Урок з історії України в 11 класі з теми «Формування передумов незалежності України»

Про матеріал

План-конспект уроку з історії України в 11 класі з теми «Формування передумов незалежності України», урок формування нових знань, вмінь та навичок, в основі організація групової роботи учнів з картками з історичною інформацією та уривками з історичних джерел, Після даного уроку учні зможуть називати політичні передумови суверенізації України, коли і за яких обставин була прийнята Декларація про державний суверенітет України; визначати історичне значення виборів до Верховної Ради УРСР 1990 року,Декларації про державний суверенітет України, роль ВР УРСР у досягненні Україною суверенітету; пояснювати причини та наслідки політичної конфронтації восени 1990 року; характеризувати основні вимоги студентів; висловлювати і аргументувати власні судження щодо результатів та значення подій.

Перегляд файлу

План-конспект уроку 

з історії України в 11 класі

з теми «Формування передумов незалежності України»

 

Підготувала Дикань Алла Василівна,

заступник директора з навчальної роботи,

вчитель історії та правознавства

Бугаївського навчально-виховного комплексу

Ізюмської районної ради Харківської області

 

Мета:  - розглянути події суспільно-політичного життя України 1990-1991 років;

             - визначити політичні передумови суверенізації України, історичне

               значення виборів до Верховної Ради УРСР 1990 року та її роль у

               досягненні Україною суверенітету;

             - з’ясувати, коли і за яких обставин була прийнята Декларація про

               державний суверенітет України, у чому полягає її історичне значення;

             - визначити причини та наслідки «революції на граніті», результати та

               значення подій;

        - формувати вміння узагальнювати, порівнювати, встановлювати

          причинно-наслідкові зв’язки, робити висновки щодо історичних подій;

             - прищеплювати інтерес до вивчення історичного минулого.

 

Тип уроку: урок формування нових знань, вмінь та навичок.

 

Форма проведення: інтерактивний урок.

 

Обладнання: картки з історичною інформацією та уривками з історичних джерел,

                         електронна презентація, інтерактивний комплекс «Smart Board»,

                         підручник для 11 класу загальноосвітніх навчальних закладів.

                         Історія України (рівень стандарту, академічний рівень) /

                         О.І.Пометун, Н.М.Гупан. – К.: Освіта, 2011. – 336 с,

                         рекомендований  Міністерством освіти і науки України (наказ

                         Міністерства освіти і науки України № 235 від 16.03.2011)

 

Очікувані результати:

після цього уроку учні зможуть:

- називати політичні передумови суверенізації України, коли і за яких обставин

  була прийнята Декларація про державний суверенітет України;

- визначати історичне значення виборів до Верховної Ради УРСР 1990 року,

  Декларації про державний суверенітет України, роль ВР УРСР у досягненні

  Україною суверенітету;

- пояснювати причини та наслідки політичної конфронтації восени 1990 року;

- характеризувати основні вимоги студентів;

- висловлювати і аргументувати власні судження щодо результатів та значення подій;

- орієнтуватися в історичній термінології: державний суверенітет, «революція на граніті»,

   декларація, Декларація про державний суверенітет України.

 

Зміст навчального матеріалу:

1. Вибори до Верховної Ради УРСР і місцевих рад 1990 р.

2. Декларація про державний суверенітет України.

3. Революція на граніті.

 

Проблемне питання:

                    Чи згодні Ви з думкою, що події суспільно-політичного життя України

                     1990-1991 років прискорили процес суверенізації України?

 

Хід уроку

 

Етап уроку

Час, хв.

Прийоми й методи

Зміст діяльності

1. Організаційний

1

Привітання

Привітання, перевірка готовності робочих місць учнів до уроку, організація учнів до роботи на уроці.

2. Мотиваційний

4

Перегляд відеоматеріалу «Революція на граніті 1990»

https://www.youtube.com/watch?v=w3ohpYwWTAo

 

Вчитель: події суспільно-політичного життя України 1990-1991 років прискорювали процес суверенізації України, учасник Революції на граніті Ярослав Рущишин, нині підприємець: «Це були перші кроки до реальної незалежності України».

3. Визначення 

    мети та

    очікуваних  

    результатів 

    уроку

2

Мультимедіа

Електронна презентація

Повідомлення мети, очікуваних результатів уроку, проблемного питання.

4. Актуалізація 

    опорних знань

5

Бліц-опитування через методичний прийом «Алфавіт»

Учитель називає букву алфавіту, учні швидко називають все, що стосується розділу «Розпад Радянського Союзу й проголошення незалежності України (1985-1991 рр.)» (історичні терміни, події, діячів тощо)

5. Вивчення

    нового 

    матеріалу

6

1) робота в групах:

три групи працюють над різними завданнями – окремими фрагментами нового матеріалу.

Картки з історичною інформацією та уривками з історичних джерел створені за джерелом – «Історія України (1939-2003). 11 клас: Опорні конспекти»

https://history.vn.ua/compendium/serednicka-ukraine-history-1939-2003-11-class/29.php

Групи опрацьовують підручник (стор. 223-228) та картки з історичною інформацією та уривками з історичних джерел, готують відповіді на запитанння

6

2) повідомлення груп

Мультимедіа

Електронна презентація

Групи повідомляють результати роботи.

Робота з термінами: державний суверенітет, декларація,  Декларація про державний суверенітет України.

4

3) перегляд відеоматеріалу про події Революції на граніті – інтерв’ю учасника подій Андрія Кардаша РТБ з нагоди 25-ряччя Революції на граніті

https://www.youtube.com/watch?v=cSacS9my2rE

Пошук відповідей на питання-завдання:

- чим була викликана політична конфронтація восени 1990 року,

- схарактеризувати основні вимоги студентів,

- якою була реакція влади на події Революції на граніті,

- як сприйняли громадяни України голодування студентів,

- які результати їхнього голодування,

- у чому значення подій.

3

4) робота в групах:

три групи працюють над одним завданням -опрацьовують картки з історичною інформацією про Революцію на граніті та уривками з історичних джерел, спогадів учасників студентського голодування

(Революція на граніті: нас можна назвати циніками, які готові загинути за ідею

http://www.istpravda.com.ua/articles/2015/10/2/148579/

Революція на граніті: архівні фото

https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/2316349-ukraina-zabezpecena-priladami-obliku-tepla-na-75-zubko.html

Революція на граніті: бунт покоління 1990-х

http://hvylya.net/analytics/history/revolyutsiya-na-graniti-bunt-pokolinnya-1990-h.html

Революція на граніті: згадати все. Як починалася акція громадської непокори

https://dyvys.info/2016/10/02/revolyutsiya-na-graniti-zgadaty-vse-yak/

Революція на ґраніті: 25 років по тому

https://zbruc.eu/node/42122 )

6

5) повідомлення груп

Мультимедіа

Електронна презентація

Групи повідомляють результати роботи.

Робота з термінами: «революція на граніті»

6. Закріплення.

2

Складання логічного ланцюжка «Політичні передумови суверенізації України»

Встановлення причинно-наслідкових зв’язків

7. Підсумок уроку.

 

4

1) Відповідь на проблемне питання.

2) Відповідь на одне із запропонованих запитань::

- Чи був для Вас корисним сьогоднішній урок?

- Якщо так, то чим?

- Про що Вас спонукає задуматися зміст теми уроку?

- Які висновки Ви зробили для себе?

Учні оголошують свої судження щодо проблемного питання та вражень від уроку.

8. Домашнє завдання

2

Опрацювати параграф 30 (с.223-228), завд.1-3 на с.235 (усно)

високий рівень – завд. 5-А

на с.236 (письм.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додатки

 

 

1. Завдання для організації роботи в групах – 1-й етап

 

Завдання для 1-ої групи

1. Ознайомтесь із запропонованою історичною інформацією та уривками з історичних джерел.    

2. Визначте політичні передумови суверенізації України.

 

Завдання для 2-ої групи

1. Ознайомтесь із запропонованою історичною інформацією та уривками з історичних джерел.    

2. Визначте історичне значення виборів до Верховної Ради УРСР 1990 року. Яку роль у досягненні Україною суверенітету відіграла ВР УРСР?

 

Завдання для 3-ої групи

1. Ознайомтесь із запропонованою історичною інформацією та уривками з історичних джерел.    

2. З’ясуйте, коли і за яких обставин була прийнята Декларація про державний суверенітет України, у чому полягає її історичне значення.

 

 

 

 

 

2. Завдання для організації роботи в групах – 2-й етап

Всі групи працюють над одним завданням.

 

1. Перегляньте відеоматеріал про події Революції на граніті – інтерв’ю учасника подій Андрія Кардаша РТБ з нагоди 25-ряччя Революції на граніті та ознайомтесь із запропонованою історичною інформацією та уривками з історичних джерел.    

2. З’ясуйте:

- чим була викликана політична конфронтація восени 1990 року,

- основні вимоги студентів,

- якою була реакція влади на події Революції на граніті,

- як сприйняли громадяни України голодування студентів,

- які результати їхнього голодування,

- значення подій.

 

 

3. Вигляд логічного ланцюжка, який є відповіддю на питання «Політичні передумови суверенізації України».

 

Коментар. Учням пропонується скласти із заздалегідь підготовлених вчителем окремих карток ланцюжок, поєднавши окремі картки стрілками (встановити причинно-наслідкові зв’язки)

 

Гласність                                  Лібералізація

 

Демократизація                     

 

Нова хвиля десталінізації: реабілітація жертв сталінського террору, звільнення політичних в'язнів

 

Політичний плюралізм                   

 

Політична реформа

 

Пожвавлення громадської та політичної активності українського суспільства

                       

Формування багатопартійної системи

 

Національне відродження

Вибори до Верховної Ради УРСР на альтернативній основі (березень 1990 р.)

 

16 липня 1990 року Верховна Рада УРСР проголосила Декларацію про державний суверенітет України

 

2-17 жовтня 1990 року – Революція на граніті

 

24 серпня 1991 року – проголошення незалежності України

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
29 липня 2018
Переглядів
4293
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку