ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ
Дата проведення:
Предмет: природознавство
Тема: Як звірі пристосувалися до життя в різних умовах? (с.114-116).
Мета:
Обладнання: підручник, зошит, картки, малюнки, відео.
Тип уроку: комбінований.
Структура уроку:
І. Організація класу до уроку.
II. Перевірка домашнього завдання.
III. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок.
IV. Повідомлення теми, мети й завдань уроку. Мотивація учнів до роботи
V. Сприймання й усвідомлення учнями нового навчального матеріалу
VI. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
VII. Вправи на формування вмінь і навичок на основі отриманих знань.
VIII. Підсумок уроку.
IX. Повідомлення домашнього завдання.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу до уроку.
Продзвенів уже дзвінок –
Починаємо урок.
Будем плідно працювати,
Світ тваринний пізнавати.
- Яка зараз пора року?
- Який іде місяць?
- Що вам відомо про назву місяця?
- Які зміни сталися в неживій природі?
- А в живій?
- Надаємо слово синоптику…
- Запишемо в зошитах наші спостереження.
II. Перевірка домашнього завдання.
— Чому навесні птахи співають?
— Як розподіляються обов’язки птахів-батьків під час насиджування та
вигодовування потомства?
— Розкажіть правила поведінки людей серед природи у період виведення
птахами потомства.
Робота на картках (робота в парах)
А) Яструб, сойка, ворона;
Б) синиця, комар, цвіркун;
В) горобець, сокіл, літаюча риба.
2. Чи піклуються птахи про своє потомство?
а) Так, піклуються;
б) ні, не піклуються.
3. Яку будову тіла має птах?
А) голова, тулуб, хвіст;
Б) голова, шия, тулуб, хвіст;
В) голова, шия, тулуб, кінцівки.
4. Що є пристосуванням птахів до польоту?
А) не мають зубів;
Б) передні кінцівки перетворились на крила;
В) мають дзьоб.
5. Чим птахи відрізняються від інших тварин?
6. Пронумеруй, у якому порядку змінюються періоди в житті перелітних птахів.
__підготовка до відльоту в теплі краї;
__вигодовування потомства;
__будівництво гнізд;
1 – весняний приліт;
__осінній відліт;
__відкладання яєць у гнізда;
__пошук і закріплення гніздової території;
__насиджування потомства.
III. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок.
1.Втікаючи від ворога, може робити стрибки до 5м (заєць)
2.Може відразу з’їсти 10кг м’яса (вовк )
3. Любить малину та мед (ведмідь)
4. Звір який любить ласувати виноградом, кукурудзою, грушами. (борсук)
5. Які звірі через 25 хвилин народження стають на ноги (лосі)
|
|
|
|
|
|
З |
А |
Є |
Ц |
Ь |
|
В |
О |
В |
К |
|
|||||
|
В |
Е |
Д |
М |
І |
Д |
Ь |
|
|
|
|
|
|
|
Б |
О |
Р |
С |
У |
К |
|
|
|
Л |
О |
С |
І |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
IV. Повідомлення теми, мети й завдань уроку. Мотивація учнів до роботи.
- Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь більше про звірів; їх будову, особливості їхніх пристосувань до життя в різних природних умовах.
V. Сприймання й усвідомлення учнями нового навчального матеріалу.
У лісі красиво і цікаво. Під кущиком можна зустріти полохливого зайчика, руду білочку, дику козу, їжачка та багато інших звірів.
У різних куточках нашої Землі можна зустріти звірів, яких налічується понад 4000 видів. В Україні живуть 100 видів звірів.
Вони (малюнки на дошці):
• лазять по деревах (білки, куниці);
• бігають по землі (ведмеді, зайці, лисиці, козулі, вовки);
• плавають у воді (видри, кити, дельфіни);
• літають (кажани);
• живуть під землею (миші, кроти, хом’яки, бабаки).
- Хто ж такі звірі? І чим вони відрізняться від інших тварин? (Перегляд відео)
— За якою ознакою звірі (ссавці) відрізняються від інших тварин?
— Чому звірів називають «ссавці»?
— Чим ще відрізняються ці тварини від інших?
— Як звірі турбуються про своїх дитинчат?
Звірі чудово пристосувалися до різних способів пересування, добування корму й життя у несхожих природних умовах.
