Урок алгебри та початків аналізу 11 клас
Тема уроку. Розв'язування логарифмічних рівнянь та нерівностей.
Мета уроку:
Навчальна : відпрацювати навички розв'язування логарифмічних рівнянь та нерівностей;
Розвивальна: сформувати вміння вибору методів розв'язування логарифмічних рівнянь та нерівностей; розвивати навички самоконтролю; пам'ять, увагу, культуру математичного запису,
Виховна: виховувати інтерес до математики, наполегливість, акуратність.
Очікувані результати: учні повинні вміти розв'язувати логарифмічні рівняння та нерівності різними методами.
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал, презентація, листи самоконтролю
Тип уроку: застосування знань і вмінь.
Хід уроку
І. Організаційний етап. Перевірка готовності учнів до уроку
На екран проектуються завдання, які учні виконували вдома. Учитель фронтально опитує учнів.
loq2x2 loqx2
loq4 x2 2 loq3(6−x)−2 loq3(2x+1)loq3(x−4)
Оцінювання учнів
ІІІ. Формулювання теми, мети й завдань уроку; мотивація навчальної діяльності.
Нам потрібно відпрацювати навички розв'язування логарифмічних рівнянь та нерівностей; сформувати вміння вибору методів розв'язування логарифмічних рівнянь та нерівностей ;розвивати навички самоконтролю; культуру математичного запису.
1) Що називається логарифмічним рівнянням?
2) Що називається логарифмічною нерівністю?
3) Властивості та формули логарифмування
4) Методи розв'язування логарифмічних рівнянь та нерівностей.
5) Властивості логарифмічних функцій при розв'язуванні логарифмічних нерівностей
Парна робота з перевіркою «Вірно-невірно» по рядам
|
1ряд |
2ряд |
3ряд |
1 |
+ |
- |
- |
2 |
+ |
+ |
+ |
3 |
+ |
- |
+ |
4 |
- |
- |
+ |
Оцінювання учнів.
Для розв’язування більш складних рівнянь потрібно знати основні методи розв'язування логарифмічних рівнянь.
Установіть відповідність між методами розв'язування та логарифмічними рівняннями, не рівностями (ЗНО)
Метод розв'язування логарифмічних рівнянь : |
Логарифмічне рівняння: |
1) за означенням логарифма |
а) lg (4x+1) = lg x |
2) функціонально - графічний метод |
б) x lg x = 100 x |
3) метод потенціювання |
в) log2 х ≤5 |
4) метод введення нової змінної |
г) logх+7 1 = х + 5 |
5) метод логарифмування |
д) log2 х + logх 2 > 2 |
6) приведення до однакової основи |
е) log3х2 - 4 log3 х + 3 = 0 |
Відповіді: 1в; 2г; 3а;4е;5б;6д.
Оцінювання учнів.
1) Попарно розв’язати логарифмічні рівняння.
Оцінювання учнів.
2) Колективне розв’язання усної вправи «Знайди помилку»
Знайди помилку:
1) log (x +3)+log2(x + 2)= log6 2) lg(4x − 3) = 2 lg x
4x − 3 = 2
(x +3)(x + 2)= 6
4x = 5
x2 +5x +6 = 6 5 x2 = 0,x = −5 x = 4
Оцінювання учнів.
3) Колективне розв’язання логарифмічних нерівностей.
Опрацювання завдань ЗНО
А |
Б |
В |
Г |
Д |
⦋11; +∞) |
( - ∞; 17⦌ |
(−∞; 11 ⦌ |
( 8; 11⦌ |
⦋ 8; 11⦌ |
|
|
1 + log0,2 (−х ) < 0 |
|
|
А |
Б |
В |
Г |
Д |
( -5; 0 ) |
( - ∞; −0,2 ) |
( - 0,2; 0 ) |
( - 5; +∞) |
(-∞; −5) |
|
|
1 log5 log1 х |
< 2 |
|
А |
Б |
В |
Г |
Д |
( 1 ; + ∞ ) 25 |
( - ∞; 25 ) |
( 0; 25 ) |
( 25; + ∞) |
|
4) Укажіть кількість цілих розв’язків нерівностей
log5 ( х − 6 ) + log5( х − 5 ) ≤ 1 + log5 4
Оцінювання учнів
Позаду наш урок: логарифми, рівняння. А попереду – все життя.
Нехай ваша наполегливість, ваші уміння і бажання добитися поставленої мети допоможуть вам стати справжніми майстрами своєї справи.
І пам’ятайте вислів Оноре де Бальзака « Щоб дійти до мети, треба перш за все іти.»
Листок самоконтролю Прізвище,імя ____________________________________________________
Етапи роботи № з/п
|
Перевірк а д/з (відгадай вислів) Історичн а справка |
Мат. лото |
Парна робота Вірно –не вірно
|
Відповідність (ЗНО)
|
Відповідність (ЗНО) рівняння |
Робота в групах (диференційована) |
Всього |
Кількість балів |
2 |
5 |
6 |
6 |
5 |
8 |
32 |
Кількість балів учня |
|
|
|
|
|
|
|
|
Кількість балів |
Оцінка |
Оцінка учня |
|
|
|
|
32-28 бали 27-22 бали 21-15 бали 14-10 бали 9-1 бали |
10-12 8-9 7-6 5-4 3-1
|