Урок з дизайну і технологій (2клас) "Геометричний орнамент"

Про матеріал
Знайомити учнів з ДУМ, сформувати уявлення про орнамент, навчити вирізати геометричні фігури з паперу, розвивати фантазію, моторику рук, виховувати любов до національних традицій, терпіння і акуратність.
Перегляд файлу

 

 

 

Тема. Геометричний орнамент

Мета: ознайомити учнів з декоративно-ужитковим мистецтвом; сформувати уявлення про орнамент, про спосіб його отримання шляхом вирізування з паперу; навчити вирізати геометричні фігури з паперу; розвивати фантазію та уяву, дрібну моторику рук; розширювати світогляд; виховувати любов до національних традицій, терпіння і акуратність, бажання допомагати друзям.

Слайд 1

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Нумо, діти, підведіться!

Всі приємно посміхніться.

Продзвенів уже дзвінок,

Починаємо урок!

(Перевірка готовності учнів до уроку)

- У кожного на парті має бути кольоровий папір, ножиці, клей, картон.

ІІ. МОТИВАЦІЯ УЧНІВ

- Відгадайте загадку

Шерсть гладенька

 І м’якенька,

 Спинка гнеться,

 Хвостик в’ється —

 Тільки лапки

 Цап-царапки! (Кіт)

- Які слова допомогли вам відгадати загадку?

- Які казки ви знаєте де одним з головних героїв є кіт? (Діти називають )

Слайд 2

- Нещодавно ми з вами прочитали книгу про Кота да Вінчі. Яких героїв з цієї казки ви запам’ятали?

- Курка Кудаха принесла нам новий номер газети Куряча правда. Давайте прочитаємо!

Слайд 3

- Діти, Пімпочка засмучена, і не знає чи встигне да Вінчі знайти скатертину до приходу гостей. Давайте виготовимо Пімпочці нову скатертину!

Слайд 4

- Для того, щоб почати допомогти їй треба пройти урок сови Угухи. Вона розповість про новий вид мистецтва, в стилі якого виготовлена скатертина.

Слайд 5

IІI. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розповідь учителя

— Підніміть руки хто любить гратися?

— Які іграшки вам подобаються найбільше?

— Які іграшки бувають? (М’які, залізні, пластмасові та ін.)

— А чи бувають іграшки, якими можна не тільки гратися?

Слайд 6

— Іграшки, які мають художню цінність і виготовлені народними майстрами, називаються декоративними. А мистецтво їх виготовлення прийнято вважати декоративно-ужитковим.

Слайд 7,8,9,10

До декоративно-ужиткового мистецтва належать художньо виконані меблі, посуд, одяг, килими, мереживо, ювелірні вироби, іграшки та інші предмети. В Україні історично склалися центри декоративно-ужиткового мистецтва у Косові, Яворові, Опішні, Решетилівці, Дибінцях, Ічні, Дегтярах, Петриківці, Бубнівці, Клембівці та інших населених пунктах.

Слайд 11

— Розгадайте зашифроване слово і дізнаєтесь чим оздоблювали свої вироби народні майстри?

— Так, вони прикрашали свої вироби орнаментом.

2. Вступна бесіда

— Орнамент з латинської мови означає «прикрашати». Орнамент — найпоширеніша композиційна побудова; це багаторазове повторення зображення предметів. Зустрічається в архітектурі, декоративно-ужитковому мистецтві, графіці.

Орнаменти використовують для прикрашання інтер’єру приміщень, сценічних костюмів, альбомів, посуду, рушників, скатертин та інше.

Слайд 12

Є три види орнаменту – геометричний, який складається з точок, ліній (прямих, ламаних, зигзагоподібних), і фігур (кіл, ромбів, багатогранників, зірок, хрестів, спіралей),  рослинний, який складається зі стилізованих листя, квітів, плодів, гілок. Та зооморфний (тваринний).

Скажіть під яким номером знаходиться геометричний орнамент на слайді?

Слайд 13

3. Оголошення теми уроку

— Ми сьогодні будемо прикрашати скатертину для Пімпочки геометричним орнаментом.

4. Демонстрування та аналіз зразка

• Заготовлені деталі зображення розташовуються на столі так, щоб вийшла задумана композиція.

• Клеєм промащується тільки наклеювана деталь зображення. Зручніше промащувати від середини до країв. Кожне нове промазування робиться на чистому аркуші.

• На фон зображення наклеюються в певній послідовності: спочатку — найбільш віддалені, а потім — поступово наближаються до переднього плану.

• Потім деталь потрібно приклеїти на її місце і пригладити ганчірочкою (або накрити чистим аркушем паперу і пригладити).

4. Повторення правил користування клеєм та ножицями.

Слайд 14

- Діти, сищик Чуча боїться вас брати на завдання, бо хвилюється чи знаєте ви як правильно користуватися клеєм та ножицями. Давайте розкажемо її як потрібно правильно користуватися ножицями та клеєм.

III. ПРАКТИЧНА РОБОТА УЧНІВ

- Зараз ми всі претворимося на сищиків. Люди цієї професії, мовчазні, вони дуже обережні при виконанні завдання і ніколи нікому не розповідають про свої здогадки. Заплющіть очі і уявіть себе саме такими.

- Бубуша і Пік взяли показання у бідної Пімпочки і вона описала свою скатертину. Із слів пімпочки її скатертина була білою. У нас на дошці біле полотно – це основа нашої скатертини. Сказала що її скатертина була прикрашена геометричним орнаментом. Ваше завдання розмістити деталі так, щоб вони повторювалися по краю аркуша-скатертини.

Робота в групах

І група

- Ваша група сищиків отримує конверт із набором геометричних фігур. Ваше завдання вирізати з картону смужку шириною 5 см, розмістити правильно фігури і наклеїти їх так як на зразку.

ІІ група

- Ваша група сищиків отримує смужки із зображеними фігурами на площині, ваше завдання вирізати фігури і розмістити їх як на зразку.

ІІІ група

- Ваша група сищиків отримує трафарети, за допомогою трафарета ви маєте виготовити потрібні геометричні фігури і наклеїти їх як на зразку. Увага! Прикладайте трафарет не посередині аркуша, а з краю, щоб економно використовувати папір.

IV. ВИСТАВКА ТА ОЦІНЮВАННЯ РОБІТ

(Оформлення загального орнаменту на скатертині ватмані)

(Прибирання робочих місць)

V. ПІДСУМОК УРОКУ

Гра «Чарівний куб»

— Із яким видом мистецтва познайомилися?

— Що таке орнамент?

— Де найчастіше застосовували орнамент українські майстри?

— Кому допомагали на уроці?

— Яким має бути справжній друг?

— Чи можна назвати учнів нашого класу справжніми друзями? Чому?

Слайд 14

doc
Додано
8 жовтня 2023
Переглядів
658
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку