і святе.

 

Побажання Україні. (сердечка)

Я люблю…

Я хочу…

Я дякую…

Я бажаю…

VІ. Домашнє завдання.

Виразно читати і переказувати статтю з дитячої енциклопедії.

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
4 лютого 2021
Переглядів
855
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку