Урок з історії України "Голод 1921-1923рр. Впровадження непу"

Про матеріал
Урок вивчення нового матеріалу, формування вмінь і навичок з використанням елементів технології критичного мислення
Перегляд файлу

Якимів Галина Василівна

учитель історії та правознавства

Яремчанської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2

Івано-Франківської області,

спеціаліст вищої категорії, «учитель-методист»

 

10 клас, історія України

ТЕМА. Голод 1921 — 1923 рр. Впровадження непу в Україні та його особливості .

Мета: освітня: зясувати причини впровадження непу, познайомитися з основними змінами, які відбулися в економіці та політиці; довести, що неп – вимушений тактичний крок влади, а не її стратегічна лінія;

розвивальна: вдосконалювати вміння учнів зіставляти історичні процеси, робити висновки та узагальнення.

виховна:виховувати інтерес до історії.

Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу і формування вмінь і навичок

Література.

1.Гісем О.В. Історія України (рівень стандарту) : підруч. для 10 кл. закл. загал. серед. освіти / О.В. Гісем,О.О.Мартинюк. – Харків : Вид-во «Ранок», 2018

2.Гісем О. В. Історія України. 10 клас: Розробки уроків. Рівень стандарту. Академічний рівень /О. В.Гісем, О. О. Мартинюк.— Х.: Вид-во «Ранок», 2011

Хід уроку

І. Актуалізація.

Проблемне питання

Чи згодні ви з твердженням, що штучно вибудована політика надзвичайних заходів вступила у суперечність з економічними інтересами суспільства, а відтак під загрозою опинився й робітничий клас? Відповідь обґрунтуйте.

ІІ. Усвідомлення.

1.Неп – відмова від негайного переходу до комунізму

«Кероване читання (читання з передбаченнями)»

Радіостанція махновців вітала Кронштадт словами: «Наближається час з’єднання вільних козаків з Кронштадськими героями у боротьбі проти ненависного уряду тиранів».

Проаналізувавши тогочасну суспільно-політичну ситуацію в Україні, спробуйте спрогнозувати реакцію більшовицького уряду на кризовий стан суспільства.

«Побудова повідомлень за алгоритмом»

Подаю учням алгоритм, за яким ті готують усне чи писемне повідомлення.

Неп → сільське господарство → промисловість → фінанси й торгівля

Зразок учнівської відповіді

Нова економічна політика прийшла на зміну політиці «воєнного комунізму» та базувалася на впровадженні елементів ринкової економіки

1. Сільське господарство:

– скасування продрозкладки, уведення продподатку;

– дозвіл на оренду землі;

– дозвіл використовувати найману працю;

– розвиток різних форм кооперації.

2.Промисловість:

– продаж у приватну власність дрібних та частини середніх підприємств;

– об’єднання великих підприємств у трести та переведення їх на госпрозрахунок;

– скасування загальної трудової повинності;

– перехід від зрівняльної до відрядної зарплати;

– дозвіл на створення концесій.

3.Фінанси й торгівля :

– поновлення вільної торгівлі;

– уведення державних податків, платні за транспорт, комунальні послуги;

– випуск неконвертованого червінця.

3.Антирадянські виступи

Випереджувальне завдання: коротка історична довідка учня про Холодноярську республіку

4. Голод 1921-1923 рр. в Україні

Одним із наслідків нової економічної політики став голод 1921-1923рр.

Робота з історичними документами

1-а група

ЛИСТ ГОЛОВИ ВУЦВК Г. ПЕТРОВСЬКОГО ЧЛЕНУ ЦЕНТРАЛЬНОЇ КОМІСІЇ ДОПОМОГИ ГОЛОДУЮЧИМ ПРИ ВЦВК О. ВИНОКУРОВУ

(16 травня 1922р.)

Згідно з Вашою статтею про голод , у Росії – перелом у кращий бік. В Україні – навпаки. Херсонські жахи продажу людського м’яса поширюються. У робітничих районах вимирають робітники великої індустрії – у Херсоні, Миколаєві, Маріуполі, Нікополі, Таганрозі. На 1 квітня голодуючих – 3 млн. Допомога в більшості випадків –1/8 фунту (1 фунт дорівнює 0,41 кг. –Авт.), хліба надається лише 15%. Прошу цілковитої згоди залишити всі добровільні збори в Україні й заборонити вивіз наркомпродівських вантажів у Москву, залишивши ресурси компроду в Україні.

(Гісем О. В. Історія України. 10 клас: Розробки уроків. Рівень стандарту. Академічний рівень /О. В.Гісем, О. О. Мартинюк.— Х.: Вид-во «Ранок», 2011.

Завдання

1. Яким було прохання автора листа?

2. Які факти про ситуацію на півдні України наводяться в документі?

2-а група

ІЗ ЛИСТА М.ГРУШЕВСЬКОГО ДО В.КУЗІВА ВІД 8 лютого 1922р.

ПРО ГОЛОД В УКРАЇНІ

З України надзвичайно сумні вісті. Там голод, а збіжжя забирають на північ. Офіціальні представники Совітської України нічого не роблять, щоб організувати поміч Україні, мабуть, щоб не відтягувати акції запомогової від Росії, котру комуністи передусім хочуть урятувати як свою головну базу. Злочинна спроба повстання…не тільки викликала хвилю обопільного терору, але й зробила комуністів ще більш підозріливими і упередженими проти усіх українців без ріжниці; можливо, що вони просто стали дивитись на Україну, як на колонію, котру не знати чи вдасться взяти до рук твердо, отже, треба використати для певнішої бази – Великоросії.

(Гісем О. В. Історія України. 10 клас: Розробки уроків. Рівень стандарту)

Завдання

1. Яку оцінку дій радянської влади щодо України в умовах голоду дає М.Грушевський?

2. Як Грушевський пояснював те, що допомога голодуючим в Україні прийшла надто пізно?

ІІІ. Рефлексія

«Кола Вена»

Пропоную учням, спираючись на історичні документи і текст підручника, прочитати й порівняти політику «воєнного комунізму» і «нову економічну політику» більшовиків

Зразок учнівської відповіді

Воєнний комунізм»

Спільне

«НЕП»

Модель державного регулювання економіки в умовах громадянської війни (1919-1920рр.)

Уведено продрозкладку

Уведено загальну трудову повинність

Заборона вільної торгівлі

Державний контроль над виробництвом

Спроба ліквідувати товарно-грошові відносини

Застосування репресивних методів при вилученні зерна

Незмінність авторитарного характеру політичної системи породжували сумніви щодо ефективності впровадження таких методів господарювання

Базувалася на впровадженні елементів ринкової економіки

(1921-1928рр.)

Уведено продподаток

Відмінено загальну трудову повинність

Поновлення вільної торгівлі

Продаж у приватну власність дрібних та частини середніх підприємств

Випуск конвертованого червінця

Розвязування проблемної задачі

Здійснивши аналіз перебігу історичних подій, з’ясуйте: згортання непу – це сталінська примха чи закономірне явище в умовах розбудови соціалізму? Свою відповідь обґрунтуйте

ІV. Домашнє завдання.

1. Опрацювати відповідний параграф підручника.

2. Скласти «сенкан» на тему «Нова економічна політика»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
4 червня 2020
Переглядів
712
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку