Розробка уроку з англійської мови для учнів 3 класу з позначеної теми розвиває комунікативні вміння, логічне мислення, вміння групової роботи і самостійної діяльності, різні види пам'яті, увагу, уміння концентруватися, слухати інших, формує доброзичливу атмосферу в класі. Виховує інтерес до навчання.
Урок з англійської мови, 3 клас
за підручником О.Д. Карп’юк
Тема: “School subjects. My favourite lesson “
Мета:
- закріпити новий лексичний матеріал за темою «Шкільні предмети» (назви днів тижня, назви навчальних предметів), вчити складати розклад уроків, розповідати про улюблений урок;
- розвивати комунікативні вміння, навички читання, аудіювання й діалогічного мовлення, логічне мислення, вміння працювати в групах, пам'ять, увагу;
- виховувати вміння сконцентруватися, інтерес до навчання, правила поведінки у школі, повагу до вчителів та однокласників.
Обладнання: підручник, картки з назвами днів тижня, шкільних предметів, таблиця “Timetable, картки із зображеннями облич (рефлексія настрою та емоційного стану), презентація Power Point.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку:
І. Підготовка до сприйняття іншомовного матеріалу.
1. Привітання.
- Good morning, children.
- Good morning, teacher.
- How are you, children?
- We are fine. Thank you. And how are you?
- I am fine, thank you.
2. Мовленнєва зарядка.
- Let’s read a poem. (Діти читають вірш хором).
Every week has seven days
See how many you can say
Sunday, Monday, Tuesday,
Wednesday, Thursday,
Friday, Saturday.
What’s today?
T: What day is it today?
T: What date is it today?
3. Рефлексія настрою і емоційного стану.
Before our work I want you to choose a picture which can describe your mood.
Сhoose this picture if you are fine and that one if you are moody!
ІІ. Основна частина.
1.Повідомлення теми та мети уроку.
The topic of our today’s lesson is “School subjects. My favourite lesson “. Today we’ll do different tasks. We’ll improve your reading, speaking and writing skills.
Look at our tree of aims. At today’s lesson we’ll fresh up the days of the week, school subjects and learn how to say about your favourite lesson.
2.Тренування у вимові звуків.
To begin our lesson I would like to practice some sounds with you. Let’s read these words and practice the following sounds.
[a:] Art, party, arm, start
[æ] Maths, bag, blackboard, Saturday
[ju:] Music, Tuesday, computer, new
[ə:] Thursday, turn, nurse
[i:] we, Reading, teacher, week, speak
[ᴐ:] Sport, short, floor
[i] English, which, favourite
[ᴧ] Sunday, Monday, sum
[e] Wednesday, lesson, when
3. Відпрацювання назв навчальних предметів.
Look at the words again and write down school subjects from the table on the blackboard. .
Find the right picture and put it on the board next to the words.
Maths Art Music English Sport Reading
4. Перевірка домашнього завдання ( p.49, ex. 4)
5. Ознайомлення з новим матеріалом. Навчання читання.
1. Listen to the dialogue (p.50, ex.1)
2. Answer the questions.
T→P1, P 2
3. Введення нових лексичних одиниць.
In the dialogue you can see some new words.
count [kaunt]
do sums [du: sᴧmz]
Mime the actions.
4. Закріплення нового лексичного матеріалу.
Complete the sentences with these words:
1. I can …………… from 1 to 10.
2. We ….. ………. at our Maths lesson.
3. I like ………..
5. Читання діалогу (по ролях).
6. Фізкультхвилинка
Pick up, put down, stand up, turn around.
Clap left, clap right, clap up, clap down.
Look left, look right, look up, look down.
Turn around, sit down, touch something … brown.
Put up your hands and touch your toes,
Cross your fingers, hold your nose,
Bend your knees and shake your head,
Stamp your feet, touch something … red.
7.Розвиток навичок аудіювання.
You know many English words and it will help you to understand the text. Listen and say if the statement is right (T) or wrong (F).
Look! This is Vicky. She is a pupil. She goes to school five days a week. She likes singing. Music is her favourite lesson. Her favourite days are Wednesday and Friday. She has got Music lessons on these days.
1. This is Vicky. (T)
2. She goes to school six days a week (F)
3. She likes singing. (T)
4. Music is her favourite lesson. (T)
5. She has got Music on Monday and Wednesday. (F)
8. Усне мовлення. Закріплення структури My favourite lesson is…
1.Виконання вправи за підручником (p.50, ex.3)
2. Pair work: And now I want to know about your favourite lessons (гра «Мікрофон»).
P1: Which lesson do you like?
P2: I like … . … is my favourite lesson.
9. Навчання письма.
Робота з підручником (p.51, ex.4). Answer the questions to write your timetable.
10. Гра “Make a timetable” (Teacher-led game).
Let’s make up your timetable.
Вчитель показує назву дня, а діти повинні стати ланцюжком утворивши розклад на цей день.
Example: Monday: Maths, Reading, Sport, Art, English.
ІІІ. Заключна частина уроку.
1. Домашнє завдання.
Open your mark-books and write down the homework for the next lesson:
p.50, ex.1 – make up and represent a poster about your favourite lesson.
2. Підведення підсумків уроку.
And now I want to know what you think about our lesson.
- Рефлексія досягнення мети.
- Рефлексія настрою та емоційного стану.
Учні отримують картки із зображенням трьох облич: веселого, нейтрального та сумного, за допомогою яких демонструють свій настрій.
Choose the drawing that reflects your spirits.
You were very active and worked well. You have got marks…
Thank you for your work. The lesson is over. Goodbye.