Потрібно удосконалювати вміння робити звуковий та складовий аналіз слів; збагачувати словниковий запас учнів; виробляти в дітей навички читання зв'язного тексту; формувати навички свідомого й виразного читання; розвивати літературно-творчі здібності, бажання і вміння спілкуватися з книгою, зв`язне мовлення, інтерес до самостійного читання; виховувати любов до читання книжок, гуманні почуття, естетичні смаки, любов та дбайливе ставлення до природи, тварин.
Перевірка навичок читання, звукового та складового аналізу слів. Робота з дитячою книжкою. Н. Забіла «Хатинка на ялинці»
Тема. Перевірка навичок читання, звукового та складового аналізу слів. Робота з дитячою книжкою. Н. Забіла «Хатинка на ялинці»
Мета: удосконалювати вміння робити звуковий та складовий аналіз слів; збагачувати словниковий запас учнів; виробляти в дітей навички читання зв’язного тексту; формувати навички свідомого й виразного читання; розвивати літературно-творчі здібності, бажання і вміння спілкуватися з книгою, зв`язне мовлення, інтерес до самостійного читання; виховувати любов до читання книжок, гуманні почуття, естетичні смаки, любов та дбайливе ставлення до природи, тварин.
Обладнання: Н. Забіла «Хатинка на ялинці» (дитяча книжка з комплекту «Читаю сам»), ілюстрації із зображенням тварин: білка, ятель, короїд.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми уроку та мотивація
навчальної діяльності учнів
— Сьогодні, діти, ми продовжимо вправлятися в умінні правильно, чітко й виразно читати, а також ознайомимося з новою цікавою книжкою.
III. Повторення вивченого
1 Розучування загадок
— Діти, відгадайте, про кого йдеться у загадці.
Хутряна руденька шуба
Із сосни стриба на дуба,
Хвіст у неї, як мітла,
А сама на зріст мала.
Очі сяють, як намисто,
Мов дві цяточки вогнисті.
В неї хата гарна, тиха,
Взимку повно там горіхів.
В лісі любить вона жити,
Відгадайте, хто це, діти? (Білка)
— Хто запам’ятав, яка у білочки шуба? (Руденька)
— Які слова-«родичі» можна дібрати до слова руденька?
— Зробіть звуко-буквений аналіз слова руденька.
2 Зустріч з гостею
— Діти, до нас на урок завітала гостя. Знайомтесь: Білка. (Демонстрація малюнка.) Саме вона пропонує вам сьогодні цікаві завдання.
3 Повторення раніше вивчених букв
— Які голосні ми вже вивчили?
— Скільки їх? Назвіть.
— Який голосний позначає м’якість попереднього приголосного?
— Які приголосні звуки вивчили?
4 Мовна розминка
Повторення скоромовки.
Мороз Мороза водив за носа
5 Гра «Впіймай звук»
— Вам неохідно піймати слова, в яких зустрічаються звуки [з], [з′].
Зима морозяна на дворі,
Замети білі на землі.
Зоріють в небі ясні зорі.
Заснули зайчики малі.
6 Звуко-складовий аналіз слів
Зима, замети, зорі, заснули.
7 Робота в зошитах (друкування слів)
— Надрукуйте ці слова в зошитах та поділіть їх на склади.
Фізкультхвилинка
Трішки ми попрацювали, Сили наші підупали. Треба нам би відпочити — Свої сили відновити. |
Руки вгору, руки в боки, І ще декілька підскоків. Руки вгору, руки вниз — До навчання знов берись. |
IV. Робота над матеріалом уроку
Бесіда
— З чим асоціюється у вас зима? (Сніг, Дід Мороз, Новий рік, ялинка, подарунки)
— Це все так, адже зима — це завжди весела пора року для дітвори. А зараз я вам прочитаю цікаву казочку, в якій описані події відбувалися напередодні зими. Послухайте уважно і скажіть, де відбувалися описані події?
V. Робота з дитячою книжкою
1 Робота над казкою «Хатинка на ялинці»
1) Читання казки вчителем
2) Словникова робота
• Гостинці — якась річ або ласощі, які є подарунком, сувеніром.
• Ятель — дятел.
• Жорсткокрилі — комахи, в яких тверді крильця.
• Закликає — запрошує, гукає в гості.
• Короїди — тварини, які об’їдають кору дерев.
3) Бесіда за прочитаним
— Де відбуваються описані події?
— Хто запрошував усіх звірят до себе в гості?
— Хто був за поштаря?
— Хто прийшов на гостини до білочки?
— Кого господиня не запрошувала до себе в гості?
Фізкультхвилинка
Трава низесенька-низесенька, |
(Присідають.) |
Дерева високі-високі, |
(Стають на пальці ніг,руки піднімають угору.) |
Вітер дерева колише, гойдає, |
(Нахил тулуба вліво і вправо.) |
Птахи летять, відлітають, |
(Помахи руками, як крилами.) |
А діти тихенько за парти сідають.
2 Ознайомлення з книжкою (обкладинка, автор, зміст, ілюстрації)
1) Розглядування ілюстрацій
— Що тут намальовано?
— Що нам знайоме? Що нове?
— На які думки наводить цей малюнок?
2) Розглядування написів на першій сторінці обкладинки
— Де тут написи? Де прізвище автора? Покажіть! Прочитайте!
— Де заголовок книжки? Покажіть! Прочитайте!
— Чи знаємо ми цього автора? Які його книжки ми вже знаємо?
3) Ознайомлення з книжкою посторінково.
— Що ви бачите на першій сторінці обкладинки книжки?
— Хто (що) зображений(-но) на малюнку?
— Розглянемо написи.
— Розгортаємо книжку на першій сторінці і т. ін.
3 Розповідь учителя про Наталю Забілу
4 Читання казки дітьми самостійно
5 Вибіркове читання
— Знайдіть у тексті й зачитайте те місце, де розповідається про підготовку білочки до прийому гостей.
— Де у тексті розповідається про звірят, які прийшли в гості?
— Знайти й зачитати, кого білочка не запрошувала.
— Коли розійшлися гості?
VI. Підсумок уроку
— Що виконували на уроці?
— Що нового дізналися?
— З книжкою якого автора ми сьогодні ознайомилися? Як вона називається?
— Що ви можете розповісти батькам про Наталю Забілу?