Урок 44.
Тема: Василь Чухліб «Зимова казка».
Мета: продовжити ознайомлення учнів з літературними оповіданнями; вдосконалювати техніку правильного, свідомого, виразного читання; формувати в учнів уміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки з прочитаного; виховувати щедрість, дружелюбність.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Ось і знову дзвінок лунає,
Мелодійно і срібно звучить.
Він до класу дітей скликає,
Щоб успішно нового навчить.
II. Мовленнєва розминка
1. Робота в групах
Гра «Спіймай мій настрій»
Учні виконують дії, які називає вчитель.
— Посміхніться, «зніміть» посмішку зі свого обличчя долонькою та «киньте» своєму сусідові. «Спіймайте» посмішку, «прикрасьте» нею своє обличчя.
— Зобразіть на обличчі емоцію Баби Яги; впертої Кози-дерези; сміливого Котигорошка; хвальковитого Колобка тощо.
2. Гра «Встав букву»
- За допомогою кубиків ЛЕГО вставте потрібну букву
Картки зі словами
3. Робота над скоромовкою
Притрусив сніжок стіг сіна
І санчата притрусив.
Уже снігу - по коліна,
А він сипле з усіх сил!
- Прочитайте скоромовку: повільно, чітко вимовляючи всі звуки; пришвидшено; спробуйте дуже швидко. Читання хором, парами, індивідуально
4. Робота над чистомовкою
Ить-ить-ить — листя в лісі шелестить.
Ому-ому-ому — страшно зайчику одному.
Иця-иця-иця — десь там крадеться лисиця.
Оги -оги-оги — порятують зайця ноги.
Не-не-не — швидко від лисиці він чкурне.
III. Мотивація навчальної діяльності
IV. Повідомлення теми і мети уроку
Гра «Чарівний мішечок»
—В мене є чарівний мішечок. В ньому предмети, або зображення предметів які вам допоможуть дізнатися про яку пору року ми будем сьогодні читати.
—Які предмети ви дістали? В яку пору року ми можемо користуватися такими предметами?
Зима
Гра «Дискусія»
Зима – це гарно Я не знаю Зима – не гарно
- Перед тим як опрацювати оповідання відпочинемо
Фізкультхвилинка
V. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
1. Опрацювання казки Василя Чухліба «Зимова казка»
1) Гра «Передбачення».
— На ст. 59 Прочитайте заголовок оповідання. Поміркуйте, про що воно буде.
- В оповіданні вам зустрінуться такі слова. (Пояснення значення незрозумілих слів, та вивішення її на «Стіну слів»)
Димарі – труби для відведення диму з печі у приміщенні
Держак – деталь предмета, за яку його тримають
2) Читання оповідання вчителем.
- Чи сподобалось вам оповідання? Що вас вразило? Здивувало?
- Чи правильним виявилося ваше припущення про зміст казки?
2. Словникова робота
Хвіртка Держак Сніговик хурделиця |
Переливаються Зіперлася Починається Прокидають |
Сонячний Прозорий
Дерев’яний |
3) Читання казки «сніжинками» (на якого учня «впала» сніжинка, той і читає)
4) Аналіз змісту казки.
— Яким в оповіданні змальовано зимовий ранок?
— Що побачили діти на яблуні?
— Як ви вважаєте, чому цей текст називається «Зимова казка»?
— Як ви розумієте вислів «зимова казка тільки починається»? Обґрунтуйте відповідь рядками з тексту.
5) Робота в парах. гра «Пошуковці»
- Утворіть порівняння за текстом. Поясніть, як ви їх розумієте, за якою ознакою їх утворив автор.
Снігурі, мов ….
Яблунька, наче …
Дахи, наче …
6) Гра «Хто який?»
- Доберіть з тексту ознаки до слів.
Ранок (який?)
Дим (який?)
Лопатки (які?)
Казка (яка?)
Яблука (які?)
7) Гра «Читає Незнайко»
Учитель читає речення з тексту, навмисне припускаючись помилок. Учні мають помітити помилку, знайти в тексті та прочитати речення правильно.
Так виправили всі помилки.
Гра «Правильна відповідь з ЛЕГО»
VI. Підсумок уроку