Серед звірів найбільше наземних тварин. Одні наземні звірі живуть у лісах, а інші — на відкритій місцевості. Є лісові звірі, які майже все своє життя проводять на деревах (білки) і влаштовують там гнізда. Напівдеревний спосіб життя — в куниць і горностаїв, які багато часу перебувають на землі, але чудово лазять по деревах. Для ведмедя, лося, оленя і козулі ліс є місцем здобування корму і надійним укриттям. У них добрий слух і нюх, а зір не надто гострий. На відкритих просторах тварин, наприклад, антилоп, рятують гострий зір та швидкий біг. Ті, що не можуть утекти (бабаки, хом’яки) — ховаються в норах. Кроти проводять все життя під землею, де зір не має значення, але гарний нюх завжди стане у пригоді.
Є серед звірів тварини, які все життя проводять у водному середовищі (кити, дельфіни). На морських тварин водний спосіб життя наклав глибокий відбиток. Їхні кінцівки перетворилися на ласти. Іноді кита неправильно називають рибою. Не повторюйте цієї помилки! Інші (тюлені й моржі) у воді живляться, а для розмноження виходять на суходіл. Бобер і ондатра тісно пов’язані з водою, хоча й на суходолі проводять багато часу.
VI. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
Гра « Хто зайвий?»
1. Їжак, заєць, голуб
2. Вовк, гриф, лисиця
3. Ведмідь, метелик, кажан
4. Окунь , слон , кінь
5.Верблюд, лось морський лев, акула.
Фізкультхвилинка
VII. Вправи на формування вмінь і навичок на основі отриманих знань.
2. Тестування
1.Яка група тварин вигодовує своїх дитинчат молоком?
а) Птахи
б) Звірі
в) Земноводні
2.Тіло звірів (ссавців) вкрите:
а) лускою
б) пір’ям
в) волоссям
3.Найбільший звір за масою:
а) кит
б) ведмідь
в) вовк
4.Який звір літає?
а) Сова
б) Кажан
в) Орел
5.Яка група тварин – найчисленніша?
а) Комахи
б) Птахи
в) Звірі
6.Найближчими родичами людей є:
а) Птахи
б) Звірі
в) Риби
VIII. Підсумок уроку.
- У чому виявляється особливості звірів порівняно з іншими тваринами?
- Які форми пересування для наземних і водяних звірів?
- Яке значення для життя звірів має ліс?
Тваринний світ нашої країни дуже різноманітний. Він налічує 45 тисяч видів тварин. І ми ще багато разів будемо повертатися до таємниць цього світу. А вам потрібно пам’ятати про наступне…
Все на Землі, все треба берегти,
І птаха, й звіра, і оту тварину,
Не чванься тим, що цар природи ти,
Бо, врешті, ти лише її частинка.
Так, частка – невелика і залежна,
Цю істину сприймай беззастережно,
Якщо береш, то треба віддавати,
Коли й надалі хочеш царювати.
Оцінювання учнів.
IX. Повідомлення домашнього завдання.
С. 114–116.
* * *
Зробив дірку, вирив нірку,
Сонце сяє, а він і не знає. (Кріт)
* * *
Хто взимку холодну
Ходить злий, голодний? (Вовк)
* * *
Влітку ходить, бродить лісом,
Все трощить важка нога.
Взимку він. Накрившись хмизом,
У барлозі спати лягає. (Ведмідь)
* * *
Трави торкаючись копитами,
Ходить по лісі красень,
Ходить сміливо і легко,
Роги розкинувши широко. (Лось)
* * *
Він ікластий і сердитий,
Дуже любить землю рити.
Жолуді весь час шукає
Й малюків смугастих має.( Кабан)
* * *
В лісі живе,
Курей в селі краде. (Лисиця)
* * *
Грудочка пуху, довге вухо,
Стрибає спритно, любить морквину. (Заєць)
* * *
В мене шубка з колючок.
В мене сіра спинка.
Ніс, як чорний п’ятачок,
Очі – намистинки. (Їжак)
****
Вночі літає,
А вдень спить,
Головою вниз висить. ( Кажан)
****
Ці розумні свистуни
Всім відомі з давнини.
Здогадатись ви повинні:
В хвилях граються... (дельфіни).
***
Риє землю наче плуг,
А звати його .. (Борсук)
***
Знають діточки малі:
Він – найбільший на землі!.
Дім його - це океани,
Зі спини летять фонтани.
Схожий на масивний щит
Добродушний синій … (Кит)
***
Ой, яка ж вона гарненька,
Пишно хвоста і руденька.
Не звірятко — просто диво,
Невгамовне, пустотливе.
Вгору-вниз, на гілку, з гілки ...
Хто ж це буде, діти? ( Білка)
1