Тема: ”Professions„
Мета: навчальна:презентувати і закріпити граматичний і лексичний матеріал за темою “Професії”, формувати навички вживання нових лексичних одиниць, удосконалювати компетенції читання, аудіювання й усного монологічного мовлення;
розвивальна :розвивати лексичні, граматичні, мовленнєві навички, пам'ять, мислення, фонетичний слух. Формувати навички читання та розуміння прочитаного. Ефективно співпрацювати під час парної та групової роботи, мотивувати готовність брати участь в іншомовному спілкуванні, логічно висловлювати думку ;
виховна: виховувати вміння сконцентруватися, слухати інших, формувати доброзичливу атмосферу вкласі.
Обладнання: проектор, підручник, картки, зошит, мікрофон.
Підручник: О.Д Карп'юк ( 3 клас). За новою програмою.
Хід уроку
I.Підготовка до сприймання іншомовного матеріалу.
1.Greeting and Aim.
- Good morning children! I am glad to see you. Let’s begin our lesson.(выполняют задания с микрофоном)
T: Answer my questions, please. What date is it today?
PP: Today is the ………….. .
T: What day of the week is it today?
PP: Today is Tuesday.
T: That’s right! Thank you.
- Now, take your seat and lets begin our lesson. Tell me please what is our homework today?
2. Homework.
Your homework today was a project to draw your favourite profession. Who is ready?
II. Основна частина уроку.
1.Vocabulary Revision.
Well done!
2.Reading.
Open your books, ex.5 p. 43.
Listen and read, translate.
[ o] not, job, office
[ e ] desk, secretary,
[ I ] business, businessman
[ə ] teacher, farmer, doctor, singer, dancer, driver, waiter,
3.Pair work. Ex.4 p.43
Students ask each other questions. Interview your classmate and tell about his /her in class.
P1-What is his| her job ?
P 2- He| She is a …….
4. Writing.
1.Fill in and match.Open your copy book and write please:20 November
Class Work
P
Щоб зробити це завдання нам треба згадати віршик «To be», який допоможе нам в цьому завданні.
Make up the sentences.
1.He _ a doctor.
2. They _ teachers.
3. I _ a dancer.
4. We _ drivers.
5. She _ a singer.
5. Physical Activity.
6.Fill in and match. У кожного з вас є карточка № 1 .Треба зєднати правильний переклад цих слів. Слайд 12
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу
Діти, до нас у гості завітали люди різних професій. Потрібно відгадати хто вони за професією. Вчитель читає а діти слухають та відгадують.
1) John is a good man. He works in the hospital. John helps people.He is a …..
2) Liz is a pretty woman. Liz loves children very much. She works at school.She is a
3) Hanna can play the guitar. She likes to sing songs too.She likes pop music.She is a ….
4) Ron likes cars. His taxi is yellow. He is a ….
8.Correct the sentences.( Слайд 14)
True or false
У кожного з вас є карточка № 2. Треба написати правда чи неправда.
IV.Кінець уроку ( слайд 15)
At the end of our lesson I want you to tell us what you want to be.
Thank you! You have worked a lot.
We have done much work today. I must say you are good pupils. Your marks are…
Open your day-books and write down your home task. Read (р. 45, ех. 1)
Activity bank: Describe your parents' professions.
You have to learn new words and make up a story about your family and tell what your parents are.
The lesson is over. Good-bye.