Урок "Явища природи. Фізичні явища, їх різноманітність"

Про матеріал

Матеріал до підручника з природознавства 5 клас. О. Г. Ярошенко, В. М. Бойко, видавництво СВІТОЧ 2018 р.

Його мета: навчити класифікувати природні явища, систематизувати знання про фізичні явища, сформулювати висновок про значення фізичних явищ у житті людини.

Перегляд файлу

Вчитель Соколівського НВК ім. О. Яроша  Трофімова Оксана Миколаївна

Урок  № 15   з природознавства в 5  класі

Тема:              Явища природи. Фізичні явища, їх різноманітність.

Мета 

- навчальна: сформувати в учнів знання про явища природи, систематизувати всі явища та навести приклади, навчити класифікувати природні явища, детальніше ознайомити з групами фізичних явищ, сформулювати висновок про значення фізичних явищ у житті людини; 

- розвивальна: розвивати аналітичні здібності, вміння використовувати наукові та народні знання, прикмети про фізичні явища природи в повсякденному житті; 

- виховна: виховувати повагу до спостережливості українського народу і розповсюдження знань через народну творчість.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання:  малюнки  з різними явищами, підручник.

Очікувані результати: учні ознайомляться з різноманітними явищами, навчаться розрізняти фізичні явища природи.

 

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

* Прийом «Віршовані рядки»

Розпочинає вчитель, учні продовжують: «Народна мудрість говорить...»

Тане сніжок, зеленіє лужок. 

День прибуває — коли це буває? (Весною)

Сонечко пече, липа цвіте. 

Жито доспіває — коли це буває? (Улітку)

Голі поля, мокне земля.

Дощ поливає — коли це буває? (Восени)

Лід на річках, сніг на полях. 

Віхола гуляє — коли це буває? (Узимку) .

 

      Учитель. Ми дізналися про тіла, які оточують нас у довкіллі. Знаємо тепер, що вони складаються з речовин.

Речовини мають складну внутрішню будову і складаються з молекул.

Молекула — найменша частинка речовини, яка зберігає її властивості та утворена атомами.

Атоми — найдрібніші частинки. їх ми називаємо елементами.

          А зараз ми приступаємо до вивчення явищ, що спостерігаємо в повсякденному житті. Навколо нас відбувається багато цікавого і водночас дивовижного та таємничого.

    Щоб зрозуміти, чому саме відбуваються в довкіллі певні зміни, необхідно мати певні знання, які допоможуть вам орієнтуватися у дивовижному світі явищ природи.

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

* Прийом «Інтелектуальна розминка»

Завдання. Пригадайте основне, що ми вивчали з теми

«Тіла, речовини та явища навколо нас».

 

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

* Розповідь учителя з елементами бесіди

У навколишньому середовищі постійно відбуваються зміни, деякі з них ми вже згадали у загадках і віршах. Будь-які зміни в природі називають явищами. Явища відбуваються як в живій, так і неживій природі. Вони можуть відбуватися під дією вітру, сонячного світла і тепла, води, діяльності людини, та і ці причини теж є явищами. Вони бувають різними залежно від причин, законів, яким вони підпорядковуються. Явищ існує багато, і вони найрізноманітніші.

- Які зміни в природі ви спостерігаєте протягом року?

Одні явища відбуваються за участі людини, інші мають виключно природне походження.

* Прийом «Словникова робота»

    Зміни, що відбуваються з тілами, називають явищами.

Розрізняють біологічні, фізичні, хімічні явища.

* Прийом «Ти — мені, я — тобі»

Завдання. Учні за допомогою підручника з'ясовує, що таке фізичні, біологічні і хімічні явища.

 Потім розповідають матеріал одне одному.

* Розповідь учителя з елементами бесіди(узагальнююча, стосовно фізичних явищ)

          Фізичні явища характеризуються зміною форми тіл, їхнього положення, агрегатного стану, але без зміни речовинного складу.

Різноманітність фізичних явищ:

  • Механічні(рух тіл);
  • Теплові(нагрівання і охолодження тіл);
  • Звукові(виникнення і поширення звуку);
  • Світлові(поширення світла);
  • Магнітні(протягування тіл магнітом – компас);
  • Електричні(робота сучасних приладів).

          Більш детально про всі фізичні явища ви дізнаєтесь пізніше з шкільного курсу фізики.

                          * Прийом «Синквейн»

Природні явища

Постійні, періодичні

Виникають, перетворюються, зникають

Зміни, що відбуваються з тілами

Сукупність процесів перетворення природи

 

V. ПЕРВИННА ПЕРЕВІРКА ЗАСВОЄННЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

- Прийом «Павучок»   Завдання 1. Доповніть схему «Явища природи».

http://fiz-cultura.ucoz.ua/_nw/7/s46849225.jpg

2. Наведіть приклади з кожної групи фізичних явищ.

Приклад: звукові(грім, дзвоночок, гра інструментів, спів птахів…)

* Прийом «третій зайвий»    Завдання. Оберіть зайве явище, 

- Вітер — їде автомобіль — іржавіє цвях, 

- Гріється чайник — мерехтить лампочка — світиться медуза.

 

VI. Підсумок уроку. 

Основні явища природи: біологічні, фізичні, хімічні;

Приклади біологічних явищ: ріст, розвиток, розмноження, живлення, турбота  батьків;

Приклад хімічних явищ: перетворення одних речовин на інші (іржавіння цвяха,горіння).

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

- Опрацювати параграфи підручника: § 12 - 13.  Пит. 3-4, стр. 55 (письмово).

- Творче завдання: Пит. 4., стр. 60.

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
4.0
Загальна:
4.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Горб Інна Дердіївна
    дякую цікавий матеріал.
    Загальна:
    4.0
    Структурованість
    4.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    4.0
docx
Додано
22 жовтня 2018
Переглядів
10201
Оцінка розробки
4.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку