План – конспект уроку з читання,
проведеного в 3 класі
Провела
учитель початкових класів
Заводського ліцею №2
Заводської міської ради
Миргородського району
Полтавської області
Кісенко Ніна Іванівна
Тема. Кожна істота у світі корисна.
В. Сухомлинський «Нехай будуть і Соловей, і Жук»
Мета. Вчити визначати головну думку твору; формувати навички смислового аналізу твору; вчити створювати власні судження щодо героїв твору; вдосконалювати навички читання тексту шляхом рольового, вибіркового, інтонаційного читання; розвивати уміння досліджувати проблему, зв’язне мовлення; виховувати співпереживання до оточуючого світу, любов до природи.
Обладнання: комп’ютер із програмним забезпеченням, картки для роботи в групах, у парах, картки із зображенням тварин, мікрофон, модель стрючка з горошинами, кубик та капелюхи для гри.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку. Слайд 1.
1. Привітання.
Усі сідайте тихо, діти.
Домовляйтесь не шуміти.
Руки гарно піднімати.
Чітко в лад відповідати.
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати.
Щоб не було у нас мороки.
Усі готові до уроку?
Тож гаразд, часу не гаєм
І урок розпочинаєм.
ІІ. Мотивація, оголошення теми та очікуваних результатів.
Кожвовкнаістсомтотаусвідятелтікоросаисна
Слайд 3. Тема уроку «Кожна істота у світі корисна»
Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми помандруємо до лісу. А в лісі живе багато мешканців: звірі, птахи, комахи…
2. Слайд 4. Оголошення завдань уроку.
Дізнатися щось нове і ділитися інформацією.
Учитися виразно читати.
Працювати в групах.
Учитися висловлювати свою думку.
Працювати так, щоб отримати задоволення від уроку.
3. Слайд 5. Сьогодні ми опрацюємо твір уже відомого вам письменника В. Сухомлинського.
Слайд 6. Підготовлена дитина розповідає про життєвий і творчий шлях письменника)
Слайд 7. Школа радості під голубим небом.
Слайд 8. Уроки доброти й радості.
А твір називається «Нехай будуть і Соловей, і Жук»
Вправи на дихання: понюхати квіточку, задмухати кульбабку.
Вправи для язичка: промовляння скоромовки про бобра та сороку.
Вправи для очей: прослідкувати очима за бджілкою.
ІІ. Опрацювання казки «Нехай будуть і Соловей, і Жук»
Робота з цеглинками.
А у
До ні
Аби без
Його тебе
Пісню літав
Зовсім будуть
Слухала великий
Потрібне дівчинка
Перестань відповіла
Звично
«Небо – земля»
«Ланцюжком»
«Буксиром»
Завдання від жабки: Що робив Жук?(Сопів, гудів)
Завдання від дятлика: Який був сад?(Квітучий, яблуневий, молодий)
Завдання від джмелика: Найкоротше слово. ( У.а.і)
Завдання від жука: Найдовше слово. (Неможливо, перестань, відповіла)
Завдання від дівчинки: Що вона робила?( Сиділа, слухала, відповіла)
Завдання від синички: Знайдіть слово «його» ( 3 рази)
Соловей (який?) … (Гордовитий, співучий, зверхній).
Жук (який) … (Вихований, спокійний, скромний).
Дівчинка (яка?)… (Справедлива, добра, мудра).
Білий. Збагачення себе новими знаннями.
Я весь час боявся цих рогатих жуків. Виявляється, що вони зовсім не страшні. Це для мене нове.
Червоний. Формування свого ставлення до подій та інших учасників.
Я вважаю, що дівчинка дуже правильно зробила, що не скривдила жука, адже він також жива істота, і хоче, щоб його любили.
Чорний. Вказівка на негативні сторони подій.
Мене дуже вразив Соловей. Я не знав, що він такий задавака.
Жовтий. Простеження позитивних сторін подій.
Казка закінчилася дуже гарно. Я марно хвилювалася за Жука.
Зелений. Втілення нових пропозицій.
Якщо Соловей такий майстер із співу, я б йому запропонувала навчити Жука співати і створити дует.
Синій. Контроль за розумовим процесом.
Як і в кожній казці, добро завжди перемагає зло. Кожний, хто є в цьому світі, має право на життя. Кожна істота у світі корисна.
Назви головних героїв казки.
Придумай іншу кінцівку казки.
Запропонуй інший заголовок.
Поясни значення слова «гордість»
Поділись інформацією про жука.
Чому соловей співає тільки з квітня по червень?
Співають тільки солов’ї – самці своїм самкам, коли та висиджує яйця
Діти об’єднуються у 6 груп за частинками розрізаних карток тварин. У групах ознайомлюються з текстом про тваринку, а потім представник групи іде в інші групи розповісти про свою тваринку.
Жук – олень. Жуки – олені добре літають. Оселяються переважно у дібровах. Личинки розвиваються у стовбурах старих дубів. Дорослі жуки живляться соком пошкоджених дубів. Оскільки такі ліси часто вирубують, то жуків стає все менше і менше. Зараз жук – олень занесений до Червоної книги України.
Хрущ. Від інших комах його відрізняють вусики з довгими щетинками. Збитків рослинам завдають не дорослі жуки, а личинки, які пошкоджують корені рослин. Вороги жука: їжаки, кажани, птахи.
Жужелиця. Ця комаха – довгожитель, може доживати до 5 років. Жужелиця живиться шкідниками плодових дерев. Іноді може поїдати кукурудзу, ячмінь, пшеницю. Комаха має кумедну кличку – бомбардир, бо здатна вистрілювати з метою захисту їдку рідину на велику відстань.
Бронзівка. Жук відрізняється надзвичайно яскравим забарвленням з металевим блиском тіла. По рослинах пересувається повільно, аде міцно тримається за стебла. Бронзівки харчуються квітками рослин або соками дерев. Садівники остерігаються великої кількості жуків, бо вони можуть раптово й швидко пошкодити плоди.
Сонечко. Цього жука ще називають Божою корівкою. Живиться жучок попелицями, які завдають рослинам шкоди. За день доросла особина може з’їдати до 50 попелиць. Тому сонечко є корисним хижаком.
Носоріг. Цей великий жук може перелітати на відстані 50 км. Незважаючи на грізний вигляд цих жуків, вони абсолютно нешкідливі. Харчуються зовсім мало – соком рослин. Ці жуки - справжні силачі. Вони можуть піднімати вантаж , який у 800 разів перевищує їх власну вагу.
ІІІ. Рефлексивно – оцінювальний етап.
Прочитана казка спонукає мене до …
Найцікавішим завданням на уроці було …