Тема уроку: застосування різних способів розкладання многочленів
на множники для розв’язування рівнянь
Мета уроку: формування вмінь учнів, використовуючи різні способи
розкладання многочленів на множники при розв’язуванні
рівнянь
Тип уроку: формування вмінь та навичок учнів
Обладнання: картки для гри «Естафета», картки з індивідуальними
завданнями, кольорова крейда, підручник з алгебри (авт. Бевз В.Г.)
Хід уроку
записів, зроблених на дошці.
№ 359
А) х3 – х = 0
х(х2 – 1) = 0
х(х + *)(* - 1) = 0
х1 = 0
х2 = 1
х3 = -1
Відповідь: х = 0, 1, -1.
Б) х3 – 16х = 0
х(х2 – 16) = 0
х (* - 4)(х +*) =0
х1 = 0
х2 = -4
х3 = 4
Відповідь: х = 0, -4, 4.
Учні кожного ряду одержують картку, на якій написані рівняння. Потім по черзі розв’язують по одному рівнянню, вписуючи в картку лише відповідь в графу «корінь». Потім передають картку наступному учню із свого ряду. Виграє той ряд, учні якого першими розвезуть правильно всі рівняння з картки.
Картки різних кольорів (синя, зелена, червона)
Рівняння |
Корінь |
2х – 4 = 0 |
|
0,5х = 3 |
|
2х = х + 1 |
|
4 = х + 2 |
|
х = х – 1 |
|
х(х – 1) = 0 |
|
Рівняння |
Корінь |
Зх. + 6 = 0 |
|
1\5 х = 2 |
|
2х = 3 – х |
|
6 = 2 + х |
|
х + 1 = х + 2 |
|
х(х – 1) = 0 |
|
Рівняння |
Корінь |
3х – 6 = 0 |
|
1\3х =2 |
|
х = 2х – 2 |
|
6 = х – 3 |
|
х – 1 = х |
|
х(х +2) = 0 |
|
Називається ряд, який швидше розв’язав правильно всі рівняння.
Учні відповідають і наводять приклади
Виконання вправ з підручника
в) 3у(1 – 4у2) = 0
3у(1 – 2у)(1 +2у) = 0
3у = 0 1 – 2у = 0 1 = 2у = 0
у = 0 -2у = -1 2у = -1
у = -1\ -2 у = -1\ 2
у = 0,5 у = - 0,5
Відповідь: 0; 0,5; - 0,5.
г) 25х2 – 5с4 = 0
5с2 (4 – с2) = 0
5с2(2 – с)(2 + с) = 0
5с2 = 0 2 –с = 0 2 + с =0
с = 0 с = 2 с = -2
Відповідь: 0; 2; -2.
2) Вправа 360 (в, г)
в) у3 -2у2 – у + 2= 0
у2(у – 20 – у + 2 = 0
(у – 2)(у2 – 1) = 0
у – 2 =0 (у2 – 1) = 0
у = 2 (у – 1)(у + 1)= 0
у – 1 = 0 у + 1 = 0
у = 1 у = -1
Відповідь: 2; -1; 1.
г) х3 + х = 3х2 = 3
х(х2 + 1) – 3(х2 + 1) = 0
(х – 3) (х2 + 1) = 0
х – 3 = 0
х = 3
Відповідь: х = 3.
Поки розв’язуються рівняння на дошці, деяким учням можна запропонувати розв’язати завдання з індивідуальних карток.
Розклади на множники многочлен
Картка № 1 |
1 – х4 |
Картка № 2 |
а4 - в4 |
Картка № 3 |
а3 – а |
Картка № 4 |
х4 – 1 |
Картка № 5 |
5а – 5а3 |
Картка № 6 |
27х2 – 75 |
Картка № 7 |
а4 – в2 |
Учні виконують завдання на окремих аркушах і здають на перевірку вчителю. Оголошується переможець.
Самостійно вписати розв’язки у схеми (рисунок 14-16 у підручнику)
Правильне розв’язання рівнянь
а) (х – 10) – (47 – х) = 5
х – 10 - 47 + х = 5
2х = 5 – 57
2х = 62
х =31
Відповідь: 31.
б) 20х – (80 – х + 30) = 16
20х 80 +х – 30 = 16
21х = 126
х = 6
Відповідь: 6.
в) (х + 8) – 3 = х – 2 - 5
х + 8 – 3 = 2х – 5
х + 5 = 2х – 5
х – 2х = - 5 – 5
х = 10
Відповідь: 10.
Виконання вправ
а) х + х3 = 0 б) 2с2 – 9с +18 = с3
х(1 + х2) = 0 2с2 – с 3 – 9с + 18 = 0
х = 0 с2(2 – с) – 9(с – 2) = 0
Відповідь: 0. (2 – с )(с2 – 9) = 0
2 – с = 0 , с = 2
Відповідь: 2
х2 – 9 = 0.
(х –3)(х+3) = 0
х – 3 = 0 або х + 3 = 0
х = 3 х = - 3
Відповідь: 3; -3.
а4 – в2 = (а2 – в)(а2 – в)
Запитання до класу
а2 +2ав + в2 |
- (а – в)2 |
а2 – 2ав + в2 |
- (а + в)2 |
- а2 +2ав – в2 |
(а – в)2 |
- а2 – 2ав –в2 |
(а + в)2 |
Завдання записане на картці, один учень записує правильні відповіді на дошці, а решта учнів звіряють відповіді. Потім пояснюється розв’язок і повторюються формули скороченого множення.
а2 +2ав + в2 = (а + в)2
а2 – 2ав + в2 = (а – в)2
- а2 +2ав – в2 = - (а – в)2
- а2 – 2ав –в2 = - (а + в)2
V. Домашнє завдання: повторити § 20 ст.67, вправа № 361.
1