Мета: Закріпити знання учнів про валентність хімічних елементів, навчити складати формули за валентністю. Формувати вміння працювати в групі, розвивати логічне мислення, виховувати інтерес до предмета.
Обладнання: картки з завданнями, періодична система елементів.
Тип уроку: комбінований
Форми та методи: словесний (бесіда), інтерактивні вправи «Незакінчене речення», «Снігова куля», гра «Хрестики-нулики», робота в парах із взаємооцінюванням, робота в групах, самостійна робота із самоперевіркою.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Вправа «Незакінчене речення»
Валентність – це …
За одиницю валентності прийнято …
Існують елементи із ….. валентністю та ….. валентністю.
Привести приклад елементів із змінною валентністю ….
Елементи із сталою валентністю, це, наприклад, ….
Бінарні сполуки – це ….
сумарна валентність усіх атомів одного елемента завжди дорівнює …
«Хрестики-нулики»
Виграшний шлях: одновалентні метали.
Виграшний шлях: тривалентні метали.
«Снігова куля»
Учні передають по ряду листок із завданням, кожен учень визначає валентність кожного елемента у формулі:
MnO, Fe2O3 , CrO3, CuO, K2O, СаH2, N2O, NO, N2O3 .
Експрес-опитування:
Після виконання тестових завдань правильні відповіді проектуються на екран інтерактивної дошки, учні обмінюються зошитами в парах і перевіряють правильність виконаного завдання товаришем, ставлять прогнозовані оцінки.
1. Позначте складну речовину: а) О2; б) СО2; в) Н2; г) Са.
2. Позначте валентність Кальцію: а) І; б) ІІ; в) ІІІ; г) ІV.
3. Для позначення двох молекул кисню використовують запис:
а) О2; б)2О; в) 2О2; г) Н2О2.
4. Визначте правильність наведеного твердження:
« Здатність атомів сполучатися з певною кількістю інших або таких самих атомів називають відносною молекулярною масою». (так чи ні)
6. Вкажіть ряд, у якому наведено приклади формул лише простих речовин :
а) НС1, Н2О, А12О3;
б) НС1, СuО, FеS;
в) А1, А12О3, А1С13;
г) О2 ,С12, S.
а) 6 атомів Гідрогену;
б) 12 атомів Гідрогену;
в) 6 атомів водню;
г) 6 молекул води.
8. Позначте елементи зі сталою валентністю: а) Cu; б) Fe; в) Na; г) Ca.
9. Позначте елементи із змінною валентністю: а) Н; б) О; в) СІ; г) Р.
10. Установіть відповідність між вказаною валентністю та сполуками:
А) N (I); a) NH3;
Б) N (III); б) NO2;
В) N (IV); в) NO;
г) N2O.
11. Установіть відповідність між вказаною валентністю елемента та сполуками: А) S (II); а) SO3;
Б) S (IV); б) H2S;
В) S (VI); в) SO2;
г) CaS.
12. Позначте значення Mr (K2SO4): а) 167; б) 174; в) 87; г) 204.
Відповіді: 1. б 7. г
2. б 8. в, г
3. в 9. в, г
4. ні 10. А – г; Б – а; В – б;
5. б, в 11. А - б; Б – в; В – а;
6. г 12. б.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
До цього часу ви користувалися готовими формулами речовин, написаними в підручнику чи запропонованими учителем. А чи хочете ви навчитися самостійно складати формули? Для цього потрібно добре знати, що таке валентність та уміти використовувати це поняття. Тому сьогодні перед нами стоїть важливе завдання – навчитися складати формули за валентністю.
ІV. Засвоєння нових знань.
Для того, щоб навчитися складати формули сполук за валентністю, треба знати алгоритм.
Алгоритм складання формул бінарних сполук за валентністю.
№ п/п |
Послідовність дій |
Приклад |
1. |
Записати символи елементів, які входять до складу сполуки. |
КО |
2. |
Записати значення валентностей над символами елементів римськими числами |
І ІІ КО |
3. |
Визначити найменше спільне кратне для чисел, що виражають валентність |
Для чисел І і ІІ це число 2 |
4. |
Визначити індекси атомів елементів, що входять до складу сполуки. Для цього, найменше спільне кратне поділивши на валентність першого елемента, знайдемо кількість його атомів. Поділивши найменше спільне кратне на валентність другого елемента, знайдемо кількість атомів даного елемента. |
Індекс Калію дорівнює 2:2=1. Індекс для Оксигену дорівнює 2:2=1. Формула сполуки К2О |
V. Закріплення знань, формування практичних умінь.
Робота в групах геретогенного складу
(учитель спостерігає за роботою учнів, за потребою відключає від групової роботи і займається з учнем індивідуально)
Завдання
Складіть формули бінарних сполук з Оксигеном: Натрію, Карбону(ІІ), Силіцію(ІV), Феруму (ІІІ), Нітрогену(V).
Завдання
Складіть формули бінарних сполук з Сульфуром, якщо Сульфур двохвалентний: Натрію, Феруму(ІІ), Калію, Кальцію , Гідрогену.
Завдання
Складіть формули бінарних сполук за валентністю:
ІV VI I II III ІV III III III V
SO, SO, NO, NO, NO, NO, NH, FeO, PO, PO
Самостійна робота із самоперевіркою
(по закінченню роботи учні перевіряють самостійно завдання, звіряючи із правильними відповідями, які проектуються на екрані)
а) Калію із Карбоном(ІV);
б) Фосфору(V) із Сульфуром(ІІ);
в) Фосфору(ІІІ) із Сульфуром(ІІ);
г) Хлору(VІІ) із Оксигеном;
д) Алюмінієм із Силіцієм;
е) Алюмінію із Карбоном(ІV).
2. Вправа «Спіймай помилку» (виправити неправильно написані індекси):
ІV ІV III II
NaO2, CO2, Ca2O, KCl, BaCl2, Al3C4, Fe2O3, ZnS2
VI. Підведення підсумків. Рефлексія.
Учні по черзі говорять по одному реченню, обираючи початок фрази з рефлексивного екрана на дошці:
VI. Домашнє завдання.
Опрацювати § 13. Повторити валентність атомів елементів. Виконати завдання № 5 (ст.96)