План конспект уроку для 4 класу з англійської мови містить всі види робіт,які виконують учні на уроках.План конспект уроку повністю виконує всі вимоги МОН.В ньому використовуються як повторення вивченного матеріалу,так і поглиблюються знання учнів з країнознавства.
План-конспект уроку англійської мови
(4 клас)
ТЕМА: Давайте знайомитися!
МЕТА:
ОБЛАДНАННЯ: тематичні плакат “Алфавіт”, “Цифри”, “Особові займенники”, набори карток, плакат для вправи “The fast Bee”, ноутбук.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА
1. Greeting and Aim.
“Hello boys and girls! I’m happy to see you! My name is Irina Yuriyivna and it’s very pleasure for me to be your teacher this year. I want to ask you to travel with me to a magic world of English. We’ll visit different interesting places, we’ll learn many interesting facts, we’ll improve our skills, we’ll read a lot, we’ll learn poems, we’ll sing songs, we’ll make different exercises and we’ll play a lot, of course. And now let’s play an acquaintance game! Let’s ask and answer the questions in a chain.” – teacher.
2. Warming-up
a) Гра-знайомство. Вчитель та учні за ланцюжком ставлять запитання та дають відповіді на них.
b) “So! Hello, I’m Irina Yuriyivna. I’m 35. I live in Kramatosrk. I’m from Ukraine. And what about you?” – teacher.
Відпрацювання звуку [i:]
«Feed the bees
With three sweet peas»
Звертаємо увагу учнів на вимову довго звука [i:].
На дошці плакат із зображенням кількох кольорових квітів (Додаток 2). У центрі кожної квітки зображення різних звуків. До дошки запрошуємо по 2 учні. У кожного з них в руці указка із зображенням бджоли (Додаток 3). Вчитель називає звуки, бджоли сідають на квіти із зображенням цих звуків. Перемагає найшвидший.
“Let's play a game. Look at the blackboard. You can see a few flowers with sounds in the middle. I will name 1 sound, and you will place the bee on the flower with the imagine of this sound. Wins the fastest.”
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
a) На дошці плакат і картки із зображенням цифр.
“Look at the poster. Count from 1 to 10 in a chain. Count faster… and faster…
Count from 10 to 1. Count faster… and faster…” – teacher.
b) Let’s play
На дошці картки із зображенням цифр (Додаток 4) . Учні закривають очі, вчитель ховає одну із карток. Учні повинні швидко назвати яку.
Pupils practice acting out the rhyme in their own pairs using their own answers to the questions.
- Hello! I am ... What is your name?
- Hi! I am ....
- How are you?
- I’m fine, thank you. etc.
Monitor the activity, checking for correct pronunciation and grammar.
2-3 pairs come to the front of the class and act out the rhyme using their own answers.
Praise their efforts: “Good! Well done!”
2.1. Listen and point to the right name (p. 4, ex. 2).
“Let’s repeat the Alphabet. Let’s sing a song.” – teacher.
Перегляд відеоролика, повторення алфавіту.
Look at the letters, listen and repeat after me.” – teacher.
Then stick the letters (Додаток 4) on the board and ask pupils to read them together.
“Are these words the children’s names? Do you remember Vicky/Bill/Taras? Why do we write the names with the capital letter?” – teacher.
Pupils answer. If it is difficult, pupils can answer the native language.
“Read and practice the names individually and chorally.” – teacher.
Кожен учень отримує 2-3 картки із зображенням літер. (Додаток 5) Вчитель загадує ім’яб називає літери. Учні, у кого є їх зображення виходять до дошки і складають ім’я з літер, а учні в класі читають їх.
(Можна провести змагання між двома командами.)
“Hello! Hello! How are you?”
Всі слова супроводжуються рухами. Повторюємо кілька разів, збільшуючи темп. Приклад.
https://www.youtube.com/watch?v=tVlcKp3bWH8
https://www.youtube.com/watch?v=p2tKsuEA4RI
Присвійні займенники. Повторення. (на дошці плакат із зображенням)
Вчитель рухами пояснює переклад присвійних займенників, вказуючи на себе, інших.
Проспівуємо назви займенників на мотив відомої дитячої пісні «В лесу родилась елочка», супроводжуючи рухами.
His/Her name is…
Listen and complete (p. 5, ex. 4).
(Transfer*: In some lessons more ‘open’ and varied questions are suggested to be used for asking pupils about what they can see in the pictures on the page or what they have read or heard. It can often also be developed to ask pupils about themselves, their own situation and experience. Using pupils’ personal information, this transfer makes the use of English obviously meaningful for them and is strongly recommended wherever possible.)
Write the text of the dialogue with the same gaps on the board.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
Вчитель запрошує до дошки учня/ученицю та складає короткий опис. Наприклад:
«Her name is Olga. She is 10. She lives in Kramatorsk. She is from Ukraine. Her telephone number is…»
Пропонуємо кільком учням скласти опис будь-якого однокласника, використовуючи факти, почуті протягом уроку.
“Close your books, please”. The lesson is over. See you tomorrow. Have a nice day!” – teacher.
Say “Goodbye!” several times. Pupils repeat after you two or three times. Make sure that they understand you. Tell pupils to say “Goodbye!” to you.
Read (p. 5, ex. 5).