Урок з біології для 9 класу "Різноманітність еукаріотичних організмів"

Про матеріал

Розробка для 9 класу (нова програма) містить інформацію про особливості будови та процеси життєдіяльності одноклітинних еукаріотів, рослин, тварин та грибів у стислому вигляді. Матеріал спрямований на розвивання в учнів вміння порівнювати, аналізувати та узагальнювання знання про різноманітні організми. Розробка уроку підійде для вчителів, які користуються підручником авторів О.А. Андерсон, М.А. Вихренко, А.О. Чернінський.

Перегляд файлу

Тема: Різноманітність еукаріотичних організмів.

Мета: ознайомити учнів з основними еукаріотичними організмами, розкрити їх особливості будови та процесів життєдіяльності, поглибити знання про різноманітність живих організмів на планеті; розвивати логічне мислення, вміння порівнювати, аналізувати й узагальнювати інформацію; виховувати бережливе ставлення до всього живого, інтерес до предмета, формувати науковий світогляд.

Обладнання: підручник, зошит, фотографії організмів, які належать до різних еукаріотичних таксонів.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Компетентності, які формуються в учнів: уміння вчитися, спілкуватися державною мовою, соціальна, комунікативна, здоров’язбережувальна, історична, науково-природнича, екологічна грамотність.

Епіграф уроку:

«Для людини, яка не вивчала живих істот, перебування серед природи

буде нагадувати відвідини художньої галереї,

у якій більшість дивовижних витворів мистецтва

 обернені обличчям до стіни»

(Томас Гекслі)

Хід уроку

І. Організаційний етап.

Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку. Налаштування на позитивний настрій.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Кожного дня ви приходите до школи, щоб дізнатись про щось нове й поповнити свій багаж знань. Коли ви закінчите школу, я сподіваюся, що ці знання вам знадобляться в житті. Я хочу перевірити знання, що ви вже отримали.

IІI. Актуалізація опорних знань.

Гра з кольоровими карточками (Завдання: Вчитель зачитує ознаки вірусів та бактерій, учні повинні піднімати червону картку вгору, якщо звучатимуть ознаки вірусів, а зелену картку, якщо йтиметься про ознаки бактерій).

1. Не мають клітинної будови.

2. Є внутрішньоклітинними паразитами.

3. Є як одноклітинні, так і колоніальні організми.

4. Немає власного обміну речовин.

5. Немає ядра та мембранних органел.

6. Містять ДНК або РНК оточені капсидом.

7. У цитоплазмі містяться рибосоми.

8. Можуть утворювати спори або цисти.

9. Можуть викликати пандемії.

10. Розмножуються нестатево – поділом навпіл або брунькуванням.

11. Ціанобактерії здатні до фотосинтезу.

12. Можуть передаватися повітряно-крапельним шляхом, через ушкоджену шкіру, через продукти харчування, через переливання крові або статевим шляхом.

Відповіді:

Ознаки вірусів – 1, 2, 4, 6, 9, 12.

Ознаки бактерій – 3, 5, 7, 8, 10, 11.

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Загальна характеристика одноклітинних еукаріотів (Розповідь вчителя із складанням опорного конспекта)

- Одно- або багатоядерні;

-                                                            живлення

 

                           автотрофне              гетеротрофне            міксотрофне

                     (хламідомонада)             (інфузорія)                (евглена зелена)

-                                                        органели руху

 

                             псевдоподії               джгутики              війки

                              (амеба)               (евглена зелена)       (інфузорія туфелька)

-                                                           розмноження

                               нестатеве                                                статеве

       (поділом навпіл, брунькуванням)

- утворюють цисти або спори;

- властиві таксиси – реакції на зміни навколишнього середовища.

2. Загальна характеристика рослин (Розповідь вчителя із складанням опорного конспекта)

- є клітинна стінка з полісахаридів;

- є вакуолі з клітинним соком;

- запасаюча речовина – крохмаль;

- клітини містять пластиди (хлоропласти, хромопласти, лейкопласти);

- тіла рослин побудовані з тканин:

  • Твірної (меристема) – формують клітини різних тканин;
  • Покривної (епідерма, корок) – захист, зв'язок з навколишнім середовищем;
  • Провідної (флоема і ксилема) – транспорт речовин;
  • Основної (асиміляційна) – фотосинтез;
  • Механічної – опора;

-                                                        органи рослин

                                         вегетативні                  генеративні

               (корінь, пагін, листок, бруньки)           (квітка, насінина, плід)

-                                                           розмноження

                               нестатеве                                                статеве

                    (вегетативно, спорами)                                 (насіниною)

- здатні до фотосинтезу.

3. Загальна характеристика тварин (Розповідь вчителя із складанням опорного конспекта)

- не мають клітинної стінки;

- запасаюча речовина – глікоген;

- гетеротрофний спосіб живлення;

- здатні до активного руху;

- тіла побудовані з тканин:

  • Епітеліальної – утворюють покриви, вистилають внутрішні органи;
  • М’язової – скорочуються, забезпечують рух;
  • Нервової – відповідь на подразники;
  • Тканин внутрішнього середовища – захист, транспорт, опора.

- є системи органів (опорно-рухова, кровоносна, дихальна, травна, видільна, нервова, ендокринна, органи чуття, шкіра, статева).

4. Загальна характеристика грибів (Розповідь вчителя із складанням опорного конспекта)

- утворюють мікоризу;

- гетеротрофи;

- клітинна стінка з хітину;

- запасаюча речовина – глікоген;

- необмежений ріст;

- справжніх тканин немає;

- розмноження (статеве або нестатеве).

V. Узагальнення та систематизація знань.

Порівняння будови та процесів життєдіяльності еукаріотів (Заповнення таблиці)

Ознаки

Рослини

Тварини

Гриби

Плазматична мембрана

+

+

+

Клітинна стінка

+ з целюлози

-

+ з хітину

Цитоплазма

+

+

+

Ядро

+

+

+

Рибосоми

+

+

+

Ендоплазматична сітка

+

+

+

Комплекс Гольджі

+

+

+

Вакуолі

+

-

+

Мітохондрії

+

+

+

Лізосоми

-

+

-

Пластиди (хлоропласти, лейкопласти, хромопласти)

+

-

-

Запасаюча речовина

глюкоза

глікоген

глікоген

Необмежений ріст

+

-

+

Здатність до фотоситнезу

+

-

-

Здатність до дихання

+

+

+

Здатність до активного руху

-

+

-

Живлення

автотрофне

гетеротрофне

гетеротрофне

Розмноження

статеве, нестатеве

статеве

статеве, нестатеве

VІ. Підведення підсумків уроку. 

Методом мікрофон учні виражають свої думки щодо проведеного уроку. 

Мотивація та оцінювання учнів.

VІІ. Надання та пояснення домашнього завдання.

Підготуватися до узагальнюючого уроку (повторити параграфи 41 - 43).

 

docx
Додано
10 березня 2018
Переглядів
2680
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку