Урок з біології на тему "Насіння. Проростання насіння"

Про матеріал
Дана розробка уроку допоможе колегам у проведенні уроку з біології у 6 класі.
Перегляд файлу

 

 

Тема уроку: Насіння. Проростання насіння

 

Мета уроку:

Виховна:

  • Розповісти про особливості будови та проростання насіння однодольних та дводольних рослин.
  • Розповісти, що не дивлячись на зовнішню несхожість, насіння має майже однакову будову.
  • Розказати, що для насіння різних рослин потрібні різні умови довкілля.

Розвиваюча:

розвивати в учнів вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати, робити логічні висновки.

Виховна:

▪ Виховувати в учнів науковий світогляд.

 

Основні поняття і терміни: ріст, розвиток, вологість, температура, освітленість.

 

Обладнання: Результати досліду про проростання насіння квасолі, схеми, малюнки на дошці, робочі зошити, підручник.

 

Методи і методичні прийоми: словесні (розповідь, бесіда (підготовча), розповідь з елементами бесіди); наочні (демонстрація результатів дослідів); інтерактивні (демонстрування відеороликів); репродуктивні (бесіда) та пошукові (евристична бесіда, створення та розв'язування проблемних ситуацій).

 

Тип уроку: засвоєння нових знань.

План уроку

1 Будова насіння дводольних.

2 Будова насіння однодольних.

3 Хімічний склад насіння.

4 Від яких чинників довкілля залежить насіння.

 

Хід уроку

 

І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

   Пролунав уже дзвінок,

   Починається урок.

   Сьогодні він у вас незвичний,

   Адже відкритий для усіх.

   Тож повернімося один до одного обличчям

   І скажем лагідно: «Привіт!».

 

ІІ. ПСИХОЛОГІЧНИЙ НАСТРІЙ УЧНІВ НА СПІВПРАЦЮ

   Любі учні! Я рада вас вітати у стінах біологічної лабораторії. У мене в руках кімнатна рослина. Ви всі її знаєте – це сансев’єра (в народі кажуть – «тещин язик»). Вона має гарні квіти і листя. А чи можуть ці органи існувати окремо?

Ні!

Тож і вчителя без учня не існує, як не існує без вчителя і учня. Тому ми з вами об’єднаємо свої зусилля, щоб здобути якомога більше знань. Я розраховую на вашу активну роботу і сподіваюсь, що дух партнерства допоможе нам у цьому. А девізом нашого уроку я пропоную взяти вислів Н. Тінбергена: «Людина не повинна соромитися цікавості, яку пробуджує в ній природа.»

А що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? У нас є дерево, яке ми з вами разом прикрасимо зеленими листочками, із зазначеними на них особистими очікуваннями.

(Діти прикрашають дерево листками зі своїми очікуваннями.)

 

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

  1.               Гра «Перевертні»

 

Переставте букви таким чином, щоб вийшов біологічний термін:

Астюклеп, жакерес, цвітясут, чинтика, цикитя, очактом, сокол, кинтоз. (Пелюстка, сережка, суцвіття, тичинка, китиця, маточка, зонтик, колос).

 

 

  1.               Біологічна бліц - вікторина.

1.Яку будову має квітка?

2.Які процеси відбуваються у квітці?

3.Що таке запліднення?

4.Що таке запилення?

5.Що таке суцвіття?

6.Які типи суцвіть вам відомі?

7.Які суцвіття називають складними?

8. Які суцвіття називають простими?

9.Навести приклади простих суцвіть.

10.Навести приклади складних суцвіть.

 

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Рослинність, що оточує нас, цікава своїм різноманіттям. Різні за біологічними і морфологічними властивостями і насіння рослин (демонстрація різного насіння)

 

Проте при великій зовнішній різноманітності усі вони мають схожу будову.  

 

Будова насіння дводольних рослин

(демонстрування малюнків)

 Спершу краще познайомитися з будовою великого насіння - бобів, квасолі, гороху, гарбуза або соняшника. Якщо насіння квасолі протримати у воді впродовж 5-6 годин, на їх поверхні можна легко виявити щільну шкірку, що оберігає сім'я від висихання, загнивання і механічних ушкоджень.

На поверхні шкірки помітний рубчик, утворений в результаті відділення сім'я від сім'яніжки. Поряд з рубчиком знаходиться сім'явхід - ледве помітний отвір, необхідний для вступу води при проростанні сім'я. Основний об'єм сім'я займають дві м'ясисті часточки - сім'ядолі - перше сильно змінене листя зародка

Сім'ядолі прикріплені до стеблинки, один кінець якої завершується брунечкою (горбком), що складається з двох найдрібніших (але справжніх) листочків, а другий - переходить в корінець. Таким чином, зародок сім'я є зачатковою рослинкою, що цілком сформувалася, складається з корінця, стеблинки, брунечки з листочками і сім'ядолею. Сім'ядолі містять необхідний запас поживних речовин, якими зародок живиться при проростанні.

Рослини, насіння яких має зародок з двома сім'ядолями, називаються дводольними.

 

Будова насіння однодольних

(демонстрування малюнків)

Трохи інакше влаштовано сім'я однодольних рослин, наприклад пшениці.

Зовні воно покрите не лише насінною шкіркою, але і зрощеною з нею плодовою оболонкою - околоплодником. Таке сім'я  називається зернівкою, або зерном. Основна частина зернівки заповнена білою борошнистою масою (ендоспермом), що представляє запас поживних речовин. До ендосперма прилягає зародок, що складається з корінця з кореневим чохликом, брунечки з листочками, стеблинки і щитка - єдиної сім'ядолі зародка.

Рослини, насіння яких має зародок з однією сім'ядолею, називаються однодольними.

 

Хімічний склад насіння

Зустрічаються і інші типи будови насіння, але при будь-якому з них в сім'ї завжди повинен міститися запас поживних речовин, необхідних для розвитку проростка.Тільки з появою зеленого листя і коренів молода рослина має можливість отримувати їжу з грунту і повітря.

Речовини, що входять до складу сім'я, служать матеріалом, з якого воно побудоване, і в той же час представляють запас їжі, що забезпечує ріст зародка. У насінні різних рослин запасні поживні речовини представлені одними і тими ж основними групами сполук - білками, вуглеводами і жирами, але співвідношення їх буває неоднаковим.

Так, наприклад, в зерні злаків переважає крохмаль, що належить до групи органічних речовин, що називаються вуглеводами. У насінні пшениці, вівса, ячменю, гречки його зміст може досягати 60%. Крохмаль не розчинаяється у воді і знаходиться в насінні у вигляді зерен, причому кожній рослині (чи групі рослин) властиві крохмальні зерна певної будови.

Клітковина (целюлоза) складає основу клітинних оболонок, з неї ж складається і шкірка насіння. Вона ніколи не служить запасною речовиною.

Наступну групу органічних речовин складають білки. Найбільш багате білками насіння гороху (20-22%), вікі (25-28%), люпину (30-35%).  

 Окрім крохмалю і білків насіння містить олії,  що називаються жирами. Високий відсоток жирів містить насіння таких олійних культур, як льон-довгунець (32-35%), соняшник (47-50%), мак посівний і гірчиця (50-51%).

Разом з органічними речовинами до складу насіння входять і мінеральні сполуки - солі, які також потрібні проростаючому зародку. Крім того, живе насіння, яким би воно не було сухим, завжди має у своєму складі воду.

 

Від яких чинників довкілля залежить проростання насіння

Лише у небагатьох рослин насінина здатна проростати відразу ж після дозрівання (наприклад, верба, тополя). Насіння більшості рослин, навіть за сприятливих умов, певний час не проростає, бо перебуває у стані спокою. У цей час у насінині процеси обміну речовин, зокрема дихання, майже припиняються, а вміст води становить не більше 10-15 %. Тривалість періоду спокою у різних видів рослин неоднакова - від трьох тижнів до кількох місяців, а то й років.

Які умови потрібні для проростання насінини?

Проростанням насінини називають сукупність процесів, які зумовлюють розвиток та вихід назовні паростка.

Спочатку проростає зародковий корінь, а вже потім - пагін. Корінь прориває насінну шкірку та росте в глиб ґрунту, а пагін спрямовується до його поверхні (демонстрування малюнків).

Рослину з моменту проростання і до формування перших справжніх листочків називають паростком.
Існують надземний (наприклад, у квасолі, гарбуза, редьки) та підземний (у гороху, пшениці, дуба) типи проростання насіння.

За надземного проростання сім'ядолі з брунькою виносяться на поверхню ґрунту.

А у разі підземного проростання насінини сім'ядолі залишаються у ґрунті, перші справжні листочки у паростка з'являються згодом.

 

(демонстрування відеоролика «Проростання насіння»)

  Для проростання насіння потрібні вода, тепло і повітря. Перш ніж зародок рушить в ріст, насіння вбирає в себе воду і набрякає, при цьому розривається їх оболонка і розсуються частки грунту, що оточують сім'я. Під впливом води і припливу повітря в насінні збільшується зміст ферментів. При їх участі нерозчинні поживні речовини, що знаходяться в насінні, переходять в легкозасвоювані, і починається нове життя.

Для проростання насіння різних рослин потрібна неоднакова кількість води: так, для насіння гірчиці польової, льону звичайного, соняшнику однорічного, редьки дикої,  і суріпиці звичайної - 30-40% від їх маси, для злакових - 50-70%, для проростання рослин з родини бобових (горох, квасоля, вика, конюшина, чина, буркун та ін.) - 100% і більше.  

 Вимоги різних рослин до температури, необхідної для проростання насіння, також неоднакові (демонстрування малюнків). Насіння рослин південного походження зазвичай має потребу для проростання у більш високій температурі, ніж ті, у яких батьківщиною є країни помірного клімату.

Не менш вимогливе насіння і до достатньої кількості повітря. Глибоко закладене насіння із-за його недоліку не проростає. Задихається і гине насіння деяких рослин і при тривалому затопленні грунту в повені. Сукупність здобутих людством знань про вимоги різного насіння до довкілля дозволили створити банк насіння, щоб зберігти для майбутнього зникаючи види ролин.

