Опорний конспект сучасного компетентнісно зорієнтованого уроку на тему: "Паразитичні одноклітинні організми". Мета уроку: розширити знання учнів про будову і життєдіяльність одноклітинних тварин, їхню різноманітність; сформувати знання про паразитичних одноклітинних, досягнення біологічної науки у боротьбі з ними; розвивати вміння порівнювати, аналізувати, установлювати причинно-наслідкові зв'язки; формувати екологічну культуру.
Дата: ____________
Тема:
Паразитичні одноклітинні організми
Мета:
Освітня:
розширити знання учнів про будову і життєдіяльність одноклітинних тварин, їхню різноманітність; сформувати знання про паразитичних одноклітинних, досягнення біологічної науки у боротьбі з ними;
Розвиваюча:
розвивати вміння порівнювати, аналізувати, установлювати причинно-наслідкові зв’язки;
Виховна:
формувати екологічну культуру.
Цілі:
учні повинні знати:
учні повинні вміти:
учні повинні розуміти:
Обладнання та матеріали:
проектор, екран, ноутбук
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Міжпредметні зв’язки: історія, медицина, географія
Базові поняття та терміни:
одноклітинні організми, паразити, дизентерійна амеба, дизентерія, малярійний плазмодій, малярія, трипаносома, сонна хвороба, лейшманія, лейшманіоз, лямблії, лямбліоз
План уроку
Етапи уроку, їх зміст |
Час |
Форми і методи навчальної діяльності |
Цільове призначення |
І. Орієнтація, мотивація діяльності |
2 хв. |
Привітання класу, «Створення сприятливого клімату» |
Створення позитивної психологічної атмосфери, яка сприяє цілісному розвитку особистості, налаштування на активну роботу на уроці |
ІІ. Цілепокладання |
12 хв. |
«Так – ні», «Дивуй», «Мікрофон» |
Актуалізація й корекція опорних знань, мотивація навчальної діяльності, визначення теми, мети, завдань, очікувань уроку |
ІІІ. Цілереалізація |
25 хв.
|
Розповідь вчителя з елементами бесіди про паразитичні види одноклітинних тварин згідно програми та коротка характеристика інших паразитичних форм; повідомлення учнів, заповнення таблиці «Різноманітність паразитичних найпростіших», «Упізнай тварину», «Мозковий штурм», «Фізкультхвилинка» |
Сприйняття й первинне усвідомлення навчального матеріалу, осмислення зв’язків і співвідношень в об’єктах вивчення; узагальнення й систематизація знань, застосування їх у різних ситуаціях, наближених до життєвих; повідомлення та пояснення домашнього завдання
|
ІV. Рефлексивно -оцінюючий |
6 хв. |
«Закінчити речення», «Взаємооцінювання» |
Усвідомлення учнями власного рівня знань; підведення підсумків уроку; рефлексія; оцінювання
|
Хід уроку
І. Орієнтація, мотивація діяльності
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку
«Створення сприятливого клімату»
Слово вчителя:
Я бажаю кожному із вас, щоб на цьому уроці ви були:
«У» - уважними;
«С» - спокійними;
«П» - працелюбними;
«І» - ініціативними;
«Х» - хоробрими.
Яке виходить слово? Успіх! Тож успіху вам!
ІІ. Цілепокладання
1. Актуалізація й корекція опорних знань
«Так – ні»
Учитель зачитує твердження, а учні погоджуються або не погоджуються з ними.
1. Життєвою формою інфузорії-туфельки є колонія.
2. Вегетативне ядро інфузорії-туфельки відповідає за обмін речовин, а генеративне – за поділ.
3. Пелікула забезпечує рух одноклітинних тварин.
4. Амеба звичайна рухається за допомогою псевдоніжок.
5. Під час поглинання розчинених у воді речовин утворюється травна вакуоля.
6. Позитивний таксис – це рух клітини до подразника.
7. Змішаний тип живлення називається міксотрофним.
8. Кон’югація належить до нестатевого розмноження.
9. За несприятливих умов середовища одноклітинні тварини утворюють цисту.
10. Стигма (вічко) характерна для всіх одноклітинних тварин.
Проведення взаємоперевірки
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
ні |
так |
ні |
так |
ні |
так |
так |
ні |
так |
ні |
Конкурс сенканів до слів «Амеба», «Інфузорія», «Евглена»
2. Мотивація навчальної діяльності
«Дивуй»
Розповідь вчителя:
Найвідомішою із джгутикових – паразитів людини є трипаносома, збудник сонної хвороби. Із розповіді людини, яка була свідком розвитку цієї хвороби: «Вожді племен у жаркій Африці точно знають, що запалення шийних залоз є першими ознаками тяжкого захворювання. Вони охоче дають дозвіл здоровим ще чоловікам, але з ознаками цього захворювання, вербуватися в носії караванів, щоб ті не стали тягарем для села і пішли з нього. Для людей, які захворіли, настає час страждань. Хвороба починається з переміжної пропасниці. У залозах тих, хто захворів, або в їхній крові можна виявити трипаносом. Багато їх проникає і в мозок. Тут хвороба переходить у свою найсерйознішу стадію. То тут, то там на тілі хворого виникають пухлини, людина швидко худне… Невдовзі вона настільки слабшає, що вже не може встояти на ногах, і після багатьох місяців хвороби помирає» (Є. Мартіні).
3. Повідомлення теми, мети, завдань уроку
Слово вчителя:
Крім трипаносом, існує значна кількість найпростіших – паразитів людини, тварин та рослин. Деяких з них ми сьогодні розглянемо на уроці.
Учні разом з учителем формулюють мету, завдання уроку.
4. Визначення очікуваних результатів
«Мікрофон»
?
– Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
ІІІ. Цілереалізація
1. Сприйняття й первинне усвідомлення навчального матеріалу, осмислення зв’язків і співвідношень в об’єктах вивчення
Розповідь про паразитичні види одноклітинних тварин згідно програми та коротка характеристика інших паразитичних форм; повідомлення учнів; заповнення таблиці
Таблиця «Різноманітність паразитичних найпростіших»
Паразитичні найпростіші |
Місце паразитування |
Захворювання, |
Профілактика захворювання |
Дизентерійна амеба |
|
|
|
Малярійний плазмодій |
|
|
|
Трипаносома |
|
|
|
Лейшманії |
|
|
|
Лямблії |
|
|
|
2. Узагальнення й систематизація знань, застосування їх у різних ситуаціях, наближених до життєвих
1. _____________ (Малярійний плазмодій)
2. ____________ (Амеба дизентерійна)
?
Чому організми, які перші з’явилися на нашій планеті, не могли бути паразитами?
Учитель називає найпростіших організмів: лейшманія, амеба звичайна, трипаносома, евглена зелена, малярійний плазмодій, дизентерійна амеба, хламідомонада, лямблії, хлорела.
Якщо тварина належить до паразитичних, учні присідають. Якщо вільноживучий організм – учні стають навшпиньки і піднімають високо руки догори.
3. Повідомлення домашнього завдання
ІV. Рефлексивно-оцінюючий
«Закінчити речення»
«Взаємооцінювання»
Учні виставлять один-одному оцінки, аргументуючи їх. Вчитель, за необхідності їх коригує
Використані джерела:
1