Урок з англійської мови в 5 класі на тему "Weather. Seasons. Clothes"

Про матеріал
Навчальна мета: повторити тематичні одиниці й мовні зразки з теми, вживання ЛО в усному мовленні, удосконалювати навички читання, аудіювання, тренувати у вживанні речень Present Simple and Present Continuous. РОЗВИВАЮЧА МЕТА: розвивати вміння читати та аудіювати тексти знаходячи незнайомі слова, розширити знання учнів про пори року, погоду та одяг, розвивати вміння робити усні та письмові повідомлення про явища природи, використовуючи здорові опори. ВИХОВНА МЕТА: прищеплювати любов до природи, викликати інтерес до природних явищ та бажання їх. Обладнання: ноутбук, телевізор, мультимедійний проектор, екран, роздатковий матеріал, авторська презентація. Тип уроку. Урок розвитку мовленнєвих умінь.
Перегляд файлу

Відкритий урок з англійської мови в 5 класі на тему

“SEASONS. WEATHER. CLOTHES”

Навчальна мета: повторити тематичні одиниці й мовні зразки з теми, вживання ЛО в усному мовленні, удосконалювати навички читання, аудіювання, тренувати у вживанні речень Present Simple and Present Continuous.

РОЗВИВАЮЧА МЕТА: розвивати вміння читати та аудіювати тексти знаходячи незнайомі слова, розширити знання учнів про пори року, погоду та одяг, розвивати вміння робити усні та письмові повідомлення про явища природи, використовуючи здорові опори.

ВИХОВНА МЕТА: прищеплювати любов до природи, викликати інтерес до природних явищ та бажання їх.

Обладнання: ноутбук, телевізор, мультимедійний проектор, екран, роздатковий матеріал, авторська презентація.

Тип уроку. Урок розвитку мовленнєвих умінь.

План уроку.

  1. Організаційний момент. (Бесіда вчителя, бесіда вчителя з учнями)
  2. Фонетична зарядка.
  3. Активізація ЛО теми

А) повторити слова та дати переклад;

Б) знайти погоду для сезону;

В) знайти зайве слово.

4. Опрацювання аудіювання тексту Jasmine’s favourite day.

5. Тестова перевірка розуміння тексту.

6. Опрацювання іншомовного спілкування. Пісня “The seasons song”

7.Опрацювання діалогічного мовлення. Відповідь -  питання.

8. Фізкультхвилинка.

9. Опрацювання читання та перекладу.

А) відгадати погоду;

Б) Робота в групах за текстами.

10. Опрацювання за темою «Одяг»

А) питання – відповідь;

Б) продовження речення;

В) відгадування загадок.

11. Розвиток навичок усного мовлення. Робота в групах.

III. Заключна частина.

  1. Підсумок уроку.
  2. Домашнє завдання.

Хід уроку.

I.Організаційний момент. Мотивація.

Teacher: Dear pupils! I am glad to see you at our lesson. I am sure you are ready for active work. Our topic today “Seasons. Weather. Clothes.”  By the end of the lesson you should learn more about nature, seasons of the year, the weather and other things. So, let’s start our class.

Pupils: Вітаються через відео “HELLO”

Pupils: Every day I go to school

I meet my friends and we all say,

Hello! Hello! How are you?

I am good, I am great,

How about you?

Every day I go and play

I meet my friends and we all say

Hello! Hello!

What’s your name?

Nice to meet you

Do you want to play?

Teacher:

1.What is the weather like today?

2. Is the weather very cold?

3. Is the sun shining today?

4. Is it raining?

5. Is it winding?

6. What date is it today?

7. What day is it today?

2. Фонетична зарядка.

Teacher: Read the rhyme, mind your sounds and intonation.

The sun is shining

And I am smiling

The weather is bad

And I am sad

When it is dry

We are fine

The weather is nice

Isn’t it a surprise?

II. Основна частина уроку.

2.1. Активізація ЛО теми. Practice topic words.

A: Teacher: Look at the blackboard. Let’s repeat  and translate the words.

Rainy, slippery, frosty, windy, sunny, foggy, snowy, hot, cloudy, stormy, wet, freezing, warm, dry.

B: Teacher: Match the weather to the seasons.

Winter

It’s raining and wet

Start to grow

Trees and flowers

Autumn

People go to the holidays

It’s hot and sunny

Summer

Trees lose their leaves

It’s cool and foggy

Spring

Christmas is in this season

It’s very cold and snows

C: Teacher: One odd out.

January

February

South

 

December

sun

cloud

rain

to wear

 

to blow

to fall

vegetables

to shine

 

season

warm

cool

Cold

 

September

October

November

Winter

 

rain

snow

wind

Night

 

 

2.2. Опрацювання  аудіювання за текстом вправи 2 стр.154-155

 LISTENING. Jasmine’s favourite day.

Teacher: Let’s listen the text and do some task.

Look at the blackboard and learn new words.

Hurry up – поспішати

Comb –гребінь

Front door – вхідні двері

Rush – помчати, кинутись

Teacher: Choose correct variant to complete each sentences.

1.Jasmine ____________ get up at 7 o’clock.

  1. Never               b) sometimes            c) always          d) rarely

2.She was in a hurry, so she had time only __________

a) to comb her hair

b) to put on a dress

c) to brush her teeth

d) to eat

3. The weather was ____________

a) cold and raining

b) foggy and chilly

c) hot and sunny

d) warm and cloudy

4. When she changed her clothes, she put on _______________

a) a scarf and mittens

b) a raincoat and boots

c) a hat and a coat

d) a warm sweater and jeans

5. When Jasmine found out that there was no school that day, she decided __________

a) to go to sleep

b) to finish reading a book

c) to brush her teeth

d) to watch TV

6. ___________ is Jasmine favourite day of the week.

a) Sunday

b) Monday

c) Saturday

d) Friday.

2.3. Введення в іншомовну атмосферу. Учні співають пісню “The seasons song”

Teacher: Let’s start to sing your favourite song “The seasons song”

What’s your favourite?      

What’s your favourite? Season, Season

What’s your favourite?      

What’s your favourite? Season, Season

I like spring

I like spring

Flowers blue

Flowers blue

I like summer

I like summer

It’s hot and sun

It’s hot and sun.

What’s your favourite?      

What’s your favourite? Season, Season

What’s your favourite?      

What’s your favourite? Season, Season

I like fall

I like fall

Leaves change colour

Leaves change colour

I like winter

I like winter

I love the snow

I love the snow

Spring, summer, fall, winter.

Spring, summer, fall, winter.

2.4. Опрацювання читання, письма та діалогічного мовлення. Відповісти на питання за темою «Пора року»

Teacher: Answer my questions.

  1. What are winter months?
  2. What season begins in December?
  3. What are spring months?
  4. What season begins in March?
  5. What are summer months?
  6. What season begins in June?
  7. What are autumn months?
  8. What season begins in September?
  9. How many months are there in a year?
  10.  What is the first month of the year?
  11. What is the last month of the year?
  12.  What is the shortest month of the year?

2.5. Фізкультхвилинка.

Teacher: We work very hard. Let’s start to rest.

1. If you are happy and you know it

Clap your hands

 If you are happy and you know it

Clap your hands

If you are happy and you know it

And you really want to show it

If you are happy and you know it

Clap your hands.

2.  If you are happy and you know it

Stamp your feet

 If you are happy and you know it

Stamp your feet

If you are happy and you know it

And you really want to show it

If you are happy and you know it

Stamp your feet.

3. If you are happy and you know it

Say “Hooray”

 If you are happy and you know it

Say “Hooray”

If you are happy and you know it

And you really want to show it

If you are happy and you know it

Say “Hooray”

2.6. Опрацювання читання та перекладу тексту.

Teacher: Look at the screen. Read and guess what the weather is like.

  1. It is so cold and I can’t see anything. It’s…….
  2. Everything is white. It’s …….
  3. Oh, I haven’t got my umbrella I’ll get wet. It’s ………..
  4. We can go swimming in the sea. It’s ……
  5. Look! The sky is grey. There is no sun. It’s………
  6. Look, the papers and leaves are flying like birds. It’s……

Teacher: You must work in group. We have got 4 groups. Let’s speak about the weather in Ukraine? You must read and fill in the gaps with the words in brackets.

Group 1.

Rainy, warmer, hot, longer

Spring.

Spring is the time when the snow melts and the flowes bloom. The days get ________ and warmer. It can be sunny one moment and _________ the next so it’s better if you have your umbrella with you. It’s __________ than in winter but it’s never really ___________.

Group 2.

Shade, season, thunder, thunderstorm

Summer.

In summer the temperate is at its highest. In this __________ there’s little rain and long hot and dry days. People often sit in the ___________ to cool themselves a bit. Summer is also a season of __________ which usually occur in the afternoon. During such a storm you can often see lighting and hear __________ . It can be scary.

Group 3

Fall, cool, flood, fly

Autumn.

In autumn the weather begins to ____________ down. The leaves turn from green to orange, red and brown and then they _________ off. Many birds _________ south to spend the winter in warmer places. The days slowly cool down and get shorter and shorter. There is more rain than in summer so rivers sometimes _____

Group 4.

For, below, in, from

Winter.

In winter there is ice and snow, especially __________ the mountains. The temperature is low, often __________ freezing. You have to wear warmer clothes to protect yourself __________  the cold. There is not much sunshine and the days are very short. The soil rests and prepares _____________ a new beginning.

2.7. Опрацювання теми «Одяг». Розвиток діалогічного мовлення.

Teacher: Dear pupils! As the Englishmen say – there is no bad weather – there are bad clothes. Change weather and change clothes. Clothes are very important in our lives. So, let’s revise the names of the clothes. Look at the screen.

Task 1. Look at the screen and answer my questions.

  1. What kind of clothes would people wear in winter weather?
  2. What kind of clothes would people wear in summer weather?
  3. What kind of clothes would people wear in spring weather?
  4. What kind of clothes would people wear in autumn weather?

Teacher:  Let’s solve the riddles.

1.You wear them on your feet in winter. (boots)

2. You put it on your head? (hat)

3. You wear them when you sleep. (pajamas)

4. Girls wear it on the beach. (swimsuit)

5. You put it around your neck. (scarf)

6. You wear them on your feet at home. (slippers)

Teacher: Let’s continue sentences.

1. I am going to the beach. I need…….

2. I am going to the shop. I need………..

3. I am going to sleep. I need…………..

4. I am going to the park. I need……..

5. I am going to school. I need……..

2.8. Опрацювання усного мовлення. Робота за групами.

III. Заключна частина уроку.

Teacher: I would like to finish our lesson with the English proverb:

There is no bad weather there are bad clothes.

У погоди немає поганої погоди.

It means that all seasons, all kinds of weather are beautiful. Every season is good in its own way.

  1. Підсумок уроку.
  2. Домашнє завдання.

 

 

 

 

Костянтинівське районне НВО № 1 «Таврія»

 

 

 

 

 

Відкритий урок

з англійської мови

в 5-А класі

на тему

« Weather. Seasons. Clothes»

 

                       Підготувала: старший вчитель        

                                                   вищої категорії англійської

                                                   мови ФРЯКІНА С.В.

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Storozhuk Nataliia Vadymivna
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
24 лютого 2021
Переглядів
939
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку