Тема. Утворення Кирило-Мефодіївського братства
Епіграф уроку:
Від Кирило-Мефодіївського братства веде свою історію весь новий український політичний рух.
М.Грушевський
Мотивація: В Україні на сьогодні існує багатопартійна система, яка відповідає ознакам демократичного суспільства і кожна мисляча людина, якій не байдужа історія країни, в тому числі політична сфера, задає собі запитання: чи є початок сучасного політичного руху. На це питання допоможе нам відповісти сьогоднішній урок.
Мета:
Очікувані результати:
Після уроку учні зможуть:
Основні терміни і поняття: політична організація,
громадсько-політична діяльність, національно-визвольний рух, українське національне відродження .
Обладнання: підручник О.Реєнт,О.Малій Історія України 9 клас, портрети визначних діячів суспільно-політичного руху в Наддніпрянській Україні першої половини XIX ст., навчальний фільм «Кирило-Мефодіївці»; мультимедiйна презентація,www.nbuv.gov.ua Національна бібліотека ім.І.І.Вернадського
Тип уроку: вивчення нового матеріалу з елементами імітації гри
СТРУКТУРА УРОКУ
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
ІV.Рефлексія
V. Підсумок уроку
VІ Домашнє завдання
Хід уроку
І.Організаційний етап
Історична хвилинка
СЛАЙД 2(Проблема уроку)
Проблема: В чому полягають особливості третього етапу національного відродження. Порівняти діяльність КМБ,масонів та декабристів.
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Оцінити свої знання з теми
_1_2_3_4_5_6_7_8_9_10_11_12_
СЛАЙД 3(Основні терміни і поняття)
Бесіда на повторення
Учитель узагальнює: вищим досягненням українського національно-визвольного руху першої пол. 19 ст. була організація та діяльність КМБ.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
СЛАЙД 4 (Зміст уроку)
СЛАЙД 5 (Таблиця)
1.Продовжити складання таблиці в зошиті
Назва організації |
Рік створення організації |
Лідери |
Програмні документи |
Мета |
Звучить фрагмент аудіо лекції
Давайте порівняємо,які суттєві відмінності між цими організаціями?
- соціальні верстви
- різні етапи національного відродження
- різна мета та способи її досягнення
Повідомлення учнів: - В.Білозерський, М.Костомаров, (де діти довідалися про цей матеріал?)
СЛАЙД 6 (Білозерський,Костомаров)
М.Гулак,П.Куліш
СЛАЙД 7 (Гулак,Куліш)
2-3.Робота з історичними джерелами
І група ІІ група
«Книга буття українського народу» «Відозва товариства Брати українці»
ЗАСІДАННЯ ТАЄМНОГО ГУРТКА
Обговорення основних ідей товариства
Написання прокламації до всього українського народу(створення кластера)
Визначити значення КМБ для розвитку національно-визвольного руху в Україні
Розповідь учителя:
Навесні 1847 р. після доносу студента О.Петрова КМБ було викрито і розгромлено.
4.Аналіз думок істориків
Робота в «четвірках»
Яка оцінка вам ближче і чому?
Він був сином мужика - і став володарем в царстві духа. Він був кріпаком – і став велетнем у царстві людської культури. Він був самоуком – і вказав нові, світлі і вільні шляхи професорам і книжним ученим.
(І.Франко)
Поезія Т.Шевченка має для нас епохальне значення: вона зробила з темної маси націю, вона розбила назавжди можливість існування українського руху як «южно-русскаго» провінціалізму.
(Ю.Охрімович)
Вихід в Інтернет на вибір дітей
- Музейний комплекс М.Костомарова с.Дідівці Прилуцького району Чернігівщина;
- Музей заповідник П.Куліша «Ганнина Пустинь»
- Канів музей Шевченка
Рефлексія
Що сподобалося на уроці, що не зрозуміло?
Оцінити свої знання з теми
_1_2_3_4_5_6_7_8_9_10_11_12_
Як добре я працював зі своїми товаришами? |
Завжди |
Звичайно |
Іноді |
Ніколи |
1.Я співробітничав з іншими,коли ми працювали на досягнення спільних цілей |
|
|
|
|
2.Я ретельно працював над завданням |
|
|
|
|
3. Я висловлював нові ідеї |
|
|
|
|
4.Я вносив конструктивні пропозиції,коли мене просили допомогти |
|
|
|
|
5.Я підбадьорював інших |
|
|
|
|
СЛАЙД 2(Проблема уроку)
Повертаючись до проблеми уроку давайте зробимо висновок.
Ми дуже добре з вами попрацювали на уроці і відповіли на всі запитання.
Домашнє завданням:
параграф 14
Написати есе: «Моя власна оцінка діяльності КМБ»
Як добре я працював зі своїми товаришами? |
Завжди |
Звичайно |
Іноді |
Ніколи |
1.Я співробітничав з іншими,коли ми працювали на досягнення спільних цілей |
|
|
|
|
2.Я ретельно працював над завданням |
|
|
|
|
3. Я висловлював нові ідеї |
|
|
|
|
4.Я вносив конструктивні пропозиції,коли мене просили допомогти |
|
|
|
|
5.Я підбадьорював інших |
|
|
|
|
Як добре я працював зі своїми товаришами? |
Завжди |
Звичайно |
Іноді |
Ніколи |
1.Я співробітничав з іншими,коли ми працювали на досягнення спільних цілей |
|
|
|
|
2.Я ретельно працював над завданням |
|
|
|
|
3. Я висловлював нові ідеї |
|
|
|
|
4.Я вносив конструктивні пропозиції,коли мене просили допомогти |
|
|
|
|
5.Я підбадьорював інших |
|
|
|
|
Як добре я працював зі своїми товаришами? |
Завжди |
Звичайно |
Іноді |
Ніколи |
1.Я співробітничав з іншими,коли ми працювали на досягнення спільних цілей |
|
|
|
|
2.Я ретельно працював над завданням |
|
|
|
|
3. Я висловлював нові ідеї |
|
|
|
|
4.Я вносив конструктивні пропозиції,коли мене просили допомогти |
|
|
|
|
5.Я підбадьорював інших |
|
|
|
|