Тема. Модернізація промисловості та сільського господарства. Практична робота: підготувати повідомлення «Українські підприємці ХІХ ст.».
Мета: охарактеризувати особливості соціально-економічних зрушень в українських землях у пореформений період; пояснити роль і місце українських земель у господарському житті Російської імперії; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння висловлювати власну думку, аналізувати історичний матеріал; виховувати
Конспект уроку
з історії України
для 9-го класу
на тему
«Модернізація промисловості та сільського господарства»
Підготувала
учитель історії та правознавства
Першотравневої ЗОШ І-ІІІ ступенів
Зміївської районної ради
Харківської області
Вистороп Т. В.
2017
Тема. Модернізація промисловості та сільського господарства. Практична робота: підготувати повідомлення «Українські підприємці ХІХ ст.».
Мета: охарактеризувати особливості соціально-економічних зрушень в українських землях у пореформений період; пояснити роль і місце українських земель у господарському житті Російської імперії; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння висловлювати власну думку, аналізувати історичний матеріал; виховувати
Обладнання: підручник «Історія України» для 9 класу (В. С. Власов)
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
«Київська козаччина»;
Початок Кримської війни;
Оприлюднення маніфесту царя Олександра І про скасування кріпацтва.
(Осучаснення, поліпшення, покращення, удосконалення, піднесення, збагачення і т.д.)
Осучаснення
Поліпшення
Удосконалення
Піднесення .
Тема: Модернізація та .
Модерніза́ція — перехід від традиційного аграрного суспільства до світського, міського й індустріального.
ХІХ століття – століття технічного прогресу, яке змінило обличчя Європи і всього світу. Реформа 1861 р. сприяла поширенню на селі ринкових та товарно-грошових відносин. Сільське господарство поступово набувало підприємницьких рис. Найпомітнішим цей процес був у землеробстві.
Основна маса орних земель була відведена під посіви хлібних культур. Поява мережі залізниць та зростання попиту на хліб перетворило Степову Україну на район торговельного зернового господарства.
У другій половині ХІХ ст. посилюються тенденції до спеціалізації районів України на вирощуванні різних видів сільськогосподарської продукції.
Степова Україна |
Торговельно зернове землеробство. |
Правобережна Україна |
Цукробурякове виробництво |
Лівобережна Україна |
Тютюнництво |
Перехід до капіталістичної системи господарювання сприяв піднесенню сільськогосподарського виробництва. Наприкінці ХІХ ст. Україна давала 43% світового врожаю ячменю, 20 % - пшениці і 10 % - кукурудзи. Але в самій Наддніпрянщині, яка мала статус «європейської житниці», українець у середньому споживав хліба менше, ніж жителі розвинених європейських країн.
Хоча рівень механізації був невисоким, проте прикметною рисою сільського господарства вже стало більш широке використання спеціальних машин і знарядь. Процес механізації швидше розвивався в Південній Україні. Прикладом тогочасного ведення землеробства може слугувати економія графа Бобринського.
У другій половині ХІХ століття відбувається індустріалізація: швидкими темпами розвиваються вугільна, металургійна галузі промисловості (Донецький, Криворізький басейни), машинобудування, видобувна та металообробна галузі.
Найбільшим заводом у Європі на той час вважався завод Джона Грієвза, який виник у м. Бердянську Таврійської губернії 1884 р. 1895 р. було засновано Харківський паротяго будівний завод, 1900 р. – Луганський. Велике значення мала харчова промисловість (цукор), горілчана, борошномельна галузі. Цукрова промисловість України стала основним постачальником цукру для всієї російської імперії.
Починається будівництво залізниць. У 1862 р. в Петербурзі вирішили, що в Україні потрібно провести першу залізницю, яка повинна була зв’язати Одесу і місто Балту. Її було збудована державним коштом протягом 1862 – 1865 рр. На початку 90-х рр.. в Україні діяло вже дев’ять залізничних магістралей.
Розвивається торгівля, остаточно складаються внутрішній і зовнішній ринки. Повільними темпами зростає кількість міст. Зростає роль водного транспорту, збільшується кількість пароплавів. Найбільший порт – Одеса.
У 60 – 80-ті рр. ХІХ ст. завершується промисловий переворот. Його наслідком стало заснування заводів і фабрик. У сільському господарстві також почав розвиватися капіталізм.
Про становище українських робітників наприкінці ХІХ століття:
«Ціни взагалі залишалися низькими: калач у 70-ті роки – 3 коп., хліб житній – 4,5 коп., пиріг – копійка, миска борщу – півтори копійки, галушок – 5 коп., порція печені або душенини – 15 коп., ковбаса м’ясна – від 15 до 30 коп., в’язка грибів – 15 коп., судак – 20 коп., короп свіжий – 50 коп. – 1 крб. невеликі були і заробітки. Гончар, наприклад, наприкінці століття заробляв 30 коп., швець – 50-90 коп. на день, заробітна плата в промисловості була приблизно ж на цьому рівні (середньомісячна близько 20 крб.)»
Від 70-х років розгортається робітничий рух. У 1875 р. створено першу нелегальну робітничу політичну організацію «Південноросійський союз робітників» в Одесі. Наприкінці цього ж року організацію було розгромлено. 15 осіб було засуджено. Євгена Заславського засудили до 10 років каторги.
Марксизм – учення про побудову нового суспільства соціальної справедливості та рівності революційним шляхом через знищення приватної власності пролетаріатом.
Соціал-демократи – прибічники марксизму, що прагнули досягти своїх цілей демократичними реформами.