Урок з англійської мови "Знайомство з дітьми інших країн".

Про матеріал

Тема. Знайомство з дітьми інших країн. С14-15

Мета: закріпити граматичні структури з попереднього уроку I can; навчити правильно вимовляти звуки; ввести граматичні структури I am from, She is from, He is from; навчити вимовляти назви країн England, Germany, Italy, France, Greece, Ukraine, Spain; розвивати словесно-логічну пам'ять, монологічне та діалогічне мовлення, навички читання і письма; виховувати зацікавленість іншими країнами, дружні відносини між учнями класу.

Обладнання: підставні таблиці, тематичні картки, дидактичний матеріал, підручник О.Д. Карп'юк. Англійська мова 3 клас.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1. Привітання.

¾ Good morning, children. I am glad to see you. Sit down, please.

2. Фонетична зарядка.

The sound [æ], repeat after me [æ].

Everyone, repeat after me words: bag, dad, Alice, can, camp.

A back cat sat on the map

And eat a fat rat.

The sound [i:]. Щоб вимовити подовжений звук [i:] потрібно широко відкрити рот. All together [i:- i:- i:]. Repeat words: meet, green, Greece, please.

One, and two, and three, and four,

We are sitting on the floor

We are playing with a ball,

And a little pretty doll.

Перегляд файлу

Тема. Знайомство з дітьми інших країн. С14-15

Мета: закріпити граматичні структури з попереднього уроку I can; навчити правильно вимовляти звуки; ввести граматичні структури  I am from, She is from, He is from; навчити вимовляти назви країн England, Germany, Italy, France, Greece, Ukraine, Spain; розвивати словесно-логічну пам'ять, монологічне та діалогічне мовлення, навички читання і письма; виховувати зацікавленість іншими країнами, дружні відносини між учнями класу.

Обладнання: підставні таблиці, тематичні картки, дидактичний матеріал, підручник О.Д. Карп’юк. Англійська мова 3 клас.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1. Привітання.

Good morning, children. I am glad to see you. Sit down, please.

2. Фонетична зарядка.

The sound [æ], repeat after me [æ].

Everyone, repeat after me words: bag, dad, Alice, can, camp.

A back cat sat on the map

And eat a fat rat.

The sound [i:]. Щоб вимовити подовжений звук [i:] потрібно широко відкрити рот.  All together [i:- i:- i:]. Repeat words: meet, green, Greece, please.

One, and two, and three, and four,

We are sitting on the floor

We are playing with a ball,

And a little pretty doll.

The sound [i], once more [i]. repeat after me: in, it, Italy, England.

The sound [ei], [ei], [ei]. Repeat after me all together: take, Kate, name, Spain, Ukraine.

My name is Ann.

Her name is Man.

His name is Ben.

Say it again.

3. Мовна зарядка.

Please, listen to me and answer the questions.

  1. What is your name?
  2. What is your surname?
  3. How old are you?
  4. Where do you live?
  5. What is your favourite season?
  6. What game do you like to play?
  7. Have you got a brother or a sister?
  8. Have you got a pet?
  9. What is your pet’s name?
  10.  What is your favourite colour?

OK. Well done.

II.  Основна частина.

  1. Мотивація навчальної діяльності.

Our guests are Bill and Alice. They tell you what they can do.

  1. Закріплення граматичної структури I can.

I can eat.

I can’t fly.

Children, look at the blackboard. You must choose the correct word, read and translate.

 

 

Bill can …. ( run).

Alice ___ …. (sing).

The boy ____ …. (dance).

The girl ____ …. (jump).

He ____ ….. (eat).

She ____ …. (paint).

Bill ____ …. (play).

Alice ____ …. (listen).

(замість дієслів картинки)

Can you run?

Can you jump?

Can you fly?

Can you play?

OK. Well done.

  1. Читання тексту.

Please, open your books at page 14 and look at the pictures of exercise 1. Who can you see at this picture? How many children can you see?

  1.  Слухання діалогу.

Children, listen to the dialogue.

  1. Слухання та відтворення учнями діалогу.

Children, listen and repeat.

  1. Читання і переклад діалогу.
    Children, read and translate the dialogue.

Do you remember the children’s names? (Bill, Alice, Taras).

  1. Аудіювання тексту.

Pupils, listen to the text.

Bill and Alice tell you about different countries.

England [ˈɪŋɡlənd] – it is their flag (показую зображення) Картинки по запросу прапор англії

Italy [ˈɪtəli]  Картинки по запросу прапор італії

Germany [ˈdʒəːməni] Картинки по запросу прапор німеччини

France [frɑːns]  Картинки по запросу прапор франції

Greece [ɡriːs] Картинки по запросу прапор греції

Ukraine [juːˈkreɪn]  Картинки по запросу прапор україни

Spain [speɪn]  Картинки по запросу прапор іспанії

  1. Демонстрація країн на карті.

Look at the map. We live in Ukraine. This is Ukraine. We are Ukrainians. This is England. People who live in England are called English. This is France. Repeat after me: France. People who live in France are called French. This is Germany. People who live in Germany are called Germans. This is Italy. People who live in Italy are called Italians. This is Spain. People who live in Spain are called Spanish. This is Greece. People who live in Greece are called Greek.

(На карту прикріплюю прапори цих країн).

  1. Фізкультхвилинка. (відео)
  2. Письмо.

Open your notebooks at page 11. Bill wants you to help him to draw the flag of Ukraine.

Find ex. 3, p. 12

Read the first sentence.

Where is Hans from? Read the second sentence. Write this sentence.  Please, read and write.

Where is Stella from?

  1. Гра “Countries and Flags”.

I show to you a card with the imagine of flag, and you must guess what country the flag is.

  1. Діалогічне мовлення.

Children, look at the blackboard. You must continue sentences and make up a dialogue.

What is your name?

My name is…

How are you?

I am …

What can you do?

I can ….

Where are you from?

I am from….

 

III. Заключна частина.

  1. Підсумок уроку.

Children, translate into English: Англія, Франція, Греція, Італія, Німеччина, Україна, Іспанія. Я українець (українка). Я з Німеччини. Я з Греції. Я іспанець. Я з Іспанії.

  1. Домашнє завдання.

Write your homework

WB p.12, ex. 3

  1. The lesson is over. Good bye!

 

 

docx
Додано
1 квітня 2018
Переглядів
1471
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку