Розробка урока з теми "Числові послідовності". Засвоєння понять: числова послідовність, п-й член числової послідовності, формула п-го члена; списку способів задання числової послідовності.
Алгебра 9 клас
УРОК 42
Тема уроку. Числові послідовності. Властивості числових послідовностей.
Мета уроку: домогтися засвоєння учнями змісту понять: числова послідовність, п-й член числової послідовності, формула п-го члена; списку способів задання числової послідовності. Виробити вміння: відтворювати вивчені означення; знаходити члени послідовності із заданими номерами, якщо послідовності задані різними способами. Повторити означення числової функції, а також супутні поняття.
Тип уроку: засвоєння знань, вироблення вмінь.
Хід уроку
I. Організаційний етап
II. Аналіз контрольної роботи
ІІІ. Формулювання мети і завдань уроку.
IV. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
Усні вправи
1) -2,6 + 0,5; 2) -2,1 : (-0,01); 3) (0,45)4 : 0,418;
4) ; 5) ; 6) ;
7) (3 – )(3 + ).
V. Формування знань
План вивчення нового матеріалу
1) залежно від кількості її членів;
2) залежно від тенденції її членів (зростаюча, спадна, така, що не є зростаючою або спадною).
1) переліком її членів;
2) описом її членів;
3) таблицею;
4) формулою (п-го члена);
5) рекурентною формулою.
Числовою послідовністю називається функція, яка задана на множині всіх натуральних чисел або на множині перших п натуральних чисел. |
|||||||
Числова послідовність позначається так: (ап): а1; а2; а3; ...; ап. Кожне число ап — п-й член послідовності; п — номер члена. |
|||||||
Види числових послідовностей |
|||||||
1. Якщо кількість членів п послідовності (ап) скінченна, то (ап) — скінченна послідовність. Якщо кількість членів п послідовності (ап) нескінченна, то (ап) — нескінченна послідовність. Приклади: а) послідовність (ап) натуральних чисел нескінченна; б) послідовність (ап) коренів рівняння (х – 1)(х – 2)(х + 3) = 0 скінченна. |
|||||||
2. Якщо кожний наступний член послідовності, починаючи з другого, більший за попередній, то послідовність є зростаючою. Якщо кожний член послідовності, починаючи з другого, менший від попереднього, то послідовність є спадною. |
|||||||
Приклади: а) (ап): 1; 2; 3; ... — послідовність натуральних чисел є зростаючою; б) (bп): -1; -2; -3; ... — послідовність цілих від'ємних чисел є спадною. |
|||||||
Способи задання числових послідовностей: 1) описом знаходження її членів. Приклад. Числова послідовність дільників числа 15, записаних у порядку зростання: (ап): а1= 1; а2 = 3; а3 = 5; ...; а4 = 15; |
|||||||
2) переліком її членів. Приклад. (bn): 54; 1; 33; 27, тоді а1 = 54; а2 = 1; а3 = 33; а4 = 27; |
|||||||
3) таблицею. Приклад. |
|||||||
|
п |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
|
ап |
-2 |
1 |
-4 |
1 |
-6 |
|
|
|||||||
Тоді а1 = -2; а2 = 1; а3 = - 4; а4 = 1; а5 = 6; |
|||||||
4) формулою п-го члена. Приклад. ап = п2 – 1, тоді а1 = 12 – 1 = 0; а2 = 22 – 1 = 3; а3 = 32 – 1 = 8 і т.д.; |
|||||||
5) рекурентною формулою. Приклад. ап = ап-1 ∙ ап-2, якщо а1 = 1; а2 = 2, тоді а1 = 1; а2 = 2; а3 = а1 ∙ а2 = 2; а4 = а2 ∙ а3 = 2 ∙ 2 = 4; а5 = а3 ∙ а4 = 4 ∙ 2 = 8. |
VI. Формування вмінь
Усні вправи 666
Письмові вправи 669, 671, 673, 676, 678
VII. Підсумки уроку
Контрольні запитання
VIII. Домашнє завдання
677, 679
1