Розробка уроку на тему "Система рівнянь із двома змінними як математична модель прикладної задачі" містить використання елементів ІТК, зокрема використаний додаток до програми GeoGebra "Графічний калькулятор".Розглянуто прикладні задачі, які можна розв'язувати методом математичного моделювання
Тема уроку: система рівнянь із двома змінними як математична модель
прикладної задачі.
Мета уроку: 1) повторити що являє собою система двох рівнянь та відомі
методи розв’язування систем рівнянь з двома змінними, при-
гадати задачі, які приводять до розв’язхування системи двох
рівнянь;
ввести поняття “матаматичної моделі”, “математичного моде-
лювання”, формувати вміння й навички створювати матема-
тичні моделі до прикладних задач та до реальних ситуацій;
2) формувати уміння чітко, зрозуміло, лаконічно виражати свою
думку державною мовою, аргументовано доводити правиль-
ність своїх дій; вчити застосувати знання при розв’язуванні
практичних задач
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.
Обладнання та наочність: підручник, заготовлені малюнки, заготовлені задачі, комп’ютер з інтернетом, плазма.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашніх завдань
Вправа 13.4 (3)
1 – 3х - 2х2 =2, 1 – 3х - 2х2 – 2 = 0, 2х2 + 3х +1 = 0, D = 9 – 8 = 1,
х1 = -1, х2 = - 0,5;
у1 = 4, у2 = 2,5.
Відповідь: (-1; 4), (-0,5; 2,5).
Вправа 13.4 (4)
(6 – у)2 - 2у2 = 8, 36 – 12у + у2 - 2у2 = 8, - у2 - 12у + 28 = 0,
у2 + 12у - 28 = 0, у1 = -14, у2 = 2;
х1 = 20, х2 = 4.
Відповідь: (20; -14), (4; 2).
Вправа 13.2 перевіряємо на комп’ютері за програмою GeoGebra додаток “Графічний калькулятор”.
Розв’язуємо графічно системи рівнянь
1) 2) 3)
ІІІ. Актуалізація опорних знань .
Продовжуємо роботу в програмі GeoGebra додаток “Графічний калькулятор”. Вправа 13.5
ІУ. Формування умінь і навичок розв’язування систем рівнянь
Вправа 13.16
х2 - х( 1 – х ) + ( 1 – х )2 = 1, х2 - х + х2 + 1 – 2х + х2 = 1, 3х2 - 3х = 0,
х1 = 0, х2 = 1, у1 = 1, у2 = 0;
Відповідь: (0; 1), (1; 0).
У. Повідомлення теми і мети уроку
УІ. Вивчення нового матеріалу
Робота за підручником п.14 [ 1, ст.138]
План роботи :
УІІ. Формування знань, умінь і навичок побудови математичних
моделей задач (Задачі 14.1, 14.3; 14.10)
Задача 14.10
Гіпотенуза трикутника 13см, катети а і в. Площа трикутника 30 см2 . Знайти катети трикутника.
Розв’язання:
а2 + в2 = 132 , . Потрібно розв’язати систему двох рівнянь:
в=, , а4 – 169а2 + 3600 = 0.
(а1)2 = 144, ( а2 )2= 25;
а1 = 12, а2 = -12, а3 = 5, а4 = -5.
Від’ємні значення не підходять, тому а1 = 12, а2 = 5, в1 = 5, в2 = 12.
Відповідь: 12см і 5 см.
Задача 14.3
Навколо прямокутної ділянки землі площею 2400 м2 поставили огорожу завдожки 220 м. Знайти довжину та ширину ділянки.
Розв’язання:
Довжина ділянки х м, ширина у м. Складемо систему рівнянь:
Відповідь: 30 см і 80 см.
УІІІ. Підсумки уроку.
ІХ. Домашні завдання : Читати п. 14, виконати № 14.2, 14.4, 14. 7
Використані джерела
Алгебра : підруч. для 9 кл. загальноосвіт. навч. закладів / А.Г. Мерзляк,
В.Б. Полонський, М.С. Якір. – Х. : Гімназія, 2017. – 272 с.