Тема. Метан: молекулярна, електронна та структурна формули. Поширення у природі. Гомологи метану.
Мета. - Розглянути склад , будову , структурну та електронну формули метану, просторову будову молекули , його фізичні властивості; розширити знання учнів про поширення органічних речовин у природі на прикладі метану; пояснити гібридизацію електронних хмар.
Обладнання: комп’ютер; модель молекули метану, схеми утворення гібридизованих орбіталей; сигнальні картки зеленого, жовтого та синього кольорів; картки із завданнями для індивідуальної роботи; листи ватману для роботи в групах, кольорові фломастери.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ..
ІІІ. Актуалізація необхідних учням знань для вивчення нового матеріалу
Метод: гра с кубиком. (Вчитель по черзі кидає кубик учням. Учень, піймавши кубик, дає відповідь «так» чи «ні», коментує, в разі необхідності дає вірну відповідь.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності та повідомлення теми і мети уроку.
Тема нашого уроку називається» Метан: молекулярна, електронна та структурна формули. Поширення у природі. Гомологи метану.» ( запис теми в зошит)
Поширення метану в природі деякою мірою відоме вам з курсу фізичної географії України. Цей безбарвний, без запаху і смаку газ - чи не головна складова природного і важливий компонент попутного нафтового газів. Залежно від родовища об'ємна частка метану в природному газі становить від 75 до 99 %.
Завдання
Назвіть перспективні нафтогазоносні райони України і покажіть їх на карті.
( робота з картою)
Цікаво?
У позаминулому столітті в сольовій копальні «Камера Спалена», що в горі Величка (Польща), були робітники, яких називали «грішниками, що каються». Вони надягали мокрий одяг з каптурами і повзали шахтами. Тримаючи в руці довгі ціпки, на кінці яких жевріли смолоскипи. У такий спосіб вони випалювали метан під стелею, не дозволяючи його концентрації сягнути критичної межі.
Пізнавально!
Виходи метану на земну поверхню трапляються в сейсмоактивних місцевостях, у місцях розломів земної кори, на дні океану тощо.
Захоплююче!
Метан утворюється при розкладанні залишків рослин і тварин бактеріями за відсутності повітря (анаеробне середовище), тому його часто називають болотним. Біогаз – продукт переробки фекалій і сміття – також переважно складається з метану.
Болотний газ хімічними методами вперше дослідив у 1776р. італійський природодослідник Алессандро Вольта і встановив його відмінність від водню. Також це природне джерело метану вивчали Бертолле, Дальтон, Берцеліус тощо. Болотний газ у неглибокій замуленій водоймі збирали в такий спосіб. Товстостінну склянку або пляшку занурювали у воду, аби вона заповнилася рідиною, потім повертали її догори дном, вставляли лійку і збирали метан, розпушуючи дно за допомогою ціпка. Коли в склянці збирався газ, її закорковували під водою й після цього виймали на поверхню.
ІV. Повідомлення теми уроку
План уроку:
Розглянемо будову та властивості органічних речовин на прикладі найпростішого представника вуглеводнів –МЕТАНУ. Одним із факторів , що впливає на властивості хімічних сполук є будова молекули речовини, тому ознайомимося з його будовою. Метан термічно можна розкласти на прості речовини - Карбон і Гідроген. Отже, він складається з цих елементів. Відповідно до кількісного аналізу , на один атом карбону припадає 4 атоми Гідрогену. Звідси і формула молекулярна формула метану – СН4. Структурна формула ____ Електронна формула ____________
Оскільки в молекулі метану всі валентні електрони атома Карбону спарені і немає електронів , що могли б утворювати ще зв’язки , то метан належить до насичених вуглеводнів та є їх першим представником.
Запитання . Який тип зв’язку в молекулі метану?
( До складу метану входять тільки атоми неметалів С і Н з різним ступенем електронегативності, то зв’язки в молекулі - ковалентні полярні , зміщені у бік більш електронегативного елемента- Карбону).
Щоб зрозуміти просторову будову молекули метану, повернемося до розподілу електронів за рівнями атома Карбону.
С 1s2 2s2 2p2
Із електронної формули видно , що в утворенні зв’язків повинні брати участь один s- електрон та три р- електрони, які будуть перекриватися . Енергія цих зв’язків повинна бути неоднаковою. Але вчення Лайнуса Полінга довели , що вся енергія в молекулі метану - однакова. Такий процес називається ГІБРИДИЗАЦІЄЮ, а одержані орбіта лі нової форми – гібридними. Оскільки свою форму змінюють один s- і три р- електрони атома Карбону , то цей процес називається sр3 – гібридизацією.
У місцях перекриття орбіта лей електронна густина , а отже, і негативний заряд , зростає, тому вони будуть максимально розтовхуватись в просторі. У результаті молекула метану набуває форми тетраедра : у центрі - атом Карбону , у вершинах - атоми Гідрогену. С-Н зв’язки спрямовані до вершини під кутом 109 28 .
(робота з підручником за таблицею)
СН4 – безбарвний газ , без запаху , у двічі легший за повітря. У воді майже не розчиняється , розчиняється у органічних речовинах. Температура кипіння -162 С. У природному газі понад 98 % метану. У природі утворюється внаслідок гниття рослин без доступу повітря . Багато на болотах у вугільних шахтах. Утворюється метан у надрах Землі. Становить основу атмосфери планети.
(перегляд відео «Вибух метану»
Гра «Ромашка»
Учень зриває пелюсток, зачитує, відповідає.
1. Яка гібридизація відбувається в атомах Карбону в молекулі метану? (SP3).
2. Під яким кутом розташовуються в просторі гібридні орбіталі атома Карбону в молекулі метану? (109, 5º або 109º28′).
3.Яку просторову будову має молекула метану? (тетраедричну).
4. Які види формул ви можете записати для метану? (молекулярну, електронну, структурну) .
5. Який тип зв’язків між атомами в молекулі метану? (ковалентний).
6. Який газ називають болотним або рудниковим газом? (метан).
7. Де зустрічається метан у природі?
5 Гомологічний ряд метану.( написаний на дошці, учні вивчають його разом з учителем)
Сполуки , що складаються із Карбону і Гідрогену , в яких усі валентності атомів Карбону , що вільні після утворення зв’язків С-С , насичені атомами Н , називаються НАСИЧЕНИМИ ВУГЛЕВОДНЯМИ. Алкани – ценасичені вуглеводні з відкритими карбоновими ланцюгами загальної формули СnH2n+2. Сполуки , що мають подібну будову молекул і подібні хімічні властивості та різняться між собою за складом на одну чи кілька груп СН4 називаються ГОМОЛОГАМИ , а ряд сполук – ГОМОЛОГІЧНИМ РЯДОМ.
Гомологічний ряд насичених вуглеводнів (алкані або, парафінів)
Алкани мають лише прості одинарні зв’язки.
Загальна формула СnH2n+2
СН4– метан С2Н6 – етан С3Н8– пропан С4Н10 – бутан С5Н12– пентан С6Н14– гексан С7Н16– гептан С8Н18– октан С9Н20– нонан С10Н22– декан
6.Поширення метану природі.(робота з презентацією).
|
VІ. Узагальнення отриманих на уроці знань
( з допомогою презентації у віршованій формі)
Розв’язання задачі біля дошки.
VІІ. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна гра « Мікрофон».
VІІ. Виставлення оцінок та домашнє завдання