Ірина Біляк
Вчитель початкових класів
комунального закладу
«Ліцей №2 Хмельницької міської ради»
Діяльнісний підхід на уроках в початковій школі
за освітньою технологією «РОСТОК»
Урок з курсу «Навколишній світ»
3 клас
Тема. Всюдисущий невидимка. Повітря. Дослідницький практикум. Пружність і форма повітря.
Мета:
- сформувати в учнів уявлення про властивості повітря, зокрема про пружність і здатність змінювати форму;
- навчити проводити прості досліди, що демонструють наявність повітря, його об’єм та тиск;
- формування ключових компетентностей.
- розвивати вміння спостерігати, робити висновки;
- формувати дослідницькі навички.
- виховувати цікавість до природничих явищ та відповідальність під час виконання дослідів;
- формувати екологічну свідомість та розуміння важливості повітря для життя.
Обладнання: посібник, повітряні кульки, посуд з водою, грудка землі.
Тип уроку: урок відкриття нових знань.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань. Входження в утруднення.
Куди ступиш – всюди маєш,
Хоч не бачиш, а вживаєш… (повітря)
ІІІ. Побудова виходу з утруднення.
- Послухайте статтю і дайте відповідь на питання.
- Яке повітря?
- Що таке вітер?
- Що таке АТМОСФЕРА?
- З яких газів складається повітря?
2. Розповідь учителя.
- Пові́тря — природна суміш газів, з якої складається атмосфера Землі. Спочатку це слово виникло для опису повітря планети Земля, тоді, коли інші планети мало цікавили людство, і тому нині воно все ще вживається саме в такому значенні. Повітря — життєво важливий компонент довкілля (навколишнього природного середовища). [1]
- Основними компонентами сухого повітря є азот і кисень, а також невелика кількість вуглекислого газу та інших домішків (водяної пари, сажі, пилу, диму…) [1] (слайд 2)
3. Робота з посібником (с.26).
- Кисень – газ необхідний для життя рослин, людей і тварин.
- Азот – газ необхідний для розвитку рослин і тварин.
- Вуглекислий газ – газ, який є продуктом дихання людей і тварин, а також він необхідний усім рослинам.
Розгляньте світлини на с. 27 і поміркуйте, як потрапляють домішки у повітря. Наведіть власні приклади.
IV. Дослідницька діяльність.
- Давайте побудемо дослідниками (посібник с. 27-28).(слайд 3)
Дослід 1.
- Як можна почути повітря?
- На парті лежать повітряні кульки. Візьміть одну з них і надуйте. А тепер спустіть їх. Який висновок можна зробити? (Повітря можна чути)
Дослід 2.
- Знову надуйте кульку. Стисніть її руками і відпустіть. Зробіть висновок. (Повітря є пружним)(слайд 4)
Дослід 3.
- Порівняйте свої кульки з сусідами по парті, поруч в ряду. Зробіть висновок. (Повітря набуває форму предмета, в який потрапляє)
Фізкульхвилинка
https://www.youtube.com/watch?v=f7XW-7wZVnA&list=RDf7XW-7wZVnA&start_radio=1
Дослід 4.
- Закрийте рот і ніс рукою і затримайте дихання. По годиннику порахуйте, скільки секунд ви змогли протриматись без повітря.
- Який висновок можна зробити? (Люди не можуть обійтись без повітря)(слайд 5)
Дослід 5.
- Як можна відчути повітря?
- Помахайте посібником перед собою? Зробіть висновок. (Відчули легкий дотик повітря)
Дослід 6.
- Де існує повітря?
- В склянку з водою киньте грудочку землі. Зробіть висновок. (Повітря існує усюди)
V. Повторення і узагальнення вивченого
1. Розповідь учителя.
- Отже, ми з вами переконались, що без повітря неможливе життя на Землі. Повітря - це газ, який оточує нас навколо і вкриває всю планету товстим шаром - до 20 000 км.
- Розгляньте малюнки на с. 28 і скажіть, як людина навчилась використовувати повітря?
- Де чистіше повітря в місті чи селі? Чому?
- Так. (слайд 6) У містах є багато машин, є фабрики і заводи. І всі вони забруднюють наше повітря. Але чому ж повітря не стає менше?
- Так його очищають рослини. Вони дихають не так, як тварини і люди. Для свого дихання вони використовують вуглекислий газ, а виділяють кисень.
- А що можна зробити щоб повітря ставало чистішим і ми змогли зберегти його? (слайд 7)
- Потрібно зменшувати вирубування лісів, зменшувати шкідливі викиди, використовувати альтернативні види вироблення енергії, насаджувати дерева.
VІ. Рефлексія.
Пограймо в гру “Я - почну, а ти - продовжуй” (слайд 8)
VІІ. Домашнє завдання
Посібник с.29
- Запиши властивості повітря. Наведи приклади різних пристроїв, у яких використовують властивості повітря. (слайд 9)
Список використаних джерел: