Урок з інтегрованого курсу «Я досліджую світ» 3 клас НУШ
Тема. Чим живляться тварини? Ланцюжок живлення.
Мета: формувати поняття «рослиноїдні», «хижаки» та «всеїдні» тварини; розвивати вміння об’єднувати тварин у групи за способом живлення; складати ланцюги живлення та аналізувати їх; розвивати вміння встановлювати причиново-наслідкові зв'язки та продовжити розвивати навички спостережливості в природі; виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання: набір «Шість цеглинок» LEGO, картки з ілюстраціями тварин, конверти з малюнками, таблички з написами, саморобний театр.
Хід уроку
Організаційний момент
1. Привітання.
2.Вправа «Настрій з цеглинками
Покажіть цеглинку, яка відповідає ващому настрою к цей момент.
Актуалізація опорних знань учнів.
1. Вправа «Мікрофон»
-Що таке довкілля?
-Що таке природа?
-Що належить до живої природи?
2.Вправа «Зворотній зв'язок»
Алгоритм
(Діти беруть цеглини і складають вежу, повторюючи види тварин.)
Наприклад:
Жовта цеглинка – муха.
-Який це вид тварин?
-Які ознаки цього виду тварин?
-Яких ще комах ви можете назвати?
(Таким чином згадали 10 видів тварин)
У природі більше ніж 2 млн. видів тварин. Це багато?
3. Вправа «Визнач свою позицію»
-Чи потрібна різноманітність тварин?
4.Гра «Нагодуй тварину»
Кола Вена
На основі досліджень та життєвого досвіду робимо висновки.
-Чи однаково харчуються тварини?
(Дитина розміщує зображення тварини у відповідне коло за типом живлення)
Результат дослідження полягає у виокремленні трьох груп тварин:
1) група – тварини, що живляться рослинами;
2) група – тварини, що живляться іншими тваринами;
3) група – тварини,що живляться і рослинами, і тваринами.
Яке питання нас цікавить сьогодні? Яка тема уроку?
Робота за новою темою.
1. Стіна слів.
Живлення, ланцюжок живлення.
2. Перевірка результатів дослідження.
Робота з підручником. Вправа «Спрямоване читання».
Завдання перед читанням спонукає до активізації розумової діяльності.
Знайдіть відповіді на запитання:
– Скільки існує груп тварин за типом живлення?
– Як називають тварин,які живляться рослинами?
– Як називають тварин, що живляться іншими тваринами?
– Яких тварин ми називаємо всеїдними?
3.Фізхвилинка «Танцюємо з тваринами»
4. Складання алгоритму ланцюжка живлення за допомогою цеглинок LEGO.
Закріплення й систематизація нового матеріалу
1. Об’єднання в групи засобами гри.
«Знайди свою групу»
В учнів листочки з назвами тварин.
Завдання:
– Об’єднайтесь у групи за способом живлення тварин.
Перевірка-голосування цеглинками.
2. Робота в групах.
Складання ланцюжків живлення за допомогою зображень тварин та рослин.
Презентація робіт.
3. Вправа «Фантастичне припущення».
Припустимо, що в світі зникли хижаки!
Які очікувати наслідки ?
У природі є один секрет, який нам допоможуть розкрити наші артисти.
4. Театралізація.
«Казка про дівчинку й чарівну паличку»
– Який можна зробити висновок? (У природі потрібні всі тварини, і все взаємопов’язано. Якщо руйнується якась одна ланка, то руйнується і весь ланцюг живлення. Природу треба берегти!)
Рефлексія
1. Робота в групах. Написання повідомлення людству від імені природи за допомогою цеглинок LEGO
2. Складання вежі порозуміння.
Якщо вам на уроці було цікаво та зрозуміло – зелена цеглинка, якщо залишились запитання –червона. Складаємо мегавежу.