(демонстрування відеоролика «Банк насіння»)

У багатьох рослин дозріле насіння (особливо якщо їх розвиток відбувається в другій половині літа при настанні прохолодної погоди) довго не проростає, знаходиться в стані спокою. Така властивість оберігає їх від несвоєчасного проростання. Період спокою насіння (в рівній мірі бульб і цибулин) пояснюється виключно повітронепроникністю, а у деяких і водонепроникністю оболонок, що покривають їх. Поки до поживних речовин сім'я не поступають повітря і вода, вони недоступні для зародка. Але треба обережно, хоч би частково порушити оболонку сім'я, як воно при сприятливих вологості і температурі почне проростати. Щоб забезпечити дружну схожість насіння, що має тверду оболонку, їх перетирають з сухим річковим піском, дряпаючи таким чином оболонку. Цей спосіб обробки дістав назву скарифікації.

 

Часто насіння зі стану спокою виводять, обробляючи його біологічно активними сполукам (наприклад, фітогормонами).

Перед висіванням насіння людина має визначити час, глибину загортання насіння, а також перевірити його на схожість.
 

Чим визначається час висівання та глибина загортання насіння?
 

Оскільки під час зберігання насіння частина зародків може загинути через ураження шкідниками, пересихання чи з інших причин, перед висіванням його треба перевірити на схожість. Схожість насіння - це його здатність до проростання. Для перевірки схожості відбирають певну кількість насіння і висівають (наприклад, у теплицях). Якщо відсоток паростків буде низький, все насіння потрібно замінити, бо існує небезпека не отримати врожаю.
 

Час сівби визначають із урахуванням умов, необхідних для проростання насіння того чи іншого виду рослин.

Зокрема, холодостійкі види (наприклад, овес чи горох посівний) висівають раніше, ніж теплолюбні (огірки, дині, помідори).

Деякі рослини в певний період розвитку потребують дії низьких температур (наприклад, жито, озима пшениця, ріпак). Рослини, у яких плодоношення можливе лише після перебування в умовах низьких температур, називають озимими. Тому їх висівають під зиму, паростки таких рослин зимують під снігом.

А рослини, які утворюють плоди без попереднього впливу низьких температур, висівають навесні. їх називають ярими (ярий ячмінь, просо, гречка, горох, кукурудза, яра пшениця).
 

Ще однією умовою отримання високих врожаїв є оптимальна глибина загортання насіння. Навіть за своєчасного висівання, але недостатньої глибини загортання насіння, воно може підсохнути і загинути через нестачу вологи. А за надто глибокого загортання насіння паростку важко пробитися на поверхню ґрунту. Тому сходи можуть бути ослабленими. Крім того, з глибиною в ґрунті зменшується вміст необхідного для дихання паростків кисню.
 

Щоб правильно визначити глибину загортання насіння, слід враховувати розміри насінини та тип ґрунту. Зазвичай насіння більших розмірів загортають глибше, ніж дрібне. У щільних ґрунтах (наприклад, глинистих) насіння загортають ближче до його поверхні, ніж у пухких (наприклад, піщаних). Це пов'язано з тим, що у щільних ґрунтах паростку важче пробитись на поверхню ґрунту, а вода з поживними речовинами та повітря гірше доходять до більш глибоких його шарів. Натомість вітри часто здувають поверхневий шар пухких ґрунтів, тому загорнене недостатньо глибоко насіння може пересохнути і загинути.

 

 

 

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Контролюючий блок

1 Яка різниця між насінням однодольних та дводольних рослин?

2 Що є спільного в будові будь-якого насіння?

3 Від чого залежить проростання насіння?

4 Чи однакові умови потрібні насінню для проростання?

 

А які українські звичаї, обряди пов’язані із насінням? (Вчитель розповідає про весільний обряд посівання зерном молодих, щедрування. Пропонує дітям пригадати щедрівки).

  На щастя, на здоров’я

  Та на Новий рік,

  Щоб родило краще,

  Як торік – жито,

  Пшениця, усяка пашниця.

  Дай Боже!

     Сію, вію, посіваю

     З Новим роком Вас вітаю!

     Роди, Боже, жито, пшеницю.

     З Новим роком!

     Будьте здорові!

Сійся, родися, жито,

Пшениця і всяка пашниця,

Щоб на другий рік було

Більше, ніж торік,

Щоб цвіли, як квіти,

Українські діти!

 

  Ось і добігає урок свого завершення. Я хочу вас запитати: чи справдилися ваші очікування від уроку? Якщо так, то рожеві квіточки, що є у вас на партах, прикріпіть на наше деревце, щоб воно розквітло. А якщо ваші очікування не справдилися, то залиште ці квіточки собі.

 

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити параграф 22 у підручнику, пригадати легенди, загадки, пов’язані з насінням.

 

 


 

 

 

1

 

docx
Додано
14 січня 2021
Переглядів
2844
